Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо приведення у відповідність до європейських норм та вимог законодавства про охорону біорізноманіття)»

Рекомендую обратить самое пристальное внимание на этот законопроект. Я просмотрел его по диагонали. Складывается впечатление, что запрещаются все виды рубок в объектах ПЗФ. Если это так надо реагировать. К слову это совсем не европейская норма: там в НПП не только рубят лес, но и пилят доски… Да и само понятие ПЗФ в Европе не используется.  Помимо прочего, принимая подобный запрет надо вносить изменения в бюдежет, так как многие НПП самофинансируются за счет продажи древесины (к примеру Сколевские Бескиды), а также в пакет документов регулирующих рубки. Иначе уважаемые депутаты должны признать, что умышленно плодят коллизии…М.П.

Проект

вноситься народними депутатами України

                                                                                 П.В.Дзюбликом (посв.№270)
                                                                                 І.П.Рибак (посв.№ 400)
                                                                                 О.В.Єднак (посв.№ 144)

Закон України
«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України
(щодо приведення у відповідність до європейських норм та вимог законодавства про охорону біорізноманіття)»

Верховна Рада України постановляє:
I. Внести зміни до таких Законів України:
1. У Законі України «Про мисливське господарство та полювання» (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2000, № 18, ст. 132 із наступними змінами):
1) в абзаці сьомому частини першій статті 19 слово «лося» вилучити.
2) в абзаці восьмому частини першій статті 19 після слова «існування» додати слово «самців лося,».
3) абзац другий пункту 2 статті 20 залишити в наступній редакції:
«на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду”.
4) частину другу та третю статті 43 викласти в такій редакції:
«Такси для обчислення розміру відшкодування збитків, завданих унаслідок порушення законодавства в сфері мисливського господарства та полювання, крім видів об'єктів тваринного світу, занесених до Червоної книги України, встановлюються від розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян у наступних ставках за одну особину:
за незаконне добування або знищення:
лось – 4415;
олень європейський та плямистий – 3530;
кабан – І950;
козуля – 1950;
лань – 1950;
муфлон – 1950;
бобер – 470;
борсук – 470;
заєць-русак – 412;
бабак – 294;
куниці лісова і кам'яна – 147;
вовк -118;
ондатра – 95;
нутрія вільна – 95;
норка американська – 95;
білка – 59;
кролик дикий – 59;
єнотовидний собака – 59;
лисиця – 59;
шакал – 59;
лебеді шипун і кликун – 177;
фазан – 118;
галагаз – 89;
гуска – 89;
кеклик – 59;
куріпка сіра – 59;
голуб – 47;
качка – 47;
кулик – 24;
лиска – 24;
перепілка – 24;
інші мисливські птахи – 24.
за знищення чи пошкодження гнізда, нори, іншого житла тварин, а також бобрової загати – за таксою на відповідний вид тварин, збільшений у п'ять разів;
за кожне вилучене чи пошкоджене яйце – 50 % на відповідний вид птаха;
за кожен вилучений чи пошкоджений ембріон у незаконно добутої тварини – 50% від такси на відповідний вид тварин;
за кожне знищене чи пошкоджене штучне гніздо птахів – за фактичною
вартістю, збільшеною у десять разів;
за знищення чи пошкодження посівів кормових рослин за фактичною вартістю, збільшеною у три рази.
У разі неможливості вилучення незаконно добутої продукції полювання, винна особа, крім відшкодування збитків, завданих внаслідок порушення законодавства у сфері мисливського господарства та полювання, відшкодовує вартість незаконно добутої продукції полювання, яка обчислюється виходячи з розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян у наступних ставках за одну особину:
лось – 1621;
олень європейський та плямистий – 811;
кабан – 568;
козуля – 406;
лань – 406;
муфлон – 406;
бобер – 162;
борсук – 162;
куниця кам'яна і лісова -81;
заєць-русак, кріль дикий, бабак та інші хутрові тварини – 81;
лебідь – 81 ; І
гуси – 81;
фазан – 81;
качка, лиска – 41;
інша дрібна перната дичина – 41.».

2. У Законі України «Про захист тварин від жорстокого поводження» (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2006, № 27, ст. 230 із наступними змінами):
1) в частині третій статті 25 після слів «пересувних зоопарків» додати слова «, пересувних цирків з тваринами».
2) в статтю 29-2 додати новий п’ятий абзац наступного змісту
«; контроль у сфері захисту диких, домашніх, безпритульних тварин від жорстокого поводження.». Абзац п’ятий вважати абзацом шостим.

3. У Законі України «Про тваринний світ» (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2002 , № 14, ст. 97 із наступними змінами):
1) в частині п’ятій статті 39 після слова «суден» додати слова «промислове рибальство, меліоративний вилов водних біоресурсів, вилов водних біоресурсів у науково-дослідних, науково-промислових, дослідно-конструкторських цілях,».

4. У Законі України «Про рослинний світ» (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1999, № 22-23, ст. 198) із наступними змінами):
1) статтю 26 доповнити пунктом 10 такого змісту:
«10) захистом від біологічного забруднення інтродукованими видами рослин;».

5. У Законі України «Про Червону книгу України» (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2002, № 30, ст.201 із наступними змінами):
1) у абзаці п’ятому частині другої статті 11 після слова « мережі» додати слова «охоронних зон,».

2) у частині першій статті 19 слова «і селекційних» виключити.

6. У Закону України «Про природно-заповідний фонд України» (Відомості Верховної Ради України) (ВВР) 1992, № 34, ст.502 із наступними змінами):
1) у абзаці третьому частини першої статті 16 після слова «лісокористування» доповнити словами «у тому числі всі види рубок, ліквідація захаращеності, звалища, розміщення пасік,»;
2) у статті 18:
у абзаці третьому частини першої статті 18 після слів «з метою» доповнити словами «охорони біорізноманіття та»;
у абзаці четвертому частини першої після слова «забороняється» доповнити словами «рубки головного користування, суцільні, лісовідновні, реконструкції, комбіновані та прохідні рубки, джипінг,звалища, авторалі, добування піску, гальки, гравію у водоймах,»;
частину другу викласти в новій редакції:
«У межі території біосферних заповідників можуть включатися регіональні ландшафтні парки, заказники, пам’ятки природи, заповідні урочища з додержання вимог щодо їх охорони, встановлених цим законом, зменшення заповідної зони або перенесення її кордонів (крім випадків розширення заповідної зони) не допускається; на кордонах заповідної зони встановлюються спеціальні знаки, дороги, які ведуть у заповідну зону, перекриваються шлагбаумами.»;
3) у статті 21:
абзац третій частини першої після слова «вплинути на» доповнити словами «охорону біорізноманіття та», після слов «головного користування» додати «суцільні, лісовідновні, реконструкції, комбіновані та прохідні рубки, джипінг, авторалі, звалища, добування піску, гальки, гравію у водоймах,»;
4) абзац четвертий першої частини після слова «забороняється» доповнити словами «суцільні, лісовідновні, реконструкції, комбіновані та прохідні рубки, меліоративний лов риби, джипінг, авторалі, звалища, добування піску, гальки, гравію у водоймах, а також».
5) доповнити частинами п’ятою та шостою такого змісту:
«У межах територій національних природних парків можуть включатися регіональні ландшафтні парки, заказники, пам’ятки природи, заповідні урочища з додержання вимог щодо їх охорони, встановлених цим законом, зменшення заповідної зони або перенесення її кордонів (крім випадків розширення заповідної зони) не допускається; на кордонах заповідної зони встановлюються спеціальні знаки, дороги, які ведуть у заповідну зону, перекриваються шлагбаумами.»;
6) статтю 24 доповнити частиною третью такого змісту:
«Зменшення заповідної зони або перенесення її кордонів (крім випадків розширення заповідної зони) не допускається.»;
7) у частині першій статті 26 слова «обмежується або» виключити, а після слова «забороняється» доповнити словами «рубки головного користування, суцільні, лісовідновні, комбіновані та прохідні рубки, добування піску, гальки і гравію у водоймах, джипінг, звалища, автораллі,»;
8) у частині першій статті 28 після слова «забороняється» доповнити словами «добування піску, гальки і гравію, джипінг, авторалі, звалища, мисливство, всі види рубок, ліквідація захаращеності, а також».
9) у частині першій статті 30 після слова «забороняється» доповнити словами «добування піску, гальки і гравію, джипінг, авторалі, всі види рубок, ліквідація захаращеності, а також».
10) у частині першій статті 34 після слова «забороняється» додати слова «всі види суцільних рубок, звалища, а також».
11) у частині першій статті 38 після слова «забороняється» додати слова «всі види суцільних рубок, звалища, а також».
12) у частині другій статті 40 після слів «інших об’єктів» доповнити словами «всі види рубок, джипінг, автораллі, звалища, меліоративний лов риби, добування піску, гальки і гравію у водоймах, розміщення пасік,».

7. У Кодексі України про адміністративні правопорушення (Відомості Верховної Ради УРСР, 1984, додаток до № 51, ст.1122 (із наступними змінами):
1) У статті 63:
слова «від п'яти до десяти» замінити на «від п'ятидесяти до ста», а «від дев'яти до вісімнадцяти» замінити на «від дев'яноста до ста вісімдесяти»;
2) у статті 64:
слова «від трьох до семи» замінити на «від тридцяти до сімдесяти», а «від п'яти до восьми» замінити на «від п'ятидесяти до вісімдесяти»;
3) у статті 65:
слова «від п'яти до десяти» замінити на «від п'ятидесяти до ста», в «від семи до дванадцяти» замінити на «від сімдесяти до ста двадцяти»;
4) у статті 65-1:
слова «від п'яти до десяти» замінити на «від п'ятидесяти до ста», а «від семи до дванадцяти» на «від сімдесяти до ста двадцяти»;
5) у статті 66:
слова «від одного до трьох» замінити на «від десяти до тридцяти», а «від трьох до семи» на «від тридцяти до сімдесяти»;
6) у статті 67:
слова «від одного до трьох» замінити на «від десяти до тридцяти», а «від трьох до сьоми» на «від тридцяти до сімдесяти»;
7) у статті 68:
слова «від п'яти до восьми» замінити на «від п'ятидесяти до вісімдесяти»;
8) у статті 76:
слова «від одного до трьох» замінити на «від десяти до тридцяти», а «від трьох до семи» на «від тридцяти до сімдесяти».
9) у статті 242-1:
в першій частині після слова «диких» додати слова «, домашніх, безпритульних».
10) у статті 255:
в пункті сьомому частини другій після слова «диких» додати слова
«, домашніх, безпритульних».

II. Прикінцеві положення
1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
2. Кабінету Міністрів України протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом:
1) забезпечити прийняття нормативно-правових актів, передбачених цим Законом;
2) привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
3) забезпечити приведення нормативно-правових актів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади у відповідність із цим Законом.

Голова Верховної Ради
України

Пояснювальна записка
до проекту Закону України 
«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України
(щодо приведення у відповідність до європейських н
орм та вимог законодавства про охорону біорізноманіття)»

 1. Необхідність прийняття даного законопроекту.
Існують міжнародні природоохоронні конвенції й угоди, прийняті в Європі, і які вже ратифікувала Україна (Конвенція про охорону мігруючих видів тварин, Конвенція про охорону біологічного різноманіття, Бернська конвенція, Угода про охорону кажанів у Європі, Європейська конвенція про захист домашних тварин , або ті, які будуть діяти в Україні вже найближчим часом (Директива ЄС від 2.04.1979 р. № 74/409/ЄЕС «Про збереження диких птахів» і Директива ЄС від 21.05.1992 р. № 92/43/ЄЕС «Про збереження природних середовищ існування і дикої фауни і флори»). 
Усі шість міжнародних документа вимагають від країн-учасниць узяти під строгу охорону місця проживання, відпочинку, виведення потомства видів тварин, занесених у дані документи. Детально ці вимоги записані в Директиві ЄС « Про охорону диких птахів» (ст.2, 4, 5), Директиві ЄС « Про охорону природних місць проживання і дикої фауни й флори» (ст. 6, 12, 13) , Конвенції про охорону біологічного різноманіття (ст. 8), Бернської конвенції (ст. 6), у Конвенції про охорону мігруючих видів тварин (ст. 3), Угоді про охорону кажанів в Європі ,(ст. 3). Тому рубки повинні бути строго заборонені перш за все в природних заповідниках і заповідних зонах, і обмежені в інших об'єктах ПЗФ, для чого у відповідні закони України повинні бути внесені відповідні зміни.
Основним середовищем існування рідких тварин та рослин, які охороняються міжнародними конвенціями є ліси, за знищення яких шляхом підпалу, незаконної вирубки або інших порушень лісового законодавства, існують дуже низькі штрафи у розмірі 51-170 гривень, які не змінювались з 1997 р. Тому у статті 63-76 Кодекса України про адміністративні правопорушення слід додати зміни, які збільшують штраф у 10 разів.
Також необхідно внести зміни до ст. 43 Закону України » Про мисливське господарство та полювання», якими внести фіксовані такси за незаконне добування тварин, прив’язав їх до неоподаткованого мінімуму доходів громадян.
Необхідно прийняти негайні заходи з охорони лося, чисельність якого з 14000 тис. голів у 1991 р. різко впала до 6 тис. голів у 2016 р. Лосі у листопаді всі скидають роги і тому під відстріл, який ведеться у січні на самців лося, підпадають самиці, які вже мають розвинуті ембріони.
Незважаючи на то, що в Україні ще з 2013 р. діє Європейська конвенція про захист домашних тварин, в Кодексу України про адміністративні правопорушення стаття 89 фактично захищає домашніх та безпритульних тварин від страждань внаслідок жорстокого поводження, що також потребує внесення доповнень у статті 242-1 та 255.

2. Цілі та завдання законопроекту
Метою прийняття Закону є приведення у відповідність до норм європейського екологічного законодавства Законів України. 
Завданнями є захист рідкісних видів тварин і рослин, які охороняються Директивами ЄС і міжнародними конвенціями і угодами.
3. Загальна характеристика та основні положення акту
Законопроект вносить зміни і приводить у відповідність з вимогами європейського екологічного законодавства наступні закони України: «Про Червону книгу України», «Про природно-заповідний фонд України», « Про рослинний світ», « Про тваринний світ», «Про мисливське господарство та полювання», « Про захист тварин від жорстокого поводження», Кодекс України про адміністративні правопорушення.
4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання.
Нормативно-правові відносини у сфері охорони тваринного світу регламентуються Законами України «Про Червону книгу України», «Про тваринний світ», «Про рослинний світ», «Про природно-заповідний фонд України», «Про захист тварин від жорстокого поводження», «Про мисливське господарство та полювання»., Кодекс України про адміністративні правопорушення».
Даний законопроект змін до інших законів не потребує.
5. Фінансово-економічне обгрунтування.
Прийняття даного Закону не потребує додаткових матеріальних чи інших витрат з державного та місцевих бюджетів.
6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття нормативно-правового акту.
Прийняття даного Закону буде сприяти приведенню українського законодавства у відповідність до європейського екологічного законодавства , посиленню захисту територій і об’єктів природно-заповідного фонду, посиленню боротьби з браконьєрством.

Народні депутати України П.В.Дзюблик (посв.№270)
І.П.Рибак (посв.№ 400)
О.В.Єднак (посв.№ 144)

          
 

2 коментаря

  • interfan

    У разі прийняття цього законопроекту про створення ПЗФ на лісових землях можна буде забути. Тому у мене враження, що у авторів законопроекту (не тих нардепів що просто свій підпис поставили, а  реальних) якийсь "договірняк" з ДАЛРУ. І мета – остаточно дискредитувати ідею ПЗФ.

    А всі природоохоронці, які займались створенням ПЗФ будуть виглядати в очах лісівників, чиновників та місцевих мешканців брехунами. Бо при створенні обіцяли одне (РГК в господарській зоні та можливість проведення рубок для забезпечення деревиною місцевого населення), а по факту виявилось зовсім інше.

    Крім того, складаєтсья враження що автори закону думають що всі українські ПЗФ – це "йеллоустоуни". А по факту там багато штучних монокультур та інтродуцентів. В тому ж НПП "Північне Поділля" є цілі квартали де основна порода – червоний дуб. А на Львівщині я взагалі бачив заповідне урочище створене для охорони культур червоного дуба віком 120 років. Сумніваюсь , що десь в Європі. до якої апелюють автори. сурово охороняються червонодубові ділянки! А ще можна відкрити супутникові знімки – і побачити що в окремих НПП Європи є і суцільні рубки.

    І ще є реальність, яку не помічають "кімнатні" екологи. Якщо весь ліс навколо населенного пункта ПЗФ і там заборонені на папері рубки – це не значить що місцеве населення починає купувати дрова в сусідніх районах. Збільшується обсяг як відкритих самоволок, так і вивозу вітровальної мертвої деревини. Деякі ділянки,  які де-юре є заповідними, і теоретично, повинні бути всі завалені мертвою деревиною –  по факту виглядають як парк. І для мене, як для природоохоронця – то хай краще зроблять суцільну санітарну чи лісовідновну по сухій штучній ялині, аніж будуть нищити самоволками природній буковий ліс.

    Звісно, проблема з рубками в ПЗФ є. В тому числі у неврахуванні існування ПЗФ під час проведення лісовпорядкування, внаслідок чого в господарській зоні НПП  не збільшується вік стиглості і відповідно не перераховується лісосіка та фонд  РГК. Є адміністрації ПЗФ, які проводять сумнівні з природоохоронної точки зору рубки. Але аби це вирішити треба працювати в першу чергу з міністерством екології! 

    • Авторы законопроекта считают, что природу надо предоставить самой себе, в каком бы состоянии она не находилась…..Когда  сами заболеют, то  бегут в аптеку за таблетками и обращаются к врачам, которые в принципе чужды МАТУШКЕ ПРИРОДЕ. 

      Они забывают, что очень много лет в разного рода объекты ПЗФ передавались  насаждения,  в том числе и бросовые, пассивная смена которых растянется на много человеческих жизней, а если учесть все риски – просто не возможна.

      Следуя их концепции мы через 3-5 лет получим на территории ПЗФ картину, которую детям лучше не показывать…Одно радует, – дятлы размножаться.  М.П.

Comments are closed.

Матеріали цього сайту доступні лише членам ГО “Відкритий ліс” або відвідувачам, які зробили благодійний внесок.

Благодійний внесок в розмірі 100 грн. відкриває доступ до всіх матеріалів сайту строком на 1 місяць. Розмір благодійної допомоги не лімітований.

Реквізити для надання благодійної допомоги:
ЄДРПОУ 42561431
р/р UA103052990000026005040109839 в АТ КБ «Приватбанк»,
МФО 321842

Призначення платежу:
Благодійна допомога.
+ ОБОВ`ЯЗКОВО ВКАЗУЙТЕ ВАШУ ЕЛЕКТРОННУ АДРЕСУ 

Після отримання коштів, на вказану вами електронну адресу прийде лист з інструкціями, як користуватись сайтом. Перевіряйте папку “Спам”, іноді туди можуть потрапляти наші листи.