Про внесення змін до Закону України „Про екологічну експертизу”

 

ПРОЕКТ
вноситься народними депутатами України
О.В. Голубом  (в/о № 436)
Б.Я. Беспалим  (в/о № 330)

 

ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змін до ЗаконуКодексу України „Про екологічну експертизу”
(Щодо збільшення повноважень громадськості та  розширення переліку об’єктів екологічної експертизи)

 

Розділ І. Внести зміни до Закону України „Про екологічну експертизу” (Відомості Верховної Ради (ВВР), 1995, № 8, ст. 54).

1. Текст статті 1 викласти в такій редакції: “Екологічна експертиза в Україні — вид науково-практичної діяльності спеціально уповноважених державних органів, еколого-експертних формувань та об’єднань громадян, що грунтується на міжгалузевому екологічному дослідженні, аналізі та оцінці передпроектних, проектних та інших матеріалів чи об’єктів, а також законодавчих та інших нормативно-правових актів, реалізація і дія яких може негативно впливати або впливає на стан навколишнього природного середовища, життя та здоров’я людей, і спрямована на підготовку висновків про відповідність запланованої чи здійснюваної діяльності нормам і вимогам законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання і відтворення природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки.”

2. У статті 5 додати новий пункт сьомий такого змісту:

“оцінка впливу об’єктів екологічної експертизи на життя та здоров’я людей”

3. У статті 6 додати пункти:

7) принцип потенційної екологічної небезпечності будь-якої запланованої господарської та іншої діяльності;

8) обов’язковість проведення державної екологічної експертизи до прийняття рішень про реалізацію об’єктів екологічної експертизи;

9) достовірність та повнота інформації, що вивчається під час проведення екологічної експертизи;

10) участь громадськості, врахування суспільної думки;

11) відповідальність учасників екологічної експертизи та зацікавлених осіб за організацію, проведення, якість екологічної експертизи

4. У статті 11:

Частину другу викласти в новій редакції:

“Участь громадськості в процесі екологічної експертизи може здійснюватись шляхом виступів у засобах масової інформації, подання письмових зауважень, пропозицій і рекомендацій, проведенням незалежної громадської екологічної експертизи або включенням представників громадськості до складу експертних комісій, груп по проведенню державної екологічної експертизи.”

Додати нову частину четверту такого змісту:

“Громадяни та громадські організації мають право отримувати від органів державного управління у галузі охорони навколишнього середовища, що займаються проведенням державної екологічної експертизи, інформацію щодо її результатів.”

5. У статті 12 частині третій слова “мають рекомендаційний характер і можуть бути враховані” замінити словом “враховуються”.

6. У статті 13:

У частині третій після слів “Здійснення державної екологічної експертизи є обов’язковим для видів діяльності та об’єктів, що становлять” додати слова “або можуть потенційно становити”.

Додати нові частини четверту та п’яту такого змісту:

“До видів діяльності та об’єктів, що можуть потенційно становити  підвищену екологічну небезпеку, відносяться:

  • рекультивація земель, що порушені внаслідок геологорозвідувальних, видобувних, вибухових та інших видів робіт;
  • проекти лісовпорядкування, землекористування, мисливського користування;
  • проекти законодавчих та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини в галузі використання природних ресурсів;
  • ліміти, квоти, строки вилучення об’єктів тваринного та рослинного світів, в тому числі рідкісних та зникаючих, занесених до Червоної Книги України;
  • діяльність з акліматизації та гібридизації об’єктів тваринного та рослинного світів, мисливства та рибальства;
  • скасування або зменшення статусу, зміна меж та зменшення площі територій та об’єктів природно-заповідного фонду;
  • діяльність, пов’язана з пошкодженням або знищенням зелених насаджень в населених пунктах;
  • відведення нових територій під розбудову населених пунктів;
  • діяльність з реабілітації зон екологічного лиха або територій з надзвичайною екологічною ситуацією;
  • діяльність, що може вплинути на екологічний стан інших держав або для здійснення якої необхідно використовувати сумісні з іншими державами природні об’єкти;
  • виробництво генетично модифікованих організмів;
  • зміна цільового призначення земельних лісових ділянок з метою їх використання в цілях, не пов’язаних з веденням лісового господарства;
  • інші види діяльності та об’єкти, що можуть мати негативний вплив на навколишнє природне середовище та на проведенні державної екологічної експертизи яких наполягає громадськість.

Спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів України може встановлюватись додатковий перелік об’єктів та видів діяльності, що підлягають державній екологічній експертизі.

У зв’язку із цим частину четверту вважати частиною шостою.

7. У статті 34 частині другій після слів “Державна екологічна експертиза видів діяльності та об’єктів, що становлять” додати слова “або можуть потенційно становити”.

8. У статті 42 частині другій слова “можуть враховуватися” замінити словами “враховуються”.

 

Розділ ІІ. Прикінцеві положення

Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.
 

Голова Верховної Ради України

Матеріали цього сайту доступні лише членам ГО “Відкритий ліс” або відвідувачам, які зробили благодійний внесок.

Благодійний внесок в розмірі 100 грн. відкриває доступ до всіх матеріалів сайту строком на 1 місяць. Розмір благодійної допомоги не лімітований.

Реквізити для надання благодійної допомоги:
ЄДРПОУ 42561431
р/р UA103052990000026005040109839 в АТ КБ «Приватбанк»,
МФО 321842

Призначення платежу:
Благодійна допомога.
+ ОБОВ`ЯЗКОВО ВКАЗУЙТЕ ВАШУ ЕЛЕКТРОННУ АДРЕСУ 

Після отримання коштів, на вказану вами електронну адресу прийде лист з інструкціями, як користуватись сайтом. Перевіряйте папку “Спам”, іноді туди можуть потрапляти наші листи.