Разбираться с новіми законопроектами сейчас нет времени, но на первый взгляд кажется, что от функционального подхода к формированию органов центральной власти, заложенного в законопроекты "группы Лавриновича", мало что останется. Может Лавринович передумал или с ЕС не складывается? М.П.
Проект
Вноситься Президентом України
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змін до Закону України
"Про Кабінет Міністрів України"
___________________________________
Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:
І. Внести до Закону України "Про Кабінет Міністрів України" від 7 жовтня 2010 року такі зміни:
1. Пункт 2 частини першої статті 18, , частину шосту статті 25, пункт 3 частини першої статті 42, статтю 47 виключити.
2. У статті 21:
1) у частині другій після слова «підзвітні» доповнити совами «та підконтрольні»;
2) частини п’яту та шосту виключити.
3. У пункті 6 частини першої статті 20:
1) абзац перший викласти в такій редакції:
"6) у сфері вдосконалення державного управління";
2) абзаци другий і п'ятий виключити.
4. У статті 23:
1) у пункті 2 частини другої слова "урядового органу в системі міністерства" виключити;
2) частину третю викласти в такій редакції:
"3. На засідання Кабінету Міністрів України, на якому розглядається питання щодо призначення керівника територіального органу міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, призначення керівника підприємства, установи, організації, запрошується відповідний голова обласної державної адміністрації, йому надається можливість вносити пропозиції з обговорюваного питання, робити застереження, давати пояснення".
5. У статті 26:
1) у частині другій слова "Міністр Кабінету Міністрів України" замінити словами "Керівник Секретаріату Кабінету Міністрів України";
2) у частині третій слова "за погодженням із Прем'єр-міністром України" виключити.
6. У пункті першому частини першої статті 42 після слів «покладених на Кабінет Міністрів України», доповнити словами “надає з цією метою доручення членам Кабінету Міністрів України.”.
7. У статті 43:
1) абзац перший викласти в такій редакції:
"1. Перший віце-прем'єр-міністр України, віце-прем'єр-міністр України згідно з розподілом повноважень";
2) пункт 2 виключити;
3) доповнити статтю частиною такого змісту:
"2. Перший віце-прем'єр-міністр України, віце-прем'єр-міністр України за рішенням Президента України очолює міністерство".
8. У статті 44:
1) у частині першій:
а) пункт 2 викласти в такій редакції:
"2) спрямовує та координує діяльність відповідних центральних органів виконавчої влади";
б) у пункті 3:
абзац третій виключити;
абзац четвертий викласти в такій редакції:
"пропозиції – у разі вмотивованої відмови голови обласної державної адміністрації (підтримки головою обласної державної адміністрації вмотивованої відмови голови районної державної адміністрації) погодити призначення керівника територіального органу міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується міністром, керівника підприємства, установи, організації, що належить до сфери управління міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується міністром, – про надання Кабінетом Міністрів України згоди на призначення такого керівника";
в) пункти 10, 14 і 15 виключити;
2) частину другу викласти в такій редакції:
"2. Патронатна служба міністра України утворюється у складі центрального апарату міністерства".
9. У статті 48:
1) у частині другій слова "урядових комітетів", "Першого віце-прем'єр-міністра України, віце-прем'єр-міністрів України та міністрів України, які не очолюють міністерство", "урядовими комітетами" виключити;
2) частини третю і четверту викласти в такій редакції:
"3. Секретаріат Кабінету Міністрів України очолює Керівник Секретаріату Кабінету Міністрів України, який призначається на посаду та звільняється з посади Кабінетом Міністрів України за поданням Прем'єр-міністра України.
4. Керівник Секретаріату Кабінету Міністрів України має трьох заступників, у тому числі одного першого, які призначаються на посади та звільняються з посад Кабінетом Міністрів України за поданням Прем'єр-міністра України.
Пропозиції Прем'єр-міністру України щодо кандидатур на посади першого заступника та заступників Керівника Секретаріату Кабінету Міністрів України вносить Керівник Секретаріату Кабінету Міністрів України";
3) у частині п'ятій слова "Міністром Кабінету Міністрів України" замінити словами "Керівником Секретаріату Кабінету Міністрів України";
4) у частині сьомій слова "крім державних службовців апарату Прем'єр-міністра України, патронатних служб Першого віце-прем'єр-міністра України, віце-прем'єр-міністрів України та міністрів, які не очолюють міністерство" замінити словами "крім працівників апарату Прем'єр-міністра України";
5) частину восьму виключити;
6) частину дев'яту викласти в такій редакції:
"9. Структура Секретаріату Кабінету Міністрів України та гранична чисельність його працівників затверджуються Кабінетом Міністрів України за поданням Керівника Секретаріату Кабінету Міністрів України";
7) у частині одинадцятій слова "Міністр Кабінету Міністрів України" замінити словами "Керівник Секретаріату Кабінету Міністрів України".
10. У частині четвертій статті 53 після слів «в Офіційному віснику України» доповнити словами «газеті «Урядовий кур‘єр».
ІІ. Прикінцеві та перехідні положення
1. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.
2. Кабінету Міністрів України у двомісячний строк з дня опублікування цього Закону привести свої нормативно-правові акти і забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
Голова Верховної Ради України
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Кабінет Міністрів України»
1. Обґрунтування необхідності прийняття акта
Проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Кабінет Міністрів України» розроблений з метою оптимізації питань організації та порядку діяльності Кабінету Міністрів України.
2. Мета і шляхи її досягнення
Метою проекту Закону є встановлення більш ефективного в порівнянні з існуючим правового регулювання питань діяльності Кабінету Міністрів України, а також міністрів як членів Уряду.
Законопроектом пропонується ліквідувати інститути урядових органів, які діють в системі міністерств, а також урядових комітетів.
Проектом Закону також передбачається підвищення ролі міністра як члена Уряду. З цією метою Закон України "Про Кабінет Міністрів України" (далі – Закон) пропонується доповнити положенням, відповідно до яких Перший віце-прем'єр-міністр України, віце-прем'єр-міністр України за рішенням Президента України очолює міністерство.
Запропоновані проектом Закону зміни передбачають вилучення положень Закону, які не стосуються предмету його правового регулювання – зокрема тих його норм, які встановлюють повноваження міністра України як керівника відповідного міністерства, а не як члена Кабінету Міністрів України.
Крім того, положеннями законопроекту передбачається внесення змін до Закону в частині визначення організації діяльності Секретаріату Кабінету Міністрів України шляхом запровадження посади Керівника Секретаріату Кабінету Міністрів України, уточнення структури Секретаріату Кабінету Міністрів України, встановлення граничної чисельності працівників Секретаріату Кабінету Міністрів України.
3. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання
Нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є Конституція України, Закон України «Про Кабінет Міністрів України».
4. Фінансово-економічне обґрунтування
Реалізація запропонованого проекту Закону не призведе до додаткових витрат з Державного бюджету України.
5. Регіональний аспект
Проект Закону не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.
6. Громадське обговорення
Проект Закону не потребує проведення консультацій з громадськістю.
7. Позиція соціальних партнерів
Проект Закону не стосується соціально-трудової сфери.
8. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта
Прийняття Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Кабінет Міністрів України» забезпечить можливість більш ефективного здійснення Кабінетом Міністрів України та міністрами як членами Уряду своїх повноважень.
Міністр юстиції Олександр Лавринович