В Україні посилять покарання за контрабанду лісу

Смотрите ниже видео о прохождении этого закона, который можно сравнить с “ударом ниже пояса” по лесам и лесному хозяйству Украины. Поскольку удар от Ляшко, не знаю с какой стороны он пришелся, но… попал точно… Сейчас размещу текст закона, чтобы Вы меня правильно поняли. Яркий пример того, как благие намерения приводят к котлу, который помешивают черти…

Итак … с 1.01.2019 года “строком на вісім років з дня набрання чинності цим Законом, забороняється вивезення за межі митної території України в митному режимі експорту деревини паливної (товарна позиція 4401 згідно з УКТЗЕД” )  Лесхозы +  деревообработчики, специализирующиеся на щепе и пелетах + ФОПы продающие дрова колотые +их европейские торговые партнеры, включая турков, – горько  плачут… Смеются только короеды и работники Славского лесхоза… У последних это нервное: они только-только «PEZZOLATO» запустили…Видать на экспорт рассчитывали: думали быстро окупится?  Руководство отрасли и его научно-общественное сопровождение сосредоточено занимаются чем-то  важным… Пресс-службы пишут про детей и награжденных…  Идилия….Для того, чтобы счастье было полным  только хорошего ветровала не хватает… М.П.

Верховна Рада підтримала в другому читанні і в цілому проект закону №5495 про збереження українських лісів і запобігання незаконному вивозу необроблених лісоматеріалів.

За відповідне рішення на засіданні у вівторок, 3 липня, проголосували 234 народних депутата, свідчить офіційний сайт парламенту.

Метою прийняття законопроекту є забезпечення збереження лісового фонду країни шляхом обмеження внутрішнього споживання необроблених лісоматеріалів і посилення адміністративної та кримінальної відповідальності за незаконну вирубку лісу та подальший його експорт поза митним контролем.

Проект

(Тираж 18.06.2018)

ЗАКОН УКРАЇНИ

 

Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження українських лісів та запобігання незаконному вивезенню необроблених лісоматеріалів

 

Верховна Рада України постановляє:

І. Внести зміни до таких законодавчих актів України:

  1. 4. Закон України “Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів” (Відомості Верховної Ради України, 2006 р., N 2-3, ст. 34; 2014 р., № 6-7, ст. 80; 2015 р., № 31, ст.. 291) доповнити статтею 4 такого змісту:

“Стаття 4. Обмеження внутрішнього споживання лісоматеріалів необроблених

Відповідно до пункту “g” статті ХХ “Загальні винятки” Генеральної угоди з тарифів і торгівлі (ГАТТ 1947) на строк дії заборони вивезення за межі митної території України в митному режимі експорту лісоматеріалів необроблених (товарна позиція 4403 згідно з УКТЗЕД), визначений статтею 21 цього Закону, встановлюється обмеження внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених у розмірі 25 мільйонів кубічних метрів на рік.

Обсяг внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених не повинен перевищувати 25 мільйонів кубічних метрів на рік незалежно від обсягу внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених у попередньому році.

Моніторинг внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених, а також контроль за неперевищенням обсягу внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених, встановленого цією статтею, здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України”.

  1. 1. У Кодексі України про адміністративні правопорушення (Відомості Верховної Ради УРСР, 1984 р., додаток до № 51, ст. 1122):

1) статтю 65 викласти в такій редакції:

“Стаття 65. Незаконна порубка, пошкодження та знищення лісових культур і молодняка

Незаконна порубка і пошкодження дерев або чагарників; перевезення, зберігання незаконно зрубаних дерев або чагарників; знищення або пошкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розсадниках і на плантаціях, а також молодняка природного походження і самосіву на площах, призначених під лісовідновлення, –

тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від п’ятнадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від сімдесяти п’яти до ста п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, –

тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від тридцяти до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від трьохсот до шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян”;

2) в абзаці другому статті 651 слова “від п’яти до десяти” замінити словами “від п’ятнадцяти до тридцяти“, а слова “від семи до дванадцяти” – словами “від тридцяти п’яти до шістдесяти“;

3) в абзаці другому статті 72 слова “від десяти до тридцяти” замінити словами “від тридцяти до дев’яноста”, а слова “від тридцяти до п’ятдесяти” – словами “від ста п’ятдесяти до двохсот п’ятдесяти“;

4) статтю 153 викласти в такій редакції:

“Стаття 153. Знищення або пошкодження зелених насаджень або інших об’єктів озеленення в межах населених пунктів та за їх межами, що не віднесені до лісового фонду

Знищення або пошкодження зелених насаджень, окремих дерев, чагарників, газонів, квітників та інших об’єктів озеленення в межах населених пунктів, невжиття заходів для їх охорони, а також самовільне перенесення в інші місця під час забудови окремих ділянок, зайнятих об’єктами озеленення; пошкодження дерев і чагарників за межами населених пунктів, що не віднесені до лісового фонду, або їх незаконна порубка –

тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від десяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб або фізичних осіб – підприємців – від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян”.

  1. 2. У Кримінальному кодексі України (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., № 25-26, ст.131):

1) доповнити статтею 2011 такого змісту:

“Стаття 2011. Переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю лісоматеріалів або пиломатеріалів цінних та рідкісних порід дерев, а також лісоматеріалів необроблених

  1. Переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю лісоматеріалів або пиломатеріалів цінних та рідкісних порід дерев, а також лісоматеріалів необроблених –

карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.

  1. Та сама дія, вчинена особою, яка раніше вчинила один із злочинів, передбачених статтями 201, 2011, 246 цього Кодексу, або за попередньою змовою групою осіб, або службовою особою з використанням влади чи службового становища, або у великому розмірі,

карається позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна”.

  1. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені організованою групою чи в особливо великому розмірі, –

караються позбавленням волі на строк від десяти до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

Примітка. 1. Під цінними та рідкісними породами дерев у цій статті слід розуміти роди дерев, передбачені статтею 1 Закону України “Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів”.

  1. Під переміщенням у великому розмірі у цій статті слід розуміти переміщення лісоматеріалів або пиломатеріалів цінних та рідкісних порід дерев, а також лісоматеріалів необроблених, вартість яких в одну тисячу і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, під переміщенням в особливо великому розмірі – вартість яких у дві тисячі і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян”;

2) статтю 246 викласти в такій редакції:

“Стаття 246. Незаконна порубка або незаконне перевезення, зберігання, збут лісу

  1. Незаконна порубка дерев або чагарників у лісах, захисних та інших лісових насадженнях, перевезення, зберігання, збут незаконно зрубаних дерев або чагарників, що заподіяли істотну шкоду, –

караються штрафом від тисячі до тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.

  1. Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, –

караються обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.

  1. Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені у заповідниках або на територіях чи об’єктах природно-заповідного фонду, або в інших особливо охоронюваних лісах, –

караються штрафом від тисячі п’ятисот до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк.

  1. 4. Дії, передбачені частинами першою, другою чи третьою цієї статті, якщо вони спричинили тяжкі наслідки, –

караються позбавленням волі на строк від п’яти до семи років.

Примітка. 1. У цій статті істотною шкодою вважається така шкода, яка у дві тисячі і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, або інша істотна шкода, завдана навколишньому природному середовищу в частині забезпечення ефективної охорони, належного захисту, раціонального використання та відтворення лісів.

  1. У цій статті тяжкими наслідками вважаються такі наслідки, які у п’ять тисяч і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян”.
  2. Абзац перший частини другої статті 216 Кримінального процесуального кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2013 р., №№ 9-13, ст. 88) після цифр “1141, 201” доповнити цифрами “2011”.

ІІ. Прикінцеві положення

  1. Цей Закон набирає чинності з 1 січня 2019 року.
  2. Тимчасово, строком на вісім років з дня набрання чинності цим Законом, забороняється вивезення за межі митної території України в митному режимі експорту деревини паливної (товарна позиція 4401 згідно з УКТЗЕД).
  3. Кабінету Міністрів України протягом місяця з дня опублікування цього Закону:

розробити комплексну програму відновлення лісового фонду України та визначити першочергові обсяги робіт щодо відновлення лісів і лісорозведення, охорони лісів від пожеж, захисту від шкідників і хвороб, інших лісогосподарських заходів, а також порядку і способів їх проведення;

привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;

забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.

 

 

9 коментарів

  • Ісаченко

    Причины ухода смяты. А уходить надо громко. Но вопрос, каким образом центральный офис ЛИАЦ на спецторгах вмешался в цену, сформированную Сторожинецким лесхозом, занизив ее на 15%, остается открытым. Госпредприятие в результате в минусе на миллион, кто-то на столько же нагрел руки. Идет внутреннее расследование.
    Все в моем комментарии по поводу последних телодвижений высшего органа законодательной власти сказано внятно, правильно и ясно. И кое-кого, по всему видно, зацепило за живое. Поскольку, ребята, Ваши потуги заумных речетований и экспертных разглагольствований никому, оказывается, не нужны и никто на них не смотрит. Это, конечно, вещателям обидно. А потому что говорить надо не то, что кому-то кажется в силу куцого ума (привет, “экологи”!), а то, что действительно в пользу лесной отрасли страны. Но до этого “экспертам” еще надо дорасти.
    У нас нет в стране грамотного, профессионального, авторитетного экспертного сопровождения деятельности органов власти по отношению к лесу. Поэтому власть делает в лесом, что пожелает. Например, центральная спокойно и безкарно занижает госпредприятию стартовые цены на лесопродукцию, “от потолка” завышает на четверть объемы рубок по стране при истошном крике о борьбе с какой-то контрабандой (?!) леса. А местная вообще кроме охоты и корпоративов о лесе ничего не знает и знать не хочет.

    • Свет, я не знаю о каких экспертах Ты говоришь, и что в их работах Тебе не нравиться… Вчерашний закон это страшная ошибка и я говорил об этом многократно и задолго до его принятия,  также как и о законах про экологическую экспертизу рубок, новых и старых санитарных правилах, сезоне тишины и многом другом. Всё эти и многие не названные  правовые нормы , как говорил ВМ, – “чушь собачья”… Часто не по своей сути, а по качеству реализации, которое обнуляет всё полезное… Можно кричать об этом, но увы – Ты права, в лесной власти   эти крики никому  “не нужны и никто на них не смотрит” .

      Кто не дорос: Власть или эксперты – вопрос открытый, но судя по  отсутствию реакции на жизненно важные для отрасли события у нынешней власти напрочь отсутствует способность предвидеть развитие ситуации. Она сама не знает  ответа на классический вопрос ВИ ” Куда Вы ведете галузь?”. Поверь я в этом не виноват и ничего поделать не могу.

      Что касается экспертного сопровождения лесной власти, то оно у нас есть… Уже несколько лет возглавляет его ЮН .Я к этому кругу избранных отношения не имею.

      Отсюда просьба, если есть претензии к моей “экспертизе” прошу конкретики. Если к работам кого-то другого – уточняй чьим  и почему. Ставить штампы – это самоё легкое…

      Кстати, 30 июня проект завершен, а вместе с ним  редакторские функции Олега и присутствие Борейко на этом сайте. Я сделал то, что обещал …

      Что касается пресс-служб, то они почти не пишут о важном. Обычные ПИАР- картинки. Не говорю за всех, но Ты и ещё 3-4 человека способны на большее.

      Учитывая, что запоминается последняя фраза – присоединяюсь к просьбе SRB…

    • Света, можно поподробнее про занижение на спецторгах. Их проводила Украинская универсальная биржа на электронной платформе ЛИАЦ. Я правильно понял, что эти черти искусственно вмешались в работу системы путем искажения заявки Сторожинецкого лесхоза?

      • Ісаченко

        Скорее всего, они вмешались не так искусственно, как искусно. Вполне можно (при желании) рассмотреть это как техническую ошибку, мол, заявленную цену на мягко лиственные случайно в центре поставили на все остальные лоты с гораздо большей стартовой ценой. лоты, понятно, разгребли тут же с мгновенной проплатой за купленные лесоматериалы. Лесхоз, к его чести, молчать не стал. Покупатели – тоже. Разразился скандал. Пока идет расследование этой интересной инновации :))))

        • Спасибо за информацию. Насколько я знаю людей, отвечающих за организационные процессы – случайная ошибка исключена. Только умысел, и не бескорыстный. А расследование официальное? С рабочей группой, Приказом или в режиме ОБС?

          • Ісаченко

            По агентству не знаю, но на уровне областного управления, тоже к чести нашего руководства, вопрос рассмотрен всесторонне. “Ошибка” не наша.

  • Свет, я понял, что Ты уже не увольняешься… Это хорошо… Женщина должна быть обеспеченной, слегка ветреной и постоянно неожиданной… Впрочем это теория хорошо действует до 30… потом начинаются сбои…

    Причем здесь Листопад, Борейко, Еднак, эксперты и 25 млн.кбм?  Расскажи внятно… Конечно, если можешь и если разрешат…

    Причем здесь пресс-службы: они светят исключительно отраженным светом …Таланты и туда попадают, но или уходят или дальше уже не растут…

    Ну а в остальном удачи: “Жарь гармошка, заглушая саксофон, – исчадье джаза…”… Только потом не скули… Поверь иногда так тошно смотреть на людей до и после увольнения из СИСТЕМЫ…А мои прогнозы обычно сбываются в течении года, максимум двух… Это я говорю для того, чтобы за Тебя крепче держались…

  • Ісаченко

    А звідки у Галасюка, цього “перспективного” хлопчика, що прийшов на зміну Єднаку, вилізла цифра обсягу в Україні подільшої заготівлі у 25 млн кубів? Питаю не буквально про місце звідки (ніби усім зрозуміло), а про джерело та про автора обгрунтування раптом збільшити вирубку, як кажуть екологи, лісів на 10 мільйонів кубометрів (!). На початку року ДАЛРУ оголосило про без малого 16 мільйонів кубометрів заготовлених лісоматеріалів у 2017 році. Аж тут раптом – 25! Причому ВР цинічно називає це “обмеженнями (упс!) внутрішнього споживання (а зовнішнього?!) вітчизняних лісоматеріалів”. Може це так обгрунтували і нарадили наші всєзнающіє експерти з міжнародної технічної допомоги з управління лісами? Де Листопад? Де Борейко? Де Єднак?! Я розумію, що у нас (за МЮ) винні прес-служби. Але цікаво дізнатися – які ліси, яких областей віддали бензопилам? До речі, ці 25 мільйонів, на які прозріли нардепи, просто ідеально вписуються у плани уряду віддати ліси у концесію. Без такого різкого збільшення обсягів вирубки концесія не була б такою цікавою.

  • iv4nichi

    “Лісоводо-кради”,  “спортсмени”,  “камуністи”,  “агрохімікати”,  “христі”,  “”вчителі-історики”-чорничники” – ХТО  НАСТУПНИЙ ???

    Чорниці, Гриби, … (до речі хороший вступ М.П. до статті – …) – що наступне і чіїми руками?                     ????????

    5 липня – національний діалог «Реформування лісового господарства: перспективи та наслідки» – який результат на виході оікувати?   Страшно подумати: – можливо концесія?

    Можливо?  Доля  КОЛГОСПІВ ???

    ” І – ТИШИНА “.   ЯК  у  ЛІСІ:  у ВВЕРХУ  ШУМИТЬ а ВНИЗУ – ТИХО, ТИХО.

Comments are closed.

Матеріали цього сайту доступні лише членам ГО “Відкритий ліс” або відвідувачам, які зробили благодійний внесок.

Благодійний внесок в розмірі 100 грн. відкриває доступ до всіх матеріалів сайту строком на 1 місяць. Розмір благодійної допомоги не лімітований.

Реквізити для надання благодійної допомоги:
ЄДРПОУ 42561431
р/р UA103052990000026005040109839 в АТ КБ «Приватбанк»,
МФО 321842

Призначення платежу:
Благодійна допомога.
+ ОБОВ`ЯЗКОВО ВКАЗУЙТЕ ВАШУ ЕЛЕКТРОННУ АДРЕСУ 

Після отримання коштів, на вказану вами електронну адресу прийде лист з інструкціями, як користуватись сайтом. Перевіряйте папку “Спам”, іноді туди можуть потрапляти наші листи.