Про внесення змін до деяких законів України щодо територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення

 

Кабмин считает, что Указы Президента о создании обектов ПЗФ  приняты  вопреки  Конституции. Внесен законопроект, направленный на приведение природоохранного законодательства в соответствие с Конституцией. Интересно, распространяется ли на Указы положение о том, что "закон обратной силы не имеет"? М.П.

Проект

ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змін до деяких законів України
щодо територій та об’єктів природно-заповідного
фонду загальнодержавного значення
_________________________________________________
 

Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:
1. Внести зміни до таких законів України:
1) пункт “є” частини першої статті 17 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” (Відомості Верховної Ради України, 1991 р., № 41, ст. 546) викласти в такій редакції:
“є) приймає рішення про створення чи оголошення територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, зміну меж, категорії та скасування їх статусу;”;
2) у частині першій статті 53 Закону України “Про природно-заповідний фонд України” (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 34, ст. 502; 1993 р., № 26, ст. 277) після слова “створення” доповнити словами “чи оголошення”, а слова “Президентом України” замінити словами “Кабінетом Міністрів України”.
2. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

до проекту Закону України
«Про внесення змін до деяких законів України
щодо територій та об’єктів природно-заповідного
фонду загальнодержавного значення»

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту
Проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення» (далі – проект Закону) розроблено Міністерством юстиції України на виконання пункту 5 витягу з протоколу № 9 засідання Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2009 року.
Як відомо, закони та інші нормативні акти, прийняті до набуття чинності Конституцією України, є чинними у частині, що не суперечить Конституції України (пункт 1 Розділу XV Конституції України).
Відповідно до частини першої статті 53 та статті 54 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», прийнятого у 1992 році, рішення про створення, зміну меж, категорії та скасування статусу територій об’єктів природно-заповідного фонду приймаються Президентом України.
Проте, слід зауважити, що Конституція України, прийнята 28 червня 1996 року, не містить положень, які б відносили до повноважень Президента України вирішення зазначених питань.
До того ж, як випливає із змісту пункту 31 частини першої статті 106 Конституції України, Президент України здійснює повноваження, визначені цією та іншими статтями Конституції України. Отже, повноваження Президента України вичерпно визначені Конституцією України. Така позиція знайшла своє відображення і в Рішенні Конституційного Суду України від 10 квітня 2003 р. № 7 (справа про гарантії діяльності народного депутата України), пунктом 2 мотивувальної частини якого передбачено, що повноваження Президента України вичерпно визначені Конституцією України.
Водночас, відповідно до пункту 3 статті 116 Конституції України проведення політики у сферах охорони природи, екологічної безпеки і природокористування забезпечує Кабінет Міністрів України.
Зазначені повноваження Кабінету Міністрів України відповідно до пункту 10 статті 116 Конституції України деталізовані і в Законі України «Про Кабінет Міністрів України». Так, до основних повноважень Уряду віднесено, зокрема, забезпечення проведення державної політики у сфері охорони природи, екологічної безпеки та природокористування та координація діяльності органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, пов’язаної з охороною навколишнього природного середовища, виконанням державних, регіональних і міждержавних екологічних програм (пункт 3 частини першої статті 2, абзаци чотирнадцятий та вісімнадцятий пункту 2 частини першої статті 20).
Таким чином, питання стосовно створення чи оголошення, зміни меж, категорії та скасування статусу територій та об’єктів природно-заповідного фонду мають вирішуватись шляхом прийняття відповідного рішення Кабінетом Міністрів України.

2. Цілі та завдання прийняття законопроекту
Проект Закону розроблено з метою приведення його положень у відповідність до Конституції України та Закону України «Про Кабінет Міністрів України».

3. Основні положення законопроекту
Проектом пропонується внести зміни до статті 53 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» та пункту «є» частини першої статті 17 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» в частині віднесення до повноважень Кабінету Міністрів України приймати рішення про створення чи оголошення територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, зміну меж, категорії та скасування їх статусу.

4. Стан нормативної бази в цій сфері державного регулювання
Правові відносини в галузі охорони і використання територій та об’єктів природно-заповідного фонду, відтворення його природних комплексів регулюються такими нормативно-правовими актами:
Конституцією України;
Законом України «Про Кабінет Міністрів України»;
Законом України «Про природно-заповідний фонд України»;
Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища».
Проект Закону відповідає Конституції України, актам законодавства та чинним міжнародним договорам України, стандартам Ради Європи у сфері демократії, верховенства права та прав людини, зокрема положенням Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, принципу забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.

5. Фінансово-економічне обґрунтування
Реалізація проекту Закону не потребує додаткових витрат з державного бюджету.

6. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків законопроекту
Прийняття Закону удосконалить процедуру прийняття рішення про створення територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, зміну меж, категорії та скасування їх статусу.

Міністр юстиції Микола Оніщук
 

 

 

Матеріали цього сайту доступні лише членам ГО “Відкритий ліс” або відвідувачам, які зробили благодійний внесок.

Благодійний внесок в розмірі 100 грн. відкриває доступ до всіх матеріалів сайту строком на 1 місяць. Розмір благодійної допомоги не лімітований.

Реквізити для надання благодійної допомоги:
ЄДРПОУ 42561431
р/р UA103052990000026005040109839 в АТ КБ «Приватбанк»,
МФО 321842

Призначення платежу:
Благодійна допомога.
+ ОБОВ`ЯЗКОВО ВКАЗУЙТЕ ВАШУ ЕЛЕКТРОННУ АДРЕСУ 

Після отримання коштів, на вказану вами електронну адресу прийде лист з інструкціями, як користуватись сайтом. Перевіряйте папку “Спам”, іноді туди можуть потрапляти наші листи.