Как и обещал размещаю законопроект, поданный большим коллективом депутатов во главе с Остапом Еднак, в конце прошлого года, а также и развивающие его документы. М.П.
Проект вноситься народними депутатами України
|
1. О. В. Єднаком (144) 2. І. П. Рибак (400) 3. А. Б. Дирів (290) 4. О.В. Опанасенко (147) 5. С.І. Кіраль (159) 6. Н.В. Кацер-Бучковська (054) 7. П.В. Дзюблик (270) 8. М.Л. Бондар (317) 9. Т.Д. Кремінь (057) |
10. В.Ю. Арешонков (268) 11. О.В. Ревега (432) 12. Г.М. Гопко (128) 13. С.М. Євтушок (354) 14. В.М. Романюк (298) 15. В.М. Кривенко (132) 16. О.М. Рябчин (217) 17. С. В. Валентиров (285)
|
Закон України
«Про Єдину інформаційну систему у сфері обігу деревини»
Цей Закон регулює правові та організаційні основи обігу та обліку деревини, що спрямовані на забезпечення системного контролю в сфері лісової та деревообробної промисловості, а також протидію обігу незаконно заготовленої деревини та незаконним рубкам.
Стаття 1. Визначення термінів
У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються у наступному значенні:
Необроблена деревина – стовбур дерева без верхівки або його частини, що утворився в результаті заготівлі деревини;
Обіг деревини (операції із деревиною) – заготівля, зберігання, транспортування, купівля та продаж деревини.
Стаття 2. Єдина інформаційна система у сфері обігу деревини
Єдиною інформаційною системою у сфері обігу деревини (далі – ЄІС «Обіг деревини») є автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система збирання, зберігання, захисту, обліку, оприлюднення інформації, що створена з метою забезпечення контролю за законністю операцій із необробленою деревиною, забезпеченням її обліку та маркування.
До складу ЄІС «Обіг деревини» входять: модуль єдиного електронного обліку необробленої деревини, модуль контролю за рухом необробленої деревини, модуль електронної системи декларування походження лісо- та пиломатеріалів.
Єдина інформаційна система у сфері обігу необробленої деревини є загальнообов’язковою для використання всіма постійними лісокористувачами, та іншими суб’єктами господарювання, що здійснюють операції із необробленою деревиною, визначені цим законом.
Доступ до ЄІС «Обіг деревини» здійснюється за допомогою мережі Інтернет.
Дані з ЄІС «Обіг деревини» є офіційною інформацією. Інформація, внесена до ЄІС «Обіг деревини», підлягає невідкладному оприлюдненню як публічна інформація у формі відкритих даних на веб-сайті адміністратора ЄІС «Обіг деревини» із можливістю доступу до інформації за допомогою мережі Інтернет та мобільного додатка. Обмеження стосовно доступу до інформації, яка становить комерційну таємницю, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядок ведення ЄІС «Обіг деревини» затверджується Кабінетом Міністрів України.
Стаття 3. Облік деревини в ЄІС «Обіг деревини»
Проведення електронного обліку необробленої деревини в ЄІС «Обіг деревини» є загальнообов’язковим для всіх постійних лісокористувачів.
Єдиний електронний облік необробленої деревини здійснюється в ЄІС «Обіг деревини» з обов’язковим внесенням інформації про:
– постійних лісокористувачів або власників лісів, що здійснюють заготівлю необробленої деревини;
– лісові ділянки, виділені для заготівлі необробленої деревини;
– спеціальні дозволи на заготівлю необробленої деревини;
– облік та маркування необробленої деревини;
– товарно-транспортні документи на транспортування необробленої деревини, із зазначенням обсягу, маркування, видового (породного) та сортиментного складу;
– транспортні засоби, якими здійснюється транспортування необробленої деревини.
Облік та маркування партії імпортованої необробленої деревини здійснюється імпортером при перетині кордону, із внесенням відповідної інформації до ЄІС «Обіг деревини»
Порядок обігу, обліку та маркування необробленої деревини затверджується Кабінетом Міністрів України.
Стаття 4. Моніторинг руху необробленої деревини
ЄІС «Обіг деревини» забезпечує моніторинг обігу необробленої деревини від місця заготівлі, продавця або місця перетину кордону імпортованою необробленою деревиною до покупця, в режимі реального часу із застосуванням мережі Інтернет та мобільного додатка.
Транспортні засоби, що здійснюють перевезення необробленої деревини повинні бути обладнані системами навігаційного моніторингу руху та бути зареєстрованими в ЄІС «Обіг деревини».
Інформація про переміщення необробленої деревини вноситься до ЄІС «Обіг деревини» продавцем, до моменту передачі необробленої деревини перевізнику.
Перевізник та покупець зобов’язані перевіряти чи відповідає зазначена в ЄІС «Обіг деревини» інформація про необроблену деревину фактично переданій необробленій деревині та підтвердити прийняття відповідної партії необробленої деревини.
Забороняється транспортування необробленої деревини без проведення її обліку, маркування та без внесення відповідних даних до ЄІС «Обіг деревини».
Інформація про переміщення необробленої деревини є загальнодоступною та може бути перевірена в ЄІС «Обіг деревини» за номерним знаком транспортного засобу, номером бирки для маркування необробленої деревини чи номером партії імпортованої необробленої деревини.
Стаття 6. Адміністратор ЄІС «Обіг деревини»
Адміністратором ЄІС «Обіг деревини» є державне підприємство, підпорядковане центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища та екологічної безпеки.
Стаття 7. Створення і функціонування ЄІС «Обіг деревини»
Створення і функціонування ЄІС «Обіг деревини» забезпечує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища та екологічної безпеки через підпорядковане державне підприємство.
Фінансове забезпечення функціонування ЄІС «Обіг деревини» здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України та інших, не заборонених чинним законодавством, джерел.
Стаття 8. Відповідальність за порушення правил обігу деревини
За порушення норм цього Закону щодо обігу деревини юридичні та фізичні особи притягаються до відповідальності згідно із законом.
Стаття 9. Прикінцеві та перехідні положення
- Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через рік з дня набрання ним чинності.
- Внести зміни до таких законодавчих актів України:
- У Лісовому кодексі України (Відомості Верховної Ради України, 2006 р., № 21, ст. 170):
Статтю 69 після частини п’ятої доповнити новою частиною шостою такого змісту:
«Відомості про спеціальні дозволи на використання лісових ресурсів в лісах державної та комунальної власності є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі протягом трьох робочих днів із дати їх видачі в ЄІС «Обіг деревини».».
- У Законі України «Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів.» (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2006, № 2-3 ст.34):
Статтю 3 викласти в такій редакції:
«Стаття 3 Електронне декларування походження лісо- та пиломатеріалів
Реалізація за межі митної території України в митному режимі експорту суб’єктами підприємницької діяльності лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, крім передбачених статтями 2 та 2-1 цього Закону, допускається за наявності електронної декларації про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів.
Порядок подання декларацій про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів затверджується Кабінетом Міністрів України.
Заповнення електронної декларації про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів покладається на суб’єкта господарювання, що здійснює їх реалізацію за кордон.
Особи, винні в порушенні порядку заповнення електронних декларацій про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, несуть відповідальність згідно із законом.
Адміністратор ЄІС «Обіг деревини» забезпечує ведення реєстру електронних декларацій про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів.
Право на експорт певної партії лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, крім передбачених статтями 2 та 2-1 цього Закону, має суб’єкт підприємницької діяльності, що подав електронну декларації про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів.
Митні органи України здійснюють митне оформлення експорту лісо- та пиломатеріалів, крім передбачених статтями 2 та 2-1 цього Закону, за умови наявності в ЄІС «Обіг деревини» декларації про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, разом з іншими необхідними документами.
Після митного оформлення товарів до реєстру електронних декларацій вноситься інформація про час та місце перетину товаром кордону, та про уповноважених осіб, що здійснювали митне оформлення.».
- У Кодексі України про адміністративні правопорушення (Відомості Верховної Ради УРСР, 1984 р., додаток до № 51, ст. 1122):
Доповнити статтями 68-1, 68-2, 68-3 такого змісту:
«Стаття 68-1. Порушення вимог щодо транспортування та обліку необробленої деревини
Транспортування необробленої деревини транспортними засобами, не зареєстрованими в ЄІС «Обіг деревини» або з порушенням вимог до моніторингу руху необробленої деревини, –
тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Транспортування необробленої деревини без проведення її обліку, маркування або без документів, що підтверджують законність її придбання, вартістю понад два неоподатковані мінімуми доходів громадян, –
тягне за собою накладення штрафу від ста до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із конфіскацією незаконно добутої деревини та конфіскацією знарядь вчинення правопорушення.
Стаття 68-2. Порушення законодавства про обіг необробленої деревини
Купівля або інше набуття у власність, приймання, зберігання суб’єктами господарювання необробленої деревини, що необлікована у встановленому порядку або не має документів, що підтверджує законність її придбання, –
тягне за собою накладення штрафу від трьохсот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із конфіскацією необлікованої деревини.
Стаття 68-3. Порушення вимог внесення інформації до ЄІС «Обіг деревини».
Неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації до ЄІС «Обіг деревини», передбаченої законами та іншими нормативно правовими актами України, –
тягне за собою накладення на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян – суб’єктів підприємницької діяльності, штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне із правопорушень, зазначених у частині першій цієї статті, –
тягнуть за собою накладення, штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.».
У абзаці першому статті 221 після цифр «51-2» доповнити такими словами та цифрами: «частиною другою статті 68-1, статтями 68-2, 68-3,».
У статті 255:
в абзаці «органів внутрішніх справ (Національної поліції) (частина перша статті 44, статті 44-1, 46-1, 46-2, 51, 51-2,» після цифр «51-2,» доповнити такими цифрами: «68-1,»;
в абзаці «центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, після слів «охорони природних ресурсів (» доповнити такими словами та цифрами «статті 68-2, статті 68-3,».
- У Кримінальному кодексі України (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., № 25-26, ст. 131):
У частині першій статті 96-1, після слів: «частиною другою статті 244,» доповнити такими словом та цифрами: «статті 246-1,».
Додати нову статтю 246-1 такого змісту:
«Стаття 246-1. Незаконний обіг необробленої деревини
- Продаж або транспортування необробленої деревини, вартістю понад десять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, без проведення її обліку, –
карається штрафом від тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із конфіскацією необлікованої деревини та конфіскацією знарядь і засобів вчинення злочину.
- Купівля чи інше приймання необробленої деревини, що необлікована у встановленому порядку, або на яку відсутні документи, що підтверджують законність придбання чи транспортування необробленої деревини, вартістю понад двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, –
карається штрафом від двох до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк до трьох років із конфіскацією необлікованої деревини, знарядь вчинення злочину.»
- 3. Кабінету Міністрів України в однорічний строк з дня набрання чинності цим Законом:
забезпечити прийняття нормативно-правових актів, передбачених цим Законом;
привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
Голова Верховної Ради України А.В. Парубій
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
До проекту Закону України
«Про Єдину інформаційну систему у сфері обігу деревини»
- Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту
Згідно зі статтею 13 Конституції України земля та інші природні ресурси (зокрема ліс) є об’єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Статтею 1 Орхуської Конвенції передбачено, що з метою сприяння захисту права кожної людини нинішнього і прийдешніх поколінь жити в навколишньому середовищі, сприятливому для її здоров’я та добробуту, кожна зі Сторін гарантує права на доступ до інформації, на участь громадськості в процесі прийняття рішень і на доступ до правосуддя з питань, що стосуються навколишнього середовища.
Лісовим кодексом України визначено, що ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах.
Коаліційною угодою передбачено:
– удосконалення нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері володіння, розпорядження та використання, лісових ресурсів з метою посилення захисту суспільних інтересів;
– розділення функцій держави у сфері лісового господарства: функції формування державної політики та контрольні і господарські функції виконуватимуться різними органами влади;
– координацію діяльності органів виконавчої влади, зокрема, Міністерства екології та природних ресурсів, Державного агентства лісових ресурсів, Державної екологічної інспекції, що виконують функції чи завдання у сфері охорони довкілля, з метою гармонізації законодавства та ефективного моніторингу довкілля.
Сучасний стан ведення лісового господарства супроводжується значною кількістю незаконних рубок та обігом незаконно добутої деревини. Поява незаконно добутої деревини зумовлена відсутністю належної системи обліку та контролю за її використанням. В той же час, відповідальність за порушення правил порубки лісу надзвичайно низька.
Особливо слід відмітити функціонування електронного обліку деревини, який наразі не виконує покладену на нього функцію через охоплення лише частини постійних лісокористувачів та не чітко прописану процедуру проведення.
Незаконний обіг деревини сприяє збільшенню кількості незаконних рубок і, як наслідок, погіршенню стану навколишнього природного середовища та втрат для держави. За статистикою Держлісагентства, лише у першому кварталі 2017 року незаконними рубками завдано збитків майже на 100 мільйонів гривень і в середньому у 90% випадків такі рубки вчиняються невстановленими особами.
На вирішення перелічених проблем спрямований проект Закону України «Про Єдину інформаційну систему у сфері обігу деревини», який має на меті запустити комплексну систему моніторингу за рубками та рухом деревини від лісосік до покупця.
Запроваджуючи Єдину інформаційну систему у сфері обігу деревини ми передбачаємо вдосконалення заходів з охорони лісів, забезпечення доступу громадян до інформації, що стосується довкілля, забезпечення прозорості у лісовій галузі, зменшення тіньового обігу деревини, підвищення відповідальності за порушення у сфері лісового господарства та обігу деревини, з врахуванням екологічної функції лісів при веденні лісового господарства.
Ухвалення даного законопроекту дасть змогу зберегти існуючий лісовий фонд держави, запобігти екологічній катастрофі через незаконні рубки та повернути довіру громадян до управлінців у сфері лісового господарства.
- Мета та завдання законопроекту
Метою законопроекту є забезпечення прозорості у сфері лісового господарства, захист лісів від незаконних рубок та забезпечення вільного доступу громадян до інформації, що стосується довкілля.
Основними завданнями законопроекту є:
– створення загальнообов’язкової для всіх постійних лісокористувачів Єдиної державної системи електронного обліку деревини;
– заміна системи сертифікації походження деревини системою електронного декларування деревини;
– забезпечення контролю за використанням незаконно добутої деревини суб’єктами господарювання;
– спрощення процедур обліку і контролю основних операцій із необробленою деревиною в процесі: заготівлі, перевезення, обробки, продажу шляхом наскрізного електронного документообігу;
– забезпечення доступу до інформації у сфері лісового господарства у форматі відкритих даних.
- Стан нормативно-правової бази у сфері правового регулювання
Відносини у цій сфері частково регулюються Конституцією України, Лісовим кодексом України, Кодексом України про адміністративні правопорушення, Кримінальним кодексом України, Податковим кодексом України, Законом України «Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів».
- Фінансово-економічне обґрунтування
Реалізація акта не потребує додаткових витрат з держбюджету. Підвищення прозорості на ринку лісо- та пиломатеріалів та зменшення нелегального обігу деревини сприятиме надходженню додаткових коштів до держбюджету.
- Прогноз результатів
Прийняття законопроекту призведе до подолання тіньового обігу деревини в Україні, зменшення кількості незаконних рубок, підвищення рівня довіри до лісового сектору, покращення екологічного стану навколишнього природнього середовища.
Народні депутати України О. В. Єднак (144)
І. П. Рибак (400)
А. Б. Дирів (290)
О.В. Опанасенко (147)
С.І. Кіраль (159)
Н.В. Кацер-Бучковська (054)
П.В. Дзюблик (270)
М.Л. Бондар (317)
Т.Д. Кремінь (057
В.Ю. Арешонков (268)
О.В. Ревега (432)
Г.М. Гопко (128)
С.М. Євтушок (354)
В.М. Романюк (298)
В.М. Кривенко (132)
О.М. Рябчин (217)
С. В. Валентиров (285)
ВИСНОВОК
на проект Закону України «Про Єдину інформаційну систему
у сфері обігу деревини» (реєстр. № 7435 від 22.12.2017 р.)
Як визначено у преамбулі проекту, «цей Закон регулює правові та організаційні основи обігу та обліку деревини, що спрямовані на забезпечення системного контролю в сфері лісової та деревообробної промисловості, а також протидію обігу незаконно заготовленої деревини та незаконним рубкам». Для цього у проекті пропонується, зокрема: визначити поняття та склад Єдиної інформаційної системи у сфері обігу деревини (далі – ЄІС «Обіг деревини»), а також інформацію, яка вноситься в ЄІС «Обіг деревини»; порядок здійснення моніторингу руху необробленої деревини; запроваджується електронне декларування походження лісо- та пиломатеріалів тощо. Згідно зі ст. 9 «Прикінцеві та перехідні положення» проекту до Лісового кодексу України, Закону України «Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів», Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України вносяться відповідні зміни.
Головне управління, проаналізувавши проект, вважає за доцільне висловити щодо його змісту наступне.
- Законодавча пропозиція про оприлюднення інформації щодо заготівлі деревини, обігу та обліку лісоматеріалів з метою подолання незаконних оборудок у сфері лісової та деревообробної промисловості у цілому заслуговує на підтримку. Однак прийняття окремого законодавчого акту лише з цього питання, як це передбачено у проекті, на нашу думку, не дозволить забезпечити повноту та комплексність правового регулювання відповідної проблеми. Річ у тім, що у законах України на сьогоднішній день не врегульовано порядок здійснення обігу заготовлених лісоматеріалів на внутрішньому ринку, тобто відсутній законодавчий механізм визначення правил такого обігу. У гл. 13 ЛК України визначено лише вимоги до спеціального використання лісових ресурсів, у тому числі до порядку заготівлі деревини (ст. 70).
У зв’язку з цим, оскільки питання створення та діяльності ЄІС «Обіг деревини» є лише елементом загальної системи обороту деревини, більш доцільним було б внесення до ЛК України змін, в яких визначався б загальний порядок обороту заготовлених лісоматеріалів з використанням ЄІС «Обіг деревини», або внесення відповідних змін до Закону України «Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів», що, на нашу думку, є менш вдалою ідеєю з огляду на необхідність забезпечення системності відповідного законодавства, оскільки, на наш погляд, положення названого Закону також слід включити до ЛК України.
Пропозиція ж врегулювати на підзаконному рівні порядок ведення Єдиної інформаційної системи у сфері обігу деревини та порядок обігу, обліку та маркування необробленої деревини (ч. 6 ст. 2; ч. 4 ст. 3 проекту відповідно) не відповідає вимогам ст. 92 Конституції України щодо визначення виключно законами України засад використання природних ресурсів, у тому числі й лісових. При цьому слід врахувати, що положення проекту щодо встановлення відповідальності у цій сфері при відсутності законодавчих положень, які регулюють відповідну діяльність, створює умови для здійснення правопорушень у цій сфері, в тому числі корупційних.
- Що стосується самого законопроекту, то він за багатьма параметрами не відповідає вимогам, які ставляться до законів. За своєю природою закон повинен регулювати найважливіші суспільні відносини шляхом встановлення загальнообов’язкових правил поведінки їх учасників. Проте, більшість положень проекту не наповнені конкретним нормативним змістом і відповідно не можуть породжувати конкретні права і обов’язки в учасників суспільних відносин. Фактично, зміст проекту складає загальний опис ЄІС «Обіг деревини», визначення окремих повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природнього середовища та екологічної безпеки, та внесення певних змін до інших законодавчих актів. При цьому частина положень проекту сформульовані без розкриття їх змісту, як, наприклад, положення щодо «адміністратора ЄІС «Обіг деревини» (ст. 6).
- Крім того, низка положень проекту не узгоджується із іншими положеннями чинного законодавства, а сам проект містить внутрішні неузгодженості. Так, у проекті не розмежовується використання термінів «обіг деревини» та «обіг необробленої деревини», які мають різні значення (у назві проекту йде мова про «обіг деревини», у тексті ж згадується «обіг необробленої деревини»). При цьому управління не підтримує використання терміну «обіг деревини», як такого, що не узгоджується із ЛК України та поняттям «лісу». Відповідно до ст. 1 цього Кодексу «ліс – це тип природних комплексів (екосистема), у якому поєднуються переважно деревна та чагарникова рослинність з відповідними ґрунтами, трав’яною рослинністю, тваринним світом…». Тобто «деревина» є складовою частиною лісу. Таким чином у проекті створюється колізія щодо трактування терміну «деревина» – як сировини, лісоматеріалів, чи «необробленої деревини», з одного боку, та як елементу природного комплексу лісу, що відповідно до чинного законодавства є національним багатством України, з іншого. Вказане може призвести до підміни цих понять, що матиме негативні наслідки у сфері використання лісових ресурсів.
Аналогічне зауваження стосується термінології, що використовується у проекті щодо інформації в ЄІС «Обіг деревини» (ст. 2 проекту). Так, у ч. 5 цієї статті використовується термін «офіційна інформація», проте в чинному законодавстві такий термін відсутній. Натомість, у ст. 18 Закону України «Про інформацію» використовується поняття «офіційна державна статистична інформація» – документована інформація, що дає кількісну характеристику масових явищ та процесів, які відбуваються в економічній, соціальній, культурній та інших сферах життя суспільства. Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» (абз. 2) дані щодо інформації в ЄІС «Обіг дернини» відносяться до екологічної інформації, як інформації про стан об’єктів навколишнього природного середовища – землі, вод, надр, атмосферного повітря, рослинного і тваринного світу, на яку поширюються вимоги ст. 50 Конституції України та ст. 251 вказаного Закону щодо забезпечення вільного доступу до такої інформації, яка міститься у списках, реєстрах, архівах та інших джерелах, яка «ніким не може бути засекречена», якщо така інформація «не становить державної таємниці». Тому надання у ч. 5 ст. 2 проекту Кабінету Міністрів України повноважень щодо встановлення обмежень для доступу до відповідної інформації, яка становить комерційну таємницю, не відповідає зазначеним вище положенням.
Суб’єкти господарювання у цій сфері визначаються дещо безсистемно. У проекті до них відносяться «постійні лісокористувачі», інші суб’єкти господарювання, що «здійснюють операції із необробленою деревиною, визначені цим законом» (ч. 3 ст. 2 проекту), «продавці» (ч. 3 ст. 4), «юридичні та фізичні особи» (ст. 8) тощо.
- У ч. 5 ст. 2, ч. 1 ст. 4 проекту згадується мобільний додаток, за допомогою якого «в режимі реального часу із застосуванням мережі інтернет» здійснюватиметься моніторинг обігу необробленої деревини, проте відсутня деталізація щодо технічних вимог до такого додатку й суб’єкта, відповідального за його розробку, впровадження та подальше обслуговування.
Аналогічні зауваження стосуються й пропозиції обладнати транспортні засоби, що здійснюють перевезення необробленої деревини системами навігаційного моніторингу руху, викладеної у ч. 2 ст. 4 проекту.
Із положень ст. 3 проекту, в яких визначається, що «облік та маркування партії імпортованої необробленої деревини здійснюється імпортером при перетині кордону із внесенням відповідної інформації до ЄІС «Обіг деревини», незрозуміло, чи йдеться про ввезення деревини на митну територію України, чи, навпаки, про її вивезення.
- У ст. 7 проекту передбачається, що створення і функціонування ЄІС «Обіг деревини» забезпечує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища та екологічної безпеки, через підпорядковане державне підприємство. Фінансове забезпечення функціонування ЄІС «Обіг деревини» здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України та інших, не заборонених чинним законодавством, джерел. Але у п. 4 Пояснювальної записки до законопроекту стверджується, що «реалізація акта не потребує додаткових витрат з держбюджету». У зв’язку з цим звертаємо увагу на те, що відповідно до вимог ст. 91 Регламенту Верховної Ради України та ст. 27 Бюджетного кодексу України до проекту слід надати належне фінансово-економічне обґрунтування (включаючи відповідні розрахунки).
- У новій редакції ст. 3 Закону України «Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів» (далі – Закон) замість системи сертифікації походження деревини вводиться система електронного декларування деревини, що є недостатньо обгрунтованим, оскільки чинна система сертифікації узгоджується з існуючими правилами реалізації за межі митної території України в митному режимі суб’єктами підприємницької діяльності лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів. Окрім того, у ч. 2 нової редакції цієї статті передбачається, що порядок подання декларацій про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів затверджується Кабінетом Міністрів України. На думку Головного управління, такий порядок доцільніше визначити безпосередньо у законі.
У ч. 4 оновленій статті передбачається, що особи, винні в порушенні порядку заповнення електронних декларацій про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, несуть відповідальність згідно із законом. Натомість, у положеннях законопроекту не визначається порядок заповнення електронних декларацій про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів.
Редакційно невдалим виглядає положення ч. 3 вказаної статті, в якому передбачається, що заповнення електронної декларації про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів покладається на суб’єкта господарювання, що здійснює їх реалізацію за кордон. Очевидно, йдеться про реалізацію за межі митної території України. Зауважимо також, що як у чинній, так і у запропонованій редакції ст. 3 Закону міститься посилання на «митні органи України». Звертаємо увагу, що у Митному кодексі України на сьогодні використовується термін «органи доходів і зборів».
- У законопроекті пропонується доповнити Кодекс України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП) ст. ст. 68-1 «Порушення вимог щодо транспортування та обліку необробленої деревини», 68-2 «Порушення законодавства про обіг необробленої деревини», 68-3 «Порушення вимог внесення інформації до ЄІС «Обіг деревини», а також внести зміни до ст. ст. 221 та 255 цього Кодексу щодо органів (посадових осіб), уповноважених складати адміністративні протоколи та розглядати справи про відповідні адміністративні правопорушення. Одночасно у законопроекті передбачається внесення змін до Кримінального кодексу України (далі – КК України), відповідно до яких встановлюється кримінальна відповідальність за незаконний обіг необробленої деревини (ст. 246-1 КК України в редакції проекту).
Вказана законодавча ініціатива викликає низку зауважень.
Досить сумнівною, на наш погляд, є пропозиція законопроекту щодо встановлення адміністративної відповідальності за порушення вимог щодо транспортування та обліку необробленої деревини на рівні окремої ст. 68-1 КУпАП (у редакції проекту). Адже поза увагою законопроекту залишився той факт, що транспортування необробленої деревини здійснюється вже після вирубки відповідних дерев, яка, у свою чергу, може здійснюватися на законних підставах, або ж незаконно. При цьому, якщо такі лісові насадження були вирубані у незаконний спосіб, то й відповідальність (адміністративна або кримінальна, в залежності від рівня суспільної небезпечності) повинна наставати саме за такі діяння, а не за порушення порядку їх транспортування. Наразі відповідальність за незаконну вирубку лісових насаджень встановлена у ст. 65 «Незаконна порубка, пошкодження та знищення лісових культур і молодняка» та у ст. 246 «Незаконна порубка лісу» КК України.
Що ж стосується випадків, коли деревина була добута у законний спосіб, але її транспортування здійснювалося «транспортними засобами, не зареєстрованими в ЄІС «Обіг деревини» або з порушенням вимог до моніторингу руху необробленої деревини» (частина 1 ст. 68-1 КУпАП у редакції проекту), а також «без проведення її обліку, маркування або без документів, що підтверджують законність її придбання» (частина 2 ст. 68-1 КУпАП у редакції проекту), то пропоновані діяння частково охоплюються чинною ст. 64 КУпАП, у якій передбачена відповідальність за порушення встановленого порядку використання лісосічного фонду, заготівлі і вивезення деревини. З огляду на це вважаємо, що відповідні зміни доцільніше було б внести саме до ст. 64 КУпАП.
У ст. 68-2 КУпАП (у редакції проекту) пропонується встановити відповідальність для суб’єктів господарювання за купівлю або інше набуття у власність, приймання, зберігання необробленої деревини, що необлікована у встановленому порядку або не має документів, що підтверджує законність її придбання. При цьому звертаємо увагу, що відповідно до пунктів 1.2 та 1.3 Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, затвердженого наказом Державного комітету лісового господарства України від 19.02.2007 р. № 42 «реалізація необробленої деревини всіма постійними лісокористувачами здійснюється через аукціони з продажу необробленої деревини на біржі. Аукціони з продажу необробленої деревини проводяться 1 раз у квартал на базі товарних бірж, розташованих в обласних центрах і створених відповідно до Закону України «Про товарну біржу» та Господарського кодексу України. Участь у торгах можуть брати суб’єкти господарської діяльності, котрі займаються переробкою деревини».
Отже, якщо суб’єкт господарювання без участі в аукціоні незаконно придбав необроблену деревину, то його дії (в залежності від конкретних обставин) охоплюються ст. 164-14 «Порушення законодавства про закупівлі» та (або) ст. 164 «Порушення порядку провадження господарської діяльності» КУпАП. Аналогічні зауваження стосуються також ст. 246-1 «Незаконний обіг необробленої деревини», якою пропонується доповнити КК України.
- Проект вимагає техніко-юридичного доопрацювання та редакційного доопрацювання, зокрема, в ньому відсутня ст. 5, а у змінах до КК України слід врахувати, що цей Кодекс слід доповнювати новою статтею, а не додавати до нього таку статтю, як це пропонується у проекті. До того ж слід врахувати те, що у законі про внесення змін спочатку розташовуються зміни до кодексів, а потім – до законів (у хронологічному порядку їх прийняття).Отже за правилами законодавчої техніки у пп. 1 п. 2 ст. 9 проекту мають розташовуватися зміни до КУпАП, у пп. 2 – зміни до КК України, у пп. 3 – зміни до ЛК України і у пп. 4 – зміни до Закону України «Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів».
Узагальнюючий висновок: за результатами розгляду у першому читанні законопроект доцільно відхилити.
Перший заступник керівника
Головного управління С. О. Гудзинський
