ЗАКОН ПРО ЗАСАДИ ПОЛІТИКИ ВІДНОВЛЕННЯ РЕГІОНІВ І ТЕРИТОРІЙ ПІДПИСАНО ПРЕЗИДЕНТОМ УКРАЇНИ + закон и пояснительная записка

Президент України підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо засад державної регіональної політики та політики відновлення регіонів і територій»  (законопроєкт №5323).

Цей закон передбачає комплексне удосконалення державної регіональної політики та враховує виклики, які постали перед громадами та регіонами у зв’язку з військовою агресією російської федерації.

Зокрема, запроваджується План відновлення та розвитку регіонів — комплексний документ для відбудови та розвитку регіонів та громад. Його реалізація дозволить пришвидшити відновлення об’єктів критичної та соціальної інфраструктури, житлового та громадського призначення, а також забезпечить повернення в регіон людей, які змушені були покинути свої домівки, створить сприятливі умови для діяльності всіх суб’єктів господарювання.

Також встановлено трирівневу систему стратегічного планування: «державна стратегія – регіональні стратегії – стратегії громад».

За агенціями регіонального розвитку закріплено статус повноправних учасників формування та реалізації державної регіональної політики, а також розширено перелік їх співзасновників, надано право агенціям здійснювати платні послуги.

До ключових завдань агенцій віднесено:

  • участь у розробці регіональної стратегії розвитку і проведенні моніторингу її реалізації;
  • надання консультативно-методичної допомоги органам місцевого самоврядування у розробці стратегій, програм та проектів.

Такі агенції мають статус неприбуткових організацій, які при цьому не можуть бути бюджетними установами.

ПРОЕКТ

Вноситься
Кабінетом Міністрів України

Д. ШМИГАЛЬ

“     ”                       2021 р.

Закон УкраЇни

Про внесення змін до Закону України
“Про засади державної регіональної політики

_________________________________

Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:

І. Внести до Закону України “Про засади державної регіональної політики” (Відомості Верховної Ради України, 2015 р., № 13, ст. 90) такі зміни:

1. У частині першій статті 1:

1) доповнити частину пунктами 11 та 31 такого змісту:

“11) заінтересовані сторони державної регіональної політики — фізичні особи, територіальні громади, які залучені до реалізації державної регіональної політики, які можуть прямо або опосередковано, позитивно чи негативно впливати на процес її впровадження, та ті, на кого можуть вплинути її результати;”;

“31) місцева програма розвитку — комплекс взаємопов’язаних завдань та заходів довготривалого характеру, спрямованих на досягнення визначених стратегією розвитку територіальної громади цілей, оформлений як документ, що затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою та реалізується через проекти регіонального розвитку, об’єднані спільною метою;”;

2) пункт 4 виключити;

3) у пункті 5 слова “цілей регіонального розвитку” замінити словами “Державною стратегією регіонального розвитку цілей”;

4) у пункті 6 слова “за встановленою законодавством формою” та “спільні” виключити;

5) доповнити частину пунктом 61 такого змісту:

“61) регіональна програма розвитку — комплекс взаємопов’язаних завдань та заходів довготривалого характеру, спрямованих на досягнення цілей, визначених регіональною стратегією розвитку, що є невід’ємною частиною плану заходів з реалізації регіональної стратегії розвитку та реалізується через проекти регіонального розвиту, об’єднані спільною метою;”.

2. Частину першу статті 3 доповнити пунктами 12—14 такого змісту:

“12) рівних прав та можливостей жінок і чоловіків — забезпечення формування та реалізації державної регіональної політики з урахуванням відсутності обмежень чи привілеїв за ознакою статі та рівних умов для реалізації рівних прав жінок і чоловіків;

13) інклюзивності — врахування в рамках формування і реалізації державної регіональної політики аспекту людської різноманітності, зокрема інвалідності, для забезпечення повного здійснення всіма особами прав людини й основоположних свобод;

14) інтегрованого розвитку — поєднання галузевого та територіального підходу під час формування та реалізації державної регіональної політики для соціально-економічного та культурного розвитку регіонів.”.

3. У статті 4:

1) частину першу викласти в такій редакції:

“1. Об’єктами державної регіональної політики є регіони, макрорегіони, мікрорегіони.

Об’єктами державної регіональної політики можуть бути групи регіонів (або їх частин), територіальні громади.”;

2) абзац другий частини другої викласти в такій редакції:

“У розробленні та забезпеченні реалізації державної регіональної політики беруть участь асоціації органів місцевого самоврядування та їх добровільні об’єднання, агенції регіонального розвитку, створені відповідно до цього Закону, громадські об’єднання, юридичні та фізичні особи.”.

4. Статті 6 і 7 викласти в такій редакції:

“Стаття 6. Напрями державної регіональної політики

1. Державна регіональна політика спрямована на:

1) стимулювання та підтримку місцевих ініціатив щодо ефективного використання внутрішнього потенціалу регіонів для створення та підтримання повноцінного життєвого середовища, забезпечення прав і свобод людини і громадянина, підвищення якості життя людей;

2) зменшення територіальної диференціації за показниками соціально-економічного розвитку;

3) формування конкурентоспроможності регіонів;

4) формування згуртованої держави в соціальному, гуманітарному, економічному, екологічному, безпековому та просторовому вимірах;

5) визначення та ідентифікацію окремих типів територій у регіонах, що потребують заходів державного впливу, реалізацію у них необхідних програм та проектів регіонального розвитку, встановлення спеціальних механізмів їх державної підтримки;

6) створення ефективної системи збереження довкілля шляхом врахування екологічної складової у стратегіях регіонального розвитку, оцінювання та зниження техногенно-екологічного навантаження на довкілля у регіонах;

7) запровадження дієвих інструментів державної підтримки співпраці між регіонами для реалізації програм та проектів регіонального розвитку;

8) поліпшення матеріального, фінансового, інформаційного, кадрового та іншого ресурсного забезпечення розвитку регіонів, сприяння здійсненню повноважень органами місцевого самоврядування;

9) створення ефективних механізмів представництва інтересів регіонів на загальнонаціональному рівні і територіальних громад — на регіональному рівні;

10) сприяння цифровій трансформації, цифровізації та цифровому розвитку, розвитку цифрової економіки та інформаційного суспільства, впровадження електронного урядування.

Стаття 7. Система документів державної регіональної політики

1. Державна регіональна політика здійснюється відповідно до встановлених напрямів на основі системи взаємопов’язаних документів стратегічного планування і реалізації державної регіональної політики.

2. До документів стратегічного планування державної регіональної політики належать:

1) Державна стратегія регіонального розвитку України;

2) регіональні стратегії розвитку;

3) стратегії розвитку територіальних громад;

4) стратегічні плани розвитку територіальних громад.

3. До документів реалізації державної регіональної політики належать:

1) План заходів з реалізації Державної стратегії регіонального розвитку України;

2) плани заходів з реалізації регіональних стратегій розвитку;

3) плани заходів з реалізації стратегій розвитку територіальних громад;

4) програми економічного і соціального розвитку Автономної Республіки Крим, областей, районів, міст, територіальних громад.

4. Документи стратегічного планування і реалізації державної регіональної політики повинні узгоджуватися із відповідною містобудівною документацією.

5. Розроблення документів стратегічного планування і реалізації державної регіональної політики здійснюється з урахуванням напрямів державної регіональної політики, визначених цим Законом, та документів державного прогнозування і державного планування, визначених законодавством.”.

5. У статті 9:

1) у частині другій:

після слів “спільно з іншими центральними” доповнити словами “та місцевими”;

доповнити частину абзацом такого змісту:

“Міністерства, інші центральні органи виконавчої влади під час підготовки плану заходів з реалізації Державної стратегії регіонального розвитку України (з урахуванням положень Бюджетної декларації) передбачають заходи з реалізації, у тому числі  у регіонах, завдань Державної стратегії регіонального розвитку України та враховують їх у планах своєї діяльності.”;

2) частину третю викласти в такій редакції:

“3. Планом заходів з реалізації Державної стратегії регіонального розвитку України визначаються  короткострокові та середньострокові заходи і завдання,  проекти  і програми регіонального розвитку необхідні для реалізації стратегії.”.

6. Статті 10 і 11 викласти в такій редакції:

“Стаття 10. Регіональні стратегії розвитку

1. Регіональні стратегії розвитку розробляються на період дії Державної стратегії регіонального розвитку України.

2. Регіональні стратегії розвитку мають узгоджуватися із стратегічними цілями і пріоритетами, що визначені Державною стратегією регіонального розвитку України, та визначати:

1) тенденції та основні проблеми соціально-економічного розвитку Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя;

2) стратегічні цілі, пріоритети розвитку регіону на відповідний період;

3) оперативні цілі, що забезпечать досягнення стратегічних цілей;

4) основні завдання, етапи та механізми їх реалізації;

5) систему моніторингу та оцінки результативності реалізації регіональної стратегії розвитку.

3. Розроблення регіональних стратегій розвитку здійснюється на основі оцінки потреб заінтересованих сторін у регіоні, гендерної оцінки впливу, а також з урахуванням потреб розвитку окремих типів території регіону та територіальних громад.

4. Розроблення регіональних стратегій розвитку забезпечують Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації.

До розроблення регіональних стратегій розвитку залучаються агенції регіонального розвитку, утворені відповідно до цього Закону, асоціації органів місцевого самоврядування та їх об’єднання, громадські об’єднання, інші суб’єкти державної регіональної політики, представники заінтересованих сторін.

5. Регіональні стратегії розвитку розробляються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Внесення змін до регіональних стратегій розвитку здійснюється відповідно до положень законодавства щодо розроблення і затвердження таких документів.

6. Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації:

1) повідомляють через засоби масової інформації про початок роботи над проектом регіональної стратегії розвитку та визначають для суб’єктів державної регіональної політики строк і форму подання пропозицій;

2) проводять (за необхідності) консультації з суб’єктами державної регіональної політики, а також з представниками заінтересованих сторін для узгодження позицій;

3) оприлюднюють звіт про результати розгляду пропозицій, поданих до проекту регіональної стратегії розвитку суб’єктами державної регіональної політики та заінтересованими сторонами;

4) подають проекти регіональних стратегій розвитку до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної регіональної політики, для отримання висновку про відповідність таких проектів встановленим вимогам щодо їх підготовки та  стратегічним цілям і пріоритетам, що визначені Державною стратегією регіонального розвитку України;

5) у разі отримання висновку із зауваженнями і пропозиціями щодо відповідності проектів регіональних стратегій розвитку вимогам щодо їх підготовки, стратегічним цілям і пріоритетам, що визначені Державною стратегією регіонального розвитку України, проводять усі необхідні заходи для їх врахування та повторно подають такі проекти для отримання висновку.

7. Порядок підготовки та надання висновку щодо відповідності проектів регіональних стратегій розвитку встановленим вимогам щодо їх підготовки та стратегічним цілям і пріоритетам, що визначені Державною стратегією регіонального розвитку України, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

8. Затвердження відповідної регіональної стратегії розвитку здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласною, Київською та Севастопольською міськими радами за наявності висновку, визначеного частиною шостою цієї статті.

9. Реалізація регіональних стратегій розвитку здійснюється шляхом розроблення та виконання планів заходів з реалізації регіональних стратегій розвитку, які конкретизуються у регіональних програмах розвитку та програмах економічного і соціального розвитку Автономної Республіки Крим, областей, районів, міст, територіальних громад.

Стаття 11. План заходів з реалізації регіональної стратегії розвитку

1. Розроблення планів заходів з реалізації регіональних стратегій розвитку здійснюють Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації на виконання регіональних стратегій розвитку у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Плани заходів з реалізації регіональних стратегій розвитку розробляються строком на три роки та наступні чотири роки періоду дії регіональних стратегій розвитку.

Внесення змін до планів заходів з реалізації регіональних стратегій розвитку здійснюється відповідно до положень законодавства щодо розроблення і затвердження таких документів.

2. Плани заходів з реалізації регіональних стратегій розвитку передбачають короткострокові та середньострокові заходи, необхідні для реалізації стратегій, та регіональні програми розвитку, спрямовані на досягнення цілей, визначених регіональними стратегіями розвитку.

3. До розроблення планів заходів з реалізації регіональних стратегій розвитку залучаються агенції регіонального розвитку, утворені відповідно до цього Закону, асоціації органів місцевого самоврядування та їх об’єднання, громадські об’єднання, інші суб’єкти державної регіональної політики, представники заінтересованих сторін.

4. Плани заходів з реалізації регіональних стратегій розвитку затверджуються відповідно Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами і є обов’язковими для врахування під час підготовки відповідних місцевих бюджетів.”.

7. Доповнити Закон статтею 111 такого змісту:

“Стаття 111. Стратегії  розвитку територіальних громад та стратегічні плани розвитку територіальних громад

1. З метою планування розвитку територіальних громад (крім Київської та Севастопольської) на середньостроковий або довгостроковий період розробляються:

1) стратегії розвитку територіальних громад;

2) стратегічні плани розвитку територіальних громад.

2. Стратегії територіальних громад та стратегічні плани розвитку територіальних громад розробляються з урахуванням пріоритетів, що визначені Державною стратегією регіонального розвитку України та відповідними регіональними стратегіями розвитку.

3. Стратегії розвитку територіальних громад розробляються виконавчими органами міських, сільських, селищних рад, що представляють територіальні громади, які налічують понад 10 тисяч осіб.

Реалізація таких стратегій здійснюється на основі планів заходів з їх реалізації.

4. Виконавчими органами міських, сільських, селищних рад, що представляють територіальні громади, які налічують до 10 тисяч осіб, розробляються стратегії розвитку територіальних громад або стратегічні плани розвитку територіальних громад.

5. Методичні рекомендації щодо порядку розроблення, реалізації, проведення моніторингу та оцінки виконання стратегій розвитку територіальних громад та стратегічних планів розвитку територіальних громад затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної регіональної політики.”.

8. Статті 12 і 13 викласти в такій редакції:

“Стаття 12. Повноваження Кабінету Міністрів України у сфері державної регіональної політики

1. Кабінет Міністрів України у сфері державної регіональної політики забезпечує:

1) розроблення та виконання загальнодержавних програм, спрямованих на розвиток регіонів, макрорегіонів, окремих типів територій;

2) затвердження Державної стратегії регіонального розвитку України, Плану заходів з її реалізації;

3) розроблення та укладення в установленому порядку угод щодо регіонального розвитку;

4) визначення порядку підготовки, оцінки та відбору програм і проектів, що можуть реалізовуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку, та порядку використання зазначених коштів;

5) затвердження переліку програм і проектів регіонального розвитку, реалізація яких здійснюється за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку;

6) визначення порядку розроблення Державної стратегії регіонального розвитку України та Плану заходів з її реалізації, а також регіональних стратегій розвитку та планів заходів з їх реалізації;

7) визначення порядку підготовки та надання висновку про відповідність проектів регіональних стратегій розвитку встановленим вимогам щодо їх підготовки та стратегічним цілям і пріоритетам, що визначені Державною стратегією регіонального розвитку України;

8) затвердження порядку і методики проведення моніторингу та оцінки результативності реалізації державної регіональної політики та переліку індикаторів такого моніторингу;

9) розгляд звітів про проведення моніторингу та оцінки результативності реалізації державної регіональної політики;

10) здійснення інших повноважень у сфері регіональної політики, визначених Конституцією та законами України.

Стаття 13. Повноваження центральних органів виконавчої влади у сфері державної регіональної політики

1. До повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної регіональної політики, належать:

1) підготовка та внесення на розгляд Кабінету Міністрів України пропозицій щодо узгодження цілей, пріоритетів, завдань та заходів центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування під час розроблення та виконання документів стратегічного планування і реалізації державної регіональної політики, проведення моніторингу та оцінки результативності виконання визначених завдань;

2) забезпечення координації діяльності центральних та місцевих органів виконавчої влади щодо формування державної регіональної політики;

3) розроблення спільно з іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади, всеукраїнськими асоціаціями органів місцевого самоврядування Державної стратегії регіонального розвитку України;

4) розроблення спільно з іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади та внесення на розгляд Кабінету Міністрів України Плану заходів з реалізації Державної стратегії регіонального розвитку України;

5) організаційне та методичне забезпечення розроблення проектів регіональних стратегій розвитку та планів заходів з їх реалізації, стратегій розвитку територіальних громад та стратегічних планів розвитку територіальних громад;

6) здійснення методичного забезпечення діяльності регіональних конкурсних комісій, що здійснюють відбір програм і проектів регіонального розвитку, які забезпечують виконання завдань, визначених регіональними стратегіями розвитку;

7) надання висновку про відповідність проектів регіональних стратегій розвитку встановленим вимогам щодо їх підготовки та стратегічним цілям і пріоритетам, що визначені Державною стратегією регіонального розвитку України;

8) здійснення інших повноважень щодо формування державної регіональної політики, визначених Конституцією та законами України.

2. До повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну регіональну політику, належать:

1) реалізація спільно з іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади Державної стратегії регіонального розвитку України;

2) забезпечення координації діяльності центральних та місцевих органів виконавчої влади щодо реалізації державної регіональної політики;

3) погодження технічних завдань на інвестиційні програми і проекти, які розроблені на виконання стратегічних цілей регіональних стратегій розвитку відповідно до планів заходів з їх реалізації, реалізація яких здійснюється за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку, на які оголошується конкурс у відповідному році;

4) оцінка та відбір програм і проектів регіонального розвитку, включаючи інвестиційні програми і проекти, реалізація яких здійснюється за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку, подання відповідно до законодавства відповідних пропозицій Кабінету Міністрів України;

5) участь у співпраці з міжнародними фінансовими організаціями, програмами і фондами у сфері державної регіональної політики, використання відповідної міжнародної технічної допомоги;

6) стимулювання участі регіонів у програмах та проектах розвитку транскордонного співробітництва;

7) створення та забезпечення функціонування єдиної інтегрованої системи моніторингу регіонального розвитку;

8) проведення моніторингу та оцінки результативності реалізації Державної стратегії регіонального розвитку України, Плану заходів з її реалізації та інших програм і проектів регіонального розвитку, підготовка та подання відповідних звітів Кабінету Міністрів України;

9) здійснення інших повноважень щодо реалізації державної регіональної політики, визначених Конституцією та законами України.

3. Повноваження у сфері державної регіональної політики інших центральних органів виконавчої влади визначаються Конституцією та законами України.”.

9. У частині першій статті 15:

1) пункт 4 викласти в такій редакції:

“4) підготовка і подання відповідно до законодавства до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної регіональної політики, пропозицій щодо інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку, що можуть реалізовуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку;”;

2) у пункті 6 слово “формування” замінити словом “реалізацію”;

3) пункт 7 викласти в такій редакції:

“7) подання проектів регіональних стратегій розвитку до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної регіональної політики, для отримання висновку про відповідність таких проектів встановленим вимогам щодо їх підготовки та узгодження із стратегічними цілями і пріоритетами, що визначені Державною стратегією регіонального розвитку України;”.

10. Статті 16 та 19 викласти в такій редакції:

“Стаття 16. Повноваження районних, міських, селищних, сільських рад у сфері державної регіональної політики

1. Районні, міські, селищні, сільські ради у сфері державної регіональної політики забезпечують підготовку та подають до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій пропозиції щодо врахування інтересів відповідних територіальних громад під час розроблення:

1) проекту Державної стратегії регіонального розвитку України та Плану заходів з її реалізації;

2) регіональних стратегій розвитку та планів заходів з  їх реалізації, а також програм і проектів регіонального розвитку, спрямованих на розвиток регіонів та окремих типів територій.

2. Міські, селищні, сільські ради відповідно до цього Закону:

1) затверджують стратегії розвитку територіальних громад або стратегічні плани розвитку територіальних громад, забезпечують їх фінансування та реалізацію;

2) можуть брати участь у заснуванні агенцій регіонального розвитку.”;

“Стаття 19. Агенція регіонального розвитку

1. З метою ефективної реалізації державної регіональної політики Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, Київська, Севастопольська міські ради та Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації можуть засновувати агенції регіонального розвитку у формі неприбуткової установи.

Агенція регіонального розвитку не може бути бюджетною установою.

2. Участь у заснуванні агенцій регіонального розвитку також можуть брати міські, селищні, сільські ради, регіональні торгово-промислові палати, регіональні асоціації підприємців, регіональні відділення всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування чи асоціації органів місцевого самоврядування регіону, заклади вищої освіти,  наукові установи, профільні громадські об’єднання регіону.

3. Агенцією регіонального розвитку відповідного регіону визнається агенція, якщо серед засновників є принаймі дві сторони, визначені у частині першій цієї статті.

4. Фінансове та матеріально-технічне забезпечення діяльності агенції регіонального розвитку здійснюється за рахунок:

коштів та майна засновників;

надходжень від основної діяльності агенції;

міжнародної технічної допомоги;

інших джерел, не заборонених законодавством.

5. Агенція регіонального розвитку може отримувати доходи від основної діяльності, визначеної установчим актом, які використовуються відповідно до норм, встановлених податковим законодавством для неприбуткових організацій.

6. Структура, порядок діяльності та повноваження органів управління агенції регіонального розвитку визначаються положенням, що є установчим актом та має відповідати типовому положенню про агенцію регіонального розвитку.

Типове положення про агенцію регіонального розвитку затверджується Кабінетом Міністрів України.

7. Завданнями агенції регіонального розвитку є:

1) участь у розробленні та забезпеченні реалізації регіональної стратегії розвитку і плану заходів з її реалізації, проведенні моніторингу та оцінки ефективності їх реалізації;

2) участь у підготовці та поданні на конкурсний відбір та реалізації проектів регіонального розвитку, що можуть реалізовуватися за рахунок коштів  з джерел, визначених у статті 21 цього Закону;

3) участь у проведенні моніторингу стану реалізації програм та проектів, спрямованих на розвиток регіону, що фінансуються за рахунок коштів з джерел, визначених у статті 21 цього Закону;

4) проведення освітньо-культурних заходів у регіоні з європейської та євроатлантичної тематики;

5) надання інформаційно-консультативних послуг суб’єктам господарювання;

6) сприяння соціально-економічному та культурному розвитку регіону, у тому числі:

залученню інвестицій у розвиток регіону;

експорту продукції підприємствами регіону;

розвитку підприємництва та туризму у регіоні;

7) надання консультативно-методичної допомоги органам місцевого самоврядування з питань розроблення програм та проектів регіонального розвитку, стратегій розвитку територіальних громад та забезпечення їх реалізації;

8) сприяння залученню та реалізації проектів (програм) міжнародної технічної допомоги, що реалізуються у регіоні;

9) інші завдання, визначені законодавством України та положенням про агенцію регіонального розвитку.”.

11. У частині другій статті 20:

1) у пункті 4 слова “у тому числі програми подолання депресивності територій” замінити словами “державні програми розвитку окремих типів територій”;

2) пункт 6 викласти в такій редакції:

“6) програми та проекти регіонального розвитку.”.

12. У частині першій статті 21:

1) пункт 3 викласти в такій редакції:

“3) кошти, які надходять до державного бюджету в рамках програм допомоги Європейського Союзу, іноземних держав, урядів та уповноважених урядом іноземних держав органів або організацій, що надають міжнародну технічну допомогу відповідно до міжнародних договорів України;”;

2) пункт 4 виключити.

13. У статті 22:

1) назву статті викласти в такій редакції:

“Стаття 22. Державна підтримка регіонального розвитку”;

2) частину першу виключити;

3) у частині другій:

в абзаці першому слово “Фінансування” замінити словами “Державна підтримка”;

пункт 6 викласти в такій редакції:

“6) неупередженого розподілу коштів державного бюджету;”;

доповнити частину пунктом 7 такого змісту:

“7) сталості результатів — забезпечення стабільного довготривалого ефекту, збереження отриманих позитивних результатів у довгостроковій перспективі.”;

4) частину третю викласти в такій редакції:

“3. Державна підтримка регіонального розвитку спрямовується на фінансування:

проектів та програм регіонального розвитку;

проектів та регіональних і місцевих  програм розвитку за умови їх відповідності вимогам, встановленим законодавством;

угод щодо регіонального розвитку;

державних програм розвитку окремих типів територій;

програм і проектів регіонального розвитку, які визначені пріоритетними за рішенням Кабінету Міністрів України.”.

14. Доповнити Закон статтею 221 такого змісту:

“Cтаття 221. Державний фонд регіонального розвитку

1. Державна підтримка регіонального розвитку за рахунок коштів Державного бюджету України, зокрема коштів державного фонду регіонального розвитку, здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.”.

15. Розділ V викласти в такій редакції:

“Розділ V
МОНІТОРИНГ ТА ОЦІНЮВАННЯ РЕАЛІЗАЦІЇ
ДЕРЖАВНОЇ РЕГІОНАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ

Стаття 23. Загальні засади моніторингу реалізації державної регіональної політики

1. Моніторинг державної регіональної політики є сукупністю заходів із обліку, збору, аналізу та узагальнення інформації суб’єктів державної регіональної політики, що проводиться з метою відстеження та аналізу територіальних тенденцій, динаміки та структурних змін відповідно до цілей, напрямів та завдань державної регіональної політики.

2. Об’єктами моніторингу є соціально-економічні процеси і результати соціально-економічного розвитку регіонів, а у визначених законодавством випадках — макрорегіонів, мікрорегіонів, їх частин чи  груп, що описуються кількісними і якісними, статичними або динамічними параметрами (у тому числі дезагрегованими за статтю та віковими групами).

3.  Суб’єктами моніторингу є центральні та місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, асоціації  органів місцевого самоврядування та їх об’єднання, агенції регіонального розвитку, утворені відповідно до цього Закону, наукові установи, громадські об’єднання.

4. Система  моніторингу ґрунтується на принципах:

1) цілеспрямованості — орієнтованість на досягнення цілей і вирішення конкретних завдань державної регіональної політики та соціально-економічного розвитку об’єктів державної регіональної політики;

2) системного  підходу — дослідження взаємозв’язків об’єкта моніторингу з іншими об’єктами вищого і нижчого рівнів адміністративно-територіального устрою;

3) комплексності — моніторинг окремих сфер соціально-економічного розвитку об’єктів моніторингу здійснюється у взаємозв’язку один з одним;

4) безперервності спостереження за об’єктом моніторингу;

5) систематичності збору, обробки та аналізу інформації;

6) порівнянності показників і індикаторів моніторингу в динаміці;

7) узгодженості нормативно-правового та організаційно-методичного забезпечення, сумісності технічного, інформаційного і програмного забезпечення;

8) об’єктивності первинної, аналітичної і прогнозної інформації та оперативності її доведення до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, доступності для громадських організацій, засобів масової інформації, населення, заінтересованих міжнародних організацій;

9) відкритості та доступності результатів моніторингу для населення.

5.  Моніторинг державної регіональної політики здійснюється на основі інформаційно-телекомунікаційної системи — єдиної геоінформаційної системи здійснення моніторингу та оцінювання розвитку регіонів та територіальних громад.

Стаття 24. Завдання та види моніторингу для цілей державної регіональної політики

1. Завданнями моніторингу державної регіональної політики є:

інтеграція інформаційних ресурсів, включаючи статистичну та геопросторову інформацію, суб’єктів моніторингу;

формування і ведення сховища даних і тематичних баз даних (у тому числі дезагрегованих за статтю та віковими групами), встановлених для цілей державної регіональної політики, соціально-економічних і бюджетно-фінансових показників;

моделювання та аналіз соціально-економічного становища об’єктів державної регіональної політики, сценарного і цільового прогнозування соціально-економічного розвитку регіонів та територіальних громад;

підготовка пропозицій щодо напрямів та способів корегування документів стратегічного планування та реалізації державної регіональної політики.

2. Для цілей державної регіональної політики суб’єктами моніторингу здійснюються такі види моніторингу:

моніторинг розвитку регіонів, територіальних громад та окремих типів територій;

моніторинг використання коштів з джерел, визначених статтею 21 цього Закону;

моніторинг реалізації документів, визначених частинами другою та третьою статті 7 цього Закону, за встановленими показниками результативності.

3. За результатами моніторингу готуються відповідні моніторингові звіти.

4. Порядки, індикатори  та періодичність здійснення моніторингу розвитку регіонів, територіальних громад та окремих типів територій, використання публічних ресурсів на цілі державної регіональної політики, виконання  документів, що визначають державну регіональну політику, та звітування за результатами моніторингу затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Стаття 25. Організація та координація робіт з моніторингу державної регіональної політики

1. Організація та координація робіт щодо забезпечення функціонування системи моніторингу здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної регіональної політики, за участю інших  суб’єктів державної регіональної політики.

Стаття 26. Оцінювання державної регіональної політики

1. Оцінювання реалізації державної регіональної політики здійснюється через:

оцінювання індикаторів результативності, ефективності та впливу реалізації  документів, визначених частинами другою та третьою статті 7 цього Закону, на розвиток регіонів, територіальних громад та окремих типів територій;

оцінювання результативності та ефективності використання публічних коштів на цілі державної регіональної політики.

Оцінювання здійснюється на підставі моніторингових звітів за відповідний період, статистичної інформації, контрольних перевірок, експертно-аналітичних оцінок та додаткових обстежень (опитувань), оцінок неурядових організацій, наукових установ, міжнародних експертів. За підсумками оцінювання готується відповідний звіт.

2. Завдання, порядок проведення оцінювання реалізації державної регіональної політики, вимоги щодо структури та змісту відповідного звіту затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Стаття 27. Етапи проведення оцінювання державної регіональної політики

1. Оцінювання державної регіональної політики здійснюється:

на етапі розроблення документів, визначених частинами другою та третьою статті 7 цього Закону, до початку їх реалізації;

на етапі реалізації документів,  визначених частинами другою та третьою статті 7 цього Закону;

після завершення реалізації документів, визначених частинами другою та третьою статті 7 цього Закону.”.

ІІ. Прикінцеві положення

1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

2. Кабінету Міністрів України протягом шести місяців з дня набрання чинності цим Законом:

1) подати на розгляд Верховної Ради України законопроекти про внесення змін до законодавчих актів України, що випливають із цього Закону;

2) привести власні нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;

3) забезпечити перегляд і приведення міністерствами та іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади, а також військово-цивільними адміністраціями їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.

              Голова
Верховної Ради України

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

до проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України
«Про засади державної регіональної політики
»

1. Мета

Проект Закону підготовлений з метою комплексного удосконалення механізмів реалізації державної регіональної політики, підвищення її ефективності.

2. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону України розроблено Міністерством розвитку громад та територій на виконання абзацу десятого підпункту 2 пункту 1 Указу Президента України від 20.09.2019 № 713/2019 «Про невідкладні заходи щодо забезпечення економічного зростання, стимулювання розвитку регіонів та запобігання корупції», кроку 277 Плану пріоритетних дій Уряду на 2020 рік, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 9 вересня 2020 р. № 1133-р.

Законом України «Про засади державної регіональної політики» визначено основні правові, економічні, соціальні, екологічні, гуманітарні та організаційні засади державної регіональної політики як складової частини внутрішньої політики України. Практика формування та реалізації державної регіональної політики, моніторинг та оцінка її результативності свідчать про наявність низки проблем, що потребують розв’язання на законодавчому рівні, зокрема такими проблемами є:

– слабкий взаємозв’язок між стратегічним та бюджетним плануванням. Кошти, що спрямовуються на регіональний розвиток, у тому числі кошти державного фонду регіонального розвитку, як правило, не мають тісного зв’язку із Державною стратегією регіонального розвитку та регіональними стратегіями розвитку;

– відсутність механізму практичної реалізації Державної стратегії регіонального розвитку та регіональних стратегій розвитку;

– відсутність єдиних підходів та системи щодо розроблення та реалізації стратегічних документів на місцевому рівні;

– недосконалість інституційного забезпечення регіонального розвитку, зокрема низька ефективність діяльності агенцій регіонального розвитку;

– відсутність якісного моніторингу та оцінювання реалізації державної регіональної політики, що дозволило б вчасно реагувати на проблеми розвитку регіонів;

– недосконалість механізму розподілу та використання фінансових ресурсів, що спрямовуються на регіональний розвиток.

3. Основні положення проекту акта

Проектом Закону передбачено внесення змін до Закону України «Про засади державної регіональної політики», що передбачають зміну правових, організаційних,  фінансових та інших механізмів реалізації державної регіональної політики шляхом:

– визначення єдиної системи документів стратегічного планування регіонального розвитку; посилення зв’язку між Державною стратегією регіонального розвитку, регіональними стратегіями розвитку та документами стратегічного планування розвитку територіальних громад;

– удосконалення структури плану реалізації Державної стратегії регіонального розвитку та регіональних стратегій розвитку;

– посилення координуючої ролі Міністерства розвитку громад та територій з питань реалізації регіональної політики (уточнення та розширення повноважень міністерства з питань стратегічного планування регіонального розвитку, координації діяльності центральних органів виконавчої влади щодо реалізації державної регіональної політики);

– запровадження положення щодо обов’язкового розроблення сільськими, селищними, міськими радами стратегій  розвитку територіальних громад або стратегічних планів розвитку територіальних;

– посилення інституційної підтримки регіонального розвитку: надання агенціям регіонального розвитку права надавати платні послуги, розширення переліку їх засновників за рахунок міських, селищних, сільських рад.

– конкретизації механізму та порядку моніторингу та оцінювання реалізації державної регіональної політики.

4. Правові аспекти

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту Закону не потребуватиме додаткового фінансування з Державного бюджету України у 2021 році.

6. Позиція заінтересованих сторін

Щодо проєкта акта проводилися консультації з громадськістю у формі публічного електронних консультацій з громадськістю на офіційному веб-сайті Мінрегіону у період з 29 грудня 2020 року по 15 січня 2021 року.

Проект акта стосується питань функціонування місцевого самоврядування, прав та інтересів територіальних громад, місцевого та регіонального розвитку і надсилався до всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування та підтриманий Асоціацією міст України із зауваженнями, які враховано. Проект акта також надсилався агенціям регіонального розвитку та підтриманий ними із зауваженнями, які враховано частково.

У проекті акта враховано пропозиції Уповноваженого Президента України з прав людей з інвалідністю.

Проект акта не стосується сфери наукової та науково-технічної діяльності.

7. Оцінка відповідності

У проєкті акта відсутні положення, що стосуються зобов’язань України у сфері європейської інтеграції; прав та свобод, гарантованих Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод; містять ризики вчинення корупційних правопорушень та правопорушень, пов’язаних з корупцією; що створюють підстави для дискримінації.

Проектом акта пропонується доповнити перелік принципів державної регіональної принципами гендерної рівності та інклюзивності, що має позитивно вплинути на забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, забезпечення прав людей з інвалідністю.

Проєкт акта надсилався Національному агентству з питань запобігання корупції з метою визначення необхідності проведення антикорупційної експертизи. Оскільки Національне агентство з питань запобігання корупції у зазначений строк не надало свій висновок, відповідно до § 37-2 Кабінету міністрів України вважається, що зауваження до проекту відсутні.

8. Прогноз результатів

Реалізація Закону матиме вплив на розвиток регіонів. Оскільки проектом Закону передбачено комплексне удосконалення механізмів реалізації державної регіональної політики, імплементація положень проекту Закону потребуватиме ефективної взаємодії усіх суб’єктів державної регіональної політики.

Заінтересована сторонаВплив реалізації акта на заінтересовану сторонуПояснення очікуваного впливу
Користувачі статистичної інформаціїПозитивнийПроектом акта передбачено, зокрема, що моніторинг державної регіональної політики здійснюється на основі інформаційно-телекомунікаційної системи – єдиної геоінформаційної системи здійснення моніторингу та оцінювання розвитку регіонів та територіальних громад.
Громадські організації проекти міжнародної технічної допомоги, всеукраїнські асоціації органів місцевого самоврядуванняПозитивнийПроектом передбачено обов’язковість розроблення сільськими, селищними, міськими радами стратегій  розвитку територіальних громад або стратегічних планів розвитку територіальних, що вимагатиме збільшення обсягу надання відповідної методичної допомоги органам місцевого самоврядування з цих питань. Таким чином, зазначена заінтересована сторона отримає ширші можливості взаємодії із сільськими, селищними, міськими радами, надання методичної допомоги органам місцевого самоврядування, зокрема з питань стратегічного планування регіонального розвитку.
Агенції регіонального розвиткуПозитивнийПроектом акта передбачено надання права агенціям регіонального розвитку надавати платні послуги.

Міністр розвитку громад

та територій України                                                         Олексій ЧЕРНИШОВ

«_____»____________ 2021 р.

Матеріали цього сайту доступні лише членам ГО “Відкритий ліс” або відвідувачам, які зробили благодійний внесок.

Благодійний внесок в розмірі 100 грн. відкриває доступ до всіх матеріалів сайту строком на 1 місяць. Розмір благодійної допомоги не лімітований.

Реквізити для надання благодійної допомоги:
ЄДРПОУ 42561431
р/р UA103052990000026005040109839 в АТ КБ «Приватбанк»,
МФО 321842

Призначення платежу:
Благодійна допомога.
+ ОБОВ`ЯЗКОВО ВКАЗУЙТЕ ВАШУ ЕЛЕКТРОННУ АДРЕСУ 

Після отримання коштів, на вказану вами електронну адресу прийде лист з інструкціями, як користуватись сайтом. Перевіряйте папку “Спам”, іноді туди можуть потрапляти наші листи.