Вчера вечером на сайте news.liga.net размещен проект Налогового кодекса Украины. Замечу, что на сайте Верховной Рады его ещё нет, а сайте Налоговой администрации приведен проект образца 2007 года. В этой связи, подчеркну, что возможно на посещаемом и уважаемом законодательном сайте Liga 10.06.2010 в 17:43 размещен какой-то «левый» законопроект. В этом случае весь приведенный ниже текст и сделанные выводы теряют смысл.
Статья 6 раздела ХІІІ « Плата за землю» выглядит следующим образом:
Стаття 6. Ставки податку за земельні ділянки, надані на землях лісогосподарського призначення (незалежно від місцезнаходження)
6.1. Ставка податку за один гектар лісових земель, за винятком ділянок, зайнятих виробничими, культурно-побутовими, жилими будинками та господарськими будівлями і спорудами, встановлюється у розмірі 0,3 відсотка від нормативної грошової оцінки одиниці ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.
6.2. Ставка податку за один гектар нелісових земель, зайнятих чагарниками, комунікаціями, сільськогосподарськими угіддями, водами й болотами, малопродуктивними землями тощо, які надані у встановленому порядку та використовуються для потреб лісового господарства, встановлюється у розмірі 0,1 відсотка від нормативної грошової оцінки одиниці ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.
Замечу, что налоговые ставки за с.-х. угодья – 0.1, а многолетние плодовые насаждения – 0.03.
Первые стать раздела XVІІ. « Збір за спеціальне використання лісових ресурсів» несут следующую информацию:
Стаття 1. Визначення термінів
Для цілей цього розділу терміни вживаються в такому значенні:
1.1) збір, оподаткування, платник збору (в усіх відмінках) – збір за спеціальне використання лісових ресурсів, оподаткування збором за спеціальне використання лісових ресурсів, платник збору за спеціальне використання лісових ресурсів (у відповідних відмінках);
1.2) збір за спеціальне використання лісових ресурсів – це загальнодержавний збір, який справляється як плата за спеціальне використання лісових ресурсів.
Стаття 2. Платники збору
2.1. Платниками збору є лісокористувачі – юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи з джерел їх походження з України, або виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, фізичні особи, а також фізичні особи – підприємці, які здійснюють спеціальне використання лісових ресурсів на підставі спеціального дозволу (лісорубного квитка або лісового квитка).
Стаття 3. Об’єкт оподаткування збором
3.1. Об’єктом оподаткування збором є:
3.1.1) деревина, заготовлена в порядку рубок головного користування;
3.1.2) деревина, заготовлена під час проведення заходів:
а) щодо поліпшення якісного складу лісів, їх оздоровлення, посилення захисних властивостей (рубки догляду за лісом, санітарні рубки, лісовідновні рубки в деревостанах, що втрачають захисні, водоохоронні та інші корисні властивості, рубки, пов’язані з реконструкцією малоцінних молодняків і похідних деревостанів тощо);
б) з розчищення лісових ділянок, вкритих лісовою рослинністю, у зв’язку з будівництвом гідровузлів, трубопроводів, шляхів тощо;
3.1.3) другорядні лісові матеріали (заготівля живиці, пнів, лубу та кори, деревної зелені, деревних соків та інших другорядних лісових матеріалів, передбачених нормативно-правовими актами з ведення лісового господарства);
3.1.4) побічні лісові користування (заготівля сіна, випасання худоби, заготівля дикорослих плодів, горіхів, грибів, ягід, лікарських рослин, збирання лісової підстилки, заготівля очерету та інших побічних лісових користувань, передбачених нормативно-правовими актами з ведення лісового господарства);
3.1.5) використання корисних властивостей лісів для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей та проведення науково-дослідних робіт.
Очевидно, что выше приведенные положения законопроекта противоречат:
• Общепризнанному принципу «одноразовости налогообложения» ( налог взимается и с земли и с урожая);
• Действующим законом Украины, прежде всего закону «Про плату за землю» /ст.10 согласно которой плата за лесные земли берется в составе платы за лесные ресурсы) и «Лесного Кодекса» (в части определения видов деятельности отнесенных к специальному пользованию).
Знакомство со ставками сбора за древесину, приведенными в статье 4 раздела 13 вообще шокирует. За кубометр сосны надо платить миллионы.
Впрочем я не прав: эти цифры скорее успокаивают. Очевидно, по ниже приведенным адресам, размещен какой-то бредовый вариант законопроекта. Однако, расслабляться не стоит. После того, как законопроект будет размещен Верховной Радой его надо детально проанализировать. Кстати, напомн, что сегодня имеет место правовая коллизия: подзаконный акт (о плате за специальное пользование) противоречит закону (Лесному Кодексу), – плата взимается за древесину, заготовленную при мерах "поліпшення якісного складу лісів", которые к специальному пользованию не относятся. Кроме того, масса вопросов по налогообложению временного пользования. М.П.
http://news.liga.net/news/N1016915.html
http://news.liga.net/news/N1016911.html
1 коментар
Popovich_Pavel
Згідно проекту "Платниками збору є лісокористувачі – фізичні особи, а також фізичні особи – підприємці, які здійснюють спеціальне використання лісових ресурсів на підставі спеціального дозволу (лісорубного квитка або лісового квитка).
3.1. Об’єктом оподаткування збором є: 3.1.4) побічні лісові користування (заготівля сіна, випасання худоби, заготівля дикорослих плодів, горіхів, грибів, ягід, лікарських рослин, збирання лісової підстилки, заготівля очерету та інших побічних лісових користувань, передбачених нормативно-правовими актами з ведення лісового господарства);
3.1.5) використання корисних властивостей лісів для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей та проведення науково-дослідних робіт."
Фізичні особи здійснюють лісокористування лише в порядку загалього користування, оскільки спеціальне користування здійснюється на підставі спеціального дозволу а реалізація лісових ресурсів з переробкою чи без це підприємницька діяльність і фізична особа її не здійснює.
Тепер використовувати корисні властивості лісів – вільно перебувати-це є рекреація, збирати гриби, ягоди, горіхи, можна лише сплативши збір.
Недаремно в п.2.1. фізичні особи згадуються відокремлено, без посилання на спеціальні дозволи, просто, як є.
Отже, фізична особа є платником збору за використання корисних властивостей лісів для рекреаційних цілей. Безкоштовно зайти в ліс скоро стане неможливо.
Залишилось в прикінцевих положеннях Бюджетного кодексу вказати на приорітетність його норм і до-побачення ст.ст. 23, 66, 67 діючого ЛК.
Ось цікаво: фермер, у якого є відокремлена ділянка до 5 га. лісу може безкоштовно зайти до нього як юридична особа, що не веде господарської діяльності зі спеціального використання, але його діти можуть бути "чистими фізичними особами", особливо, якщо вони неповнолітні. Чи треба їх татові платити державі, щоб його діти зайшли до батькового лісу?
Ще треба "гарячу лінію" в податковій відкрити і сигнали: фото, відеозйомку приймати, як фізичні особи порушують закони.
Comments are closed.