Очередные, отнюдь не последние, поправки к Лесному Кодексу инициировал Кабмин. Впрочем, совершенствование ЛК у меня давно ассоциируется с "латанием Тришкинова кафтана": сколько заплаток не пришей, – а он всё-равно дырявый… Явные коллизии остались в системе распределения полномочий, регулировании лесопользования… Хотя бы с лесистостью Украины определились, – по данным международной статистики, подаваемой Гослесагентством, она равна 17% (FRA -2010), земельники дают -18.3% (на 1.01.2010), лесное начальство, обосновывая изменения к кодексу, называет ту цифру, которую запомнило, – 15.7%. ??? М.П.
ПРОЕКТ
Вноситься
Кабінетом Міністрів України
ЮМ. АЗАРОВ
“ ” 2011 р.
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змін до Земельного та Лісового
кодексів України щодо збереження лісів
_______________________________________
Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:
I. Внести зміни до таких законодавчих актів України:
1. У Земельному кодексі України (Відомості Верховної Ради України, 2002 p., № 3—4, ст. 27):
1) у частині третій статті 122:
абзац перший після слів “державної власності” доповнити словами “(крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті)”;
у пункті “б” слова “, крім випадків, передбачених частиною сьомою цієї статті” виключити;
у пункті “в” слова “, крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті” виключити;
2) у статті 149:
у частині п’ятій:
абзац перший після слів “державної власності” доповнити словами “(крім випадків, визначених частиною дев’ятою цієї статті)”;
у пунктах “б” і “в” слова “, крім випадків, визначених частиною дев’ятою цієї статті” виключити;
у частині дев’ятій слова і цифру “площею понад 1 гектар” виключити;
3) абзац перший пункту 12 розділу X “Перехідні положення” після слова “крім” доповнити словом “лісів,”.
2. У Лісовому кодексі України (Відомості Верховної Ради України, 2006 р., № 21, ст. 170):
1) у пункті 5 статті 27 слова і цифру “площею більш як 1 гектар” виключити;
2) пункт 5 статті 31 і пункт 3 статті 32 виключити.
II. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.
Голова Верховної Ради України
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України
"Про внесення змін до Земельного та Лісового кодексів України
щодо збереження лісів"
1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону України
Відповідно до доручення Кабінету Міністрів України від 26.04.2010 № 13025/13/1-10 передбачено розробити законопроект про щодо вилучення земельних ділянок лісового фонду виключно за рішенням Кабінету Міністрів України.
Згідно із Лісовим кодексом України ліси є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах.
Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави
В останній період за рішеннями місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування здійснюється вилучення земельних лісових ділянок, зміна їх цільового призначення і надання в першу чергу для індивідуальної та житлової забудови, ведення садівництва тощо.
2. Мета і шляхи її досягнення
Підготовка зазначеного проекту Закону України зумовлена необхідністю удосконалення законодавства у сфері регулювання земельних і лісових відносин, та обмеження вилучення земельних ділянок, на яких знаходяться ліси, для нелісогосподарських потреб.
3. Правові аспекти
Правовою основою здійснення повноважень Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади в частині розпорядження земельними лісовими ділянками є Земельний та Лісовий кодекси України.
4. Фінансово-економічне обґрунтування
Прийняття цього законопроекту не потребує асигнувань з Державного бюджету України.
5. Позиція заінтересованих органів
Законопроект погоджено з Міністерством аграрної політики та продовольства, Міністерством фінансів, Міністерством екології та природних ресурсів, Міністерством економічного розвитку і торгівлі, Міністерством юстиції, Державним агентством земельних ресурсів.
6. Регіональний аспект
На сьогодні ми не маємо оптимальної лісистості ні в одній природній зоні та регіонах. Для досягнення оптимальної лісистості, а це 20% (сьогодні тільки 15,7%), при якій ліси найефективніше впливають на клімат, ґрунти, водні ресурси, протидіють ерозійним процесам, необхідно створити додатково понад 2 млн. га лісонасаджень та забезпечити їх збереження від вилучення та необґрунтованої зміни цільового призначення.
7. Запобігання корупції
Проект Закону України не містить правил і процедур, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.
8. Громадське обговорення
Проект Закону України не потребує проведення додаткових консультацій з громадськістю.
9. Позиція соціальних партнерів
Проект постанови не стосується соціально-трудової сфери.
10. Прогноз результатів
Прийняття Закону України дозволить:
– забезпечити збереження лісів в умовах приватизації землі, нарощування їх природоохоронного і ресурсного потенціалу;
– посилити роль лісових екосистем в цілому та лісових ресурсів зокрема у забезпеченні сталого розвитку територій, підвищить екологічну безпеку держави.
Голова Державного агентства
лісових ресурсів В.М. Сівець
4 квітня 2011 року