Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації (продажу) лісоматеріалів необроблених (законопроект № 6005 від 07.09.2021)

                  Проект

                  вноситься народним

                  депутатом України

                                                                                          С.В. Кузьміних

ЗАКОН УКРАЇНИ

про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації (продажу) лісоматеріалів необроблених

Верховна Рада України постановляє:

I. Внести зміни до таких Законів України:

1. В Законі України «Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів» (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2006, № 2-3, ст. 34 із наступними змінами):

1) частину першу статті 1 доповнити новим абзацом такого змісту:

«електронний аукціон – спосіб реалізації (продажу) окремих партій лісоматеріалів необроблених, за яким переможцем визначається учасник аукціону, що в ході торгів запропонував найвищу ціну;»;

 2)  доповнити Закон новою статтею 41 такого змісту:

          «Стаття 41. Реалізація (продаж) лісоматеріалів необроблених, які використовуються для внутрішнього споживання

Реалізація (продаж) лісоматеріалів необроблених, які використовуються для внутрішнього споживання здійснюється у порядку та на умовах, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Власники лісів і постійні лісокористувачі здійснюють реалізацію (продаж) лісоматеріалів необроблених, які використовуються для внутрішнього споживання  на електронних аукціонах, відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі».

Дія частини другої цієї статті не поширюється на реалізацію (продаж) лісоматеріалів необроблених, які використовуються:

для задоволення потреб національної безпеки та оборони, подолання наслідків надзвичайних ситуацій, стихійних лих;

для задоволення потреб бюджетних установ та населення на опалення;

використання яких передбачено колективними договорами постійних лісокористувачів;

для потреб індивідуального будівництва і ремонту будівель (для фізичних осіб).».

2. В Законі України «Про товарні біржі» (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1992, № 10, ст.139 із наступними змінами):

1) частину 5 статті 1 викласти у такій редакції:

«5. Дія цього Закону не поширюється на:

1) діяльність оператора ринку електричної енергії, оператора системи передачі, оператора газотранспортної системи та на відносини, пов’язані з функціонуванням ринку електричної енергії відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії», функціонуванням ринку природного газу відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» та функціонуванням сфери теплопостачання відповідно до Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг». Відносини, пов’язані з діяльністю у сферах енергетики та комунальних послуг, регулюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг»;

 2) відносини, пов’язані з реалізацією (продажем) лісоматеріалів необроблених, які використовуються для внутрішнього споживання відповідно до Закону України «Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів».»;

2) вилучити з тексту пункту 11 частини 1 статті 2 слово «деревина».

3. Частину 2 статті 1 Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2011, № 34, ст.343) в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення залучення інвестицій та запровадження нових фінансових інструментів» (Голос України, 2021 р., №№ 145-146) викласти у такій редакції:

«2. Дія цього Закону не поширюється на:

1) діяльність оператора ринку електричної енергії, оператора системи передачі, оператора газотранспортної системи та на відносини, пов’язані з функціонуванням ринку електричної енергії відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії», функціонуванням ринку природного газу відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» та функціонуванням сфери теплопостачання відповідно до Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг». Відносини, пов’язані з діяльністю у сферах енергетики та комунальних послуг, регулюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг»;

2) відносини, пов’язані з реалізацією (продажем) лісоматеріалів необроблених, які використовуються для внутрішнього споживання відповідно до Закону України «Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів».».

  1. Прикінцеві положення

1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

2. Кабінету Міністрів України у тримісячний термін з дня опублікування цього Закону привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом, а також забезпечити приведення нормативно-правових актів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади у відповідність із цим Законом.

          Голова Верховної Ради

                     України  

                                                                   

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

до проекту Закону України про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації (продажу) лісоматеріалів необроблених

1. Обґрунтування необхідності прийняття акту

1 липня поточного року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення залучення інвестицій та запровадження нових фінансових інструментів» № 738-IX від 19 червня 2020 року, яким визначаються правові умови створення та роботи товарних бірж на території України як організованих ринків, в тому числі для реалізації стандартизованої деревини.

Відповідно до вимог зазначеного вище Закону, будь-які аукціони з продажу необробленої деревини віднині можуть проводитись лише на тих товарних біржах, які отримали офіційну ліцензію від Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Слід зазначити, що станом на 1 вересня 2021 року, таку ліцензію отримало лише Товариство з обмеженою відповідальністю «Українська енергетична біржа» (ТОВ «УЕБ»).

Таким чином, більш ніж два місяці на вітчизняному  ринку необробленої деревини здійснює господарську діяльність монополіст в особі ТОВ «УЕБ», що вже призвело до значного скорочення кількості проведених аукціонів з продажу деревини, і як наслідок – більшість деревообробних підприємств України залишились без сировини а бюджет всіх рівнів – без відповідних надходжень.

Адже, з колишніх 8 тисяч постійних учасників аукціонів лише  800 змогли акредитуватися на Українській енергетичній біржі, яка, до того ж, виявилась не готовою до реєстрації такої кількості учасників. Та й сама процедура і вимоги при реєстрації для торгів електроенергією, газом та нафтопродуктами довша, складніша і малопридатна для реєстрації деревообробних підприємств, особливо дрібних та середніх підприємців. Останні найбільш вразливі, оскільки не можуть дозволити собі тримати штат юристів, та й здійснюють свою господарську діяльність вони переважно у невеликих містечках та сільській місцевості, де на інтернет-аукціонах можна залишитись без сировини виключно через незадовільну якість зв’язку або тимчасову його відсутність.  

На даний час, ситуація, що склалась на ринку необробленої деревини повністю суперечить завданням, які поставив Президент України Володимир Зеленський в указі від 9 липня 2019 року №511/2019 «Про деякі заходи щодо збереження лісів та раціонального використання лісових ресурсів» в частині запровадження порядку реалізації деревини на конкурсних засадах та виведення ринку необробленої деревини з тіні, а також зводить нанівець роботу уряду щодо повного переведення продажів необробленої деревини на торгівельний майданчик ProZorro.

Фактично, замість демонополізації ринку, почався розворот до монополії, що з великою ймовірністю може призвести до того, що лісгоспи повернуться до напівлегальної практики прямих контрактів з покупцями та подальшого розвитку різноманітних корупційних схем у даній сфері господарської діяльності.

З метою недопущення дестабілізації вітчизняного ринку необробленої деревини та якнайшвидшого врегулювання відносин, пов’язаних з купівлею-продажем деревини, пропонується закріпити на законодавчому рівні для учасників ринку (власників лісів і постійних лісокористувачів) можливість здійснювати реалізацію (продаж) лісоматеріалів необроблених, які використовуються для внутрішнього споживання  на електронних аукціонах, відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі».

2. Цілі і завдання законопроекту

Проект Закону України розроблено з метою створення прозорого та зрозумілого ринку необробленої деревини в Україні.

3. Загальна характеристика і основні положення акту

          Проектом Закону, шляхом внесення відповідних змін до Законів України «Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів»», «Про товарні біржі», «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення залучення інвестицій та запровадження нових фінансових інструментів», пропонується закріпити на законодавчому рівні для учасників ринку (власників лісів і постійних лісокористувачів) можливість безпосередньо (без обов’язкової реєстрації на ліцензованих товарних біржах) здійснювати реалізацію (продаж) лісоматеріалів необроблених, які використовуються для внутрішнього споживання  на електронних аукціонах, відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі».

4. Стан нормативно-правової бази

У даній сфері правового регулювання діють Конституція України, Закони України «Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів»», «Про товарні біржі», «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення залучення інвестицій та запровадження нових фінансових інструментів», інші нормативно-правові акти.

Прийняття даного проекту Закону не тягне за собою необхідності внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Законопроект не потребує додаткових видатків з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків  прийняття акту

Прийняття законопроекту буде сприяти демонополізації і детінізації вітчизняного ринку необробленої деревини, забезпечить його стабілізацію, дозволить належно захистити права та інтереси усіх без виключення учасників ринку, надасть можливість державі та громадськості здійснювати контроль за обсягами заготівлі деревини, що в підсумку дозволить ліквідувати існуючі схеми неконтрольованої та незаконної заготівлі та реалізації деревини.

      Народний депутат України                                                       С.В. Кузьміних     

                    

ПОРІВНЯЛЬНА ТАБЛИЦЯ

до проекту Закону України про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації (продажу) лісоматеріалів необроблених

Зміст положення (норми) чинного законодавстваЗміст положення (норми) проекту законодавчого акта
       1. Закон України «Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів» (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2006, № 2-3, ст.34)
     Стаття 1. Визначення термінів        У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:       Абзац відсутній              лісоматеріали – деревні матеріали, які добуваються шляхом розподілу на частини звалених дерев та деревних колод (уздовж або поперек) для подальшого використання або переробки;      …     Стаття 1. Визначення термінів      У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:      електронний аукціон – спосіб реалізації (продажу) окремих партій лісоматеріалів необроблених, за яким переможцем визначається учасник аукціону, що в ході торгів запропонував найвищу ціну;      лісоматеріали – деревні матеріали, які добуваються шляхом розподілу на частини звалених дерев та деревних колод (уздовж або поперек) для подальшого використання або переробки;     …
     Стаття відсутня    Стаття 41. Реалізація (продаж) лісоматеріалів необроблених, які використовуються для внутрішнього споживання        Реалізація (продаж) лісоматеріалів необроблених, які використовуються для внутрішнього споживання здійснюється у порядку та на умовах, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.        Власники лісів і постійні лісокористувачі здійснюють реалізацію (продаж) лісоматеріалів необроблених, які використовуються для внутрішнього споживання  на електронних аукціонах, відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі».        Дія частини другої цієї статті не поширюється на реалізацію (продаж) лісоматеріалів необроблених, які використовуються:      для задоволення потреб національної безпеки та оборони, подолання наслідків надзвичайних ситуацій, стихійних лих;      для задоволення потреб бюджетних установ та населення на опалення;      використання яких передбачено колективними договорами постійних лісокористувачів;      для потреб індивідуального будівництва і ремонту будівель (для фізичних осіб).  
Закон України «Про товарні біржі» (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1992, № 10, ст.139)  
Стаття 1. Сфера застосування Закону 1. Цей Закон визначає правові умови створення та функціонування товарних бірж на території України як організованих товарних ринків.5. Дія цього Закону не поширюється на діяльність оператора ринку електричної енергії, оператора системи передачі, оператора газотранспортної системи та на відносини, пов’язані з функціонуванням ринку електричної енергії відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії», функціонуванням ринку природного газу відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» та функціонуванням сфери теплопостачання відповідно до Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг». Відносини, пов’язані з діяльністю у сферах енергетики та комунальних послуг, регулюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг».         Стаття 1. Сфера застосування Закону        1. Цей Закон визначає правові умови створення та функціонування товарних бірж на території України як організованих товарних ринків.      …        5. Дія цього Закону не поширюється на:       1) діяльність оператора ринку електричної енергії, оператора системи передачі, оператора газотранспортної системи та на відносини, пов’язані з функціонуванням ринку електричної енергії відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії», функціонуванням ринку природного газу відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» та функціонуванням сфери теплопостачання відповідно до Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг». Відносини, пов’язані з діяльністю у сферах енергетики та комунальних послуг, регулюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг»;      2) відносини, пов’язані з реалізацією (продажем) лісоматеріалів необроблених, які використовуються для внутрішнього споживання відповідно до Закону України «Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів».  
Стаття 2. Визначення термінів 1. У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: 1) біржова угода – зафіксоване та зареєстроване товарною біржею в електронній торговій системі прийняття учасниками біржових торгів зобов’язання укласти біржовий договір щодо біржового товару згідно з правилами товарної біржі; … 11) продукція – сільськогосподарська продукція, деревина, мінерали, паливно-енергетичні ресурси, сировина, метали, дорогоцінне каміння, матеріальна продукція рибальства, паливної, хімічної, легкої, харчової та інших галузей промисловості, а також інші споживані речі, визначені родовими ознаками;      …Стаття 2. Визначення термінів 1. У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: 1) біржова угода – зафіксоване та зареєстроване товарною біржею в електронній торговій системі прийняття учасниками біржових торгів зобов’язання укласти біржовий договір щодо біржового товару згідно з правилами товарної біржі; … 11) продукція – сільськогосподарська продукція, мінерали, паливно-енергетичні ресурси, сировина, метали, дорогоцінне каміння, матеріальна продукція рибальства, паливної, хімічної, легкої, харчової та інших галузей промисловості, а також інші споживані речі, визначені родовими ознаками;      …
        Закон України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2011, № 34, ст.343) в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення залучення інвестицій та запровадження нових фінансових інструментів» (Голос України, 2021 р., №№ 145-146)  
     Стаття 1. Сфера застосування Закону        1. Цей Закон регулює відносини, що виникають під час емісії, обігу, викупу цінних паперів та виконання зобов’язань за ними, укладання і виконання деривативних контрактів, заміни сторони деривативних контрактів та вчинення правочинів щодо фінансових інструментів на ринках капіталу, а також відносини, що виникають під час провадження професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках.        2. Дія цього Закону не поширюється на діяльність оператора ринку електричної енергії, оператора системи передачі, оператора газотранспортної системи та на відносини, пов’язані з функціонуванням ринку електричної енергії відповідно до Закону України “Про ринок електричної енергії”, функціонуванням ринку природного газу відповідно до Закону України “Про ринок природного газу” та функціонуванням сфери теплопостачання відповідно до Закону України “Про державне регулювання у сфері комунальних послуг”. Відносини, пов’язані з діяльністю у сферах енергетики та комунальних послуг, регулюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до Закону України “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг”.                        …   6. Дія цього Закону не поширюється на відносини, пов’язані з функціонуванням електронної системи закупівель відповідно до Закону України “Про публічні закупівлі”.       Стаття 1. Сфера застосування Закону        1. Цей Закон регулює відносини, що виникають під час емісії, обігу, викупу цінних паперів та виконання зобов’язань за ними, укладання і виконання деривативних контрактів, заміни сторони деривативних контрактів та вчинення правочинів щодо фінансових інструментів на ринках капіталу, а також відносини, що виникають під час провадження професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках.        2. Дія цього Закону не поширюється на:       1) діяльність оператора ринку електричної енергії, оператора системи передачі, оператора газотранспортної системи та на відносини, пов’язані з функціонуванням ринку електричної енергії відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії», функціонуванням ринку природного газу відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» та функціонуванням сфери теплопостачання відповідно до Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг». Відносини, пов’язані з діяльністю у сферах енергетики та комунальних послуг, регулюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг»;      2) відносини, пов’язані з реалізацією (продажем) лісоматеріалів необроблених, які використовуються для внутрішнього споживання відповідно до Закону України «Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів».      …        6. Дія цього Закону не поширюється на відносини, пов’язані з функціонуванням електронної системи закупівель відповідно до Закону України “Про публічні закупівлі”.

         Народний депутат України                                                                                     С.В. Кузьміних

Матеріали цього сайту доступні лише членам ГО “Відкритий ліс” або відвідувачам, які зробили благодійний внесок.

Благодійний внесок в розмірі 100 грн. відкриває доступ до всіх матеріалів сайту строком на 1 місяць. Розмір благодійної допомоги не лімітований.

Реквізити для надання благодійної допомоги:
ЄДРПОУ 42561431
р/р UA103052990000026005040109839 в АТ КБ «Приватбанк»,
МФО 321842

Призначення платежу:
Благодійна допомога.
+ ОБОВ`ЯЗКОВО ВКАЗУЙТЕ ВАШУ ЕЛЕКТРОННУ АДРЕСУ 

Після отримання коштів, на вказану вами електронну адресу прийде лист з інструкціями, як користуватись сайтом. Перевіряйте папку “Спам”, іноді туди можуть потрапляти наші листи.