Питання щодо законності надання в користування юридичним та фізичним особам лісових угідь в Україні перебувало в центрі уваги Міністра внутрішніх справ України Юрія Луценка під час робочої поїздки до Закарпатської області. Одним із приводів до цього стало викриття працівниками Державної служби боротьби з економічною злочинністю факту протизаконного надання одній з фірм в користування на 49 років мисливських угідь загальною площею близько 20 тисяч гектарів та порушення за фактами підробки документів та втручання в діяльність працівників правоохоронних органів кримінальної справи. Прикметно й те, що новоявлені «власники» цих угідь почали перешкоджати доступу на ці території не лише пересічним громадянам, а й працівникам лісового господарства.
Як зазначив Юрій Луценко, МВС проаналізувало ситуацію з лісовим господарством на території України. За його словами, «згідно з Лісовим кодексом ліс не може передаватися в оренду», тож отримання згаданою фірмою в користування до 2036 року 20 тисяч гектарів лісу в оренду є неправомірним, бо «чинне законодавство не передбачає взагалі такого способу володіння лісом, а документи для підготовки такого рішення обласною Радою були сфальсифіковані».
– Відповідна кримінальна справа по факту підробки порушена, тепер прокуратура розглядає можливість пред’явлення звинувачення до конкретних посадових осіб – буквально сьогодні ми чекаємо таку відповідь від обласної прокуратури, – зазначив Міністр.
За словами Юрія Луценка «є, на жаль, політики, для яких «война – мать родна». Поки народ бідує, можна поцупити 20 тисяч гектарів лісу, як написано в цьому рішенні, разом з тваринним світом: 10 ведмедів, стільки-то лосів, оленів. Гуцулів поки не записали…»
– Звичайно, це просто абсурдна, дикунська справа, і ми знайдемо тих, хто буде відповідати за неї. – зазначив Міністр. – Навіть якщо це підставні особи, тим не менше: або вони вкажуть на конкретних осіб, або будуть відповідати згідно чинного законодавства.
Але я говорю про українські масштаби. Є поняття – постійне користування лісами в Україні. В основному це надається для лісгоспів, товариств рибалок і мисливців тощо – 7,5 мільйонів гектарів лісу в Україні надано саме таким способом. В той же час за останні роки Незалежності 46,8 мільйонів гектарів лісів віддано в тимчасове користування, в тому числі на Закарпатті – один мільйон гектарів. Я не бачу, в основному, нічого протизаконного в цьому, хоча «вільних» – державних лісів залишається обмаль. Але я звертаю увагу на те, що згідно з Лісовим кодексом при передачі лісу у тимчасове користування, з метою ведення того чи іншого господарства, не передбачається, законом заборонено обмеження доступу громадян до лісу. Передбачається лише обмеження ведення ними мисливства на тих територіях. Але в ліси будь-хто може заходити, гуляти, збирати ягоди, гриби, деревину (звичайно, не пиляти її, а збирати відходи деревини). І ніхто не має права обмежувати вхід або в’їзд громадян на територію лісів, які знаходяться в тимчасовому користуванні в тієї чи іншої фізичної чи юридичної особи. Тому Міністерство зараз проведе комплекс заходів для того, аби були знищені всі обмежуючі споруди для будь-кого з українців по входу в будь-які ліси, що знаходяться в тимчасовому користуванні. Я зараз веду мову про багатокілометрові паркани, які не допускають в ліси новоявлених «власників» інших громадян, про КПП, про спеціалізовану охорону, яка не пускає простих, звичайних українців до лісів, в яких жили і мають жити вони і їхні діти.
На цей момент Міністерство оголошує тут, в Закарпатті, що ми розпочинаємо таку кампанію. Хочу звернути увагу через засоби масової інформації всіх власників лісів, що передані їм в тимчасове користування, аби вони самостійно знімали будь-які бар’єри для громадян, інакше будуть притягнені до відповідальності згідно чинного українського законодавства. Такий анонс я хотів би зробити саме в Закарпатті, де ця проблема є не менш гострою, ніж в інших куточках країни.
P.S. Як щойно стало відомо, сьогодні ж прокуратура Закарпатської області за фактами перевищення службових повноважень посадовими особами сільських рад Рухівського району порушила кримінальну справу за ознаками складу злочину, передбаченого частиною 1 статті 365 (Перевищення влади або службових повноважень) Кримінального кодексу України, санкції якої передбачають покарання у вигляді виправних робіт на строк до двох років або обмеження волі на строк до п’яти років, або позбавлення волі на строк від двох до п’яти років, із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
ДЗГтаМД МВС України
2 коментаря
kverkur
А тепер порівняйте викладене в статті з Законодавством та офіційними даними Держкомлісгоспу… Дальше говорити по моєму нічоого…………
Без коментарій: читай, порівня і вдумайся.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ЗЕМЕЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ
Стаття 56. Власність на землі лісогосподарського призначення
1. Землі лісогосподарського призначення можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності.
2. Громадянам та юридичним особам за рішенням органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади можуть безоплатно або за плату передаватись у власність замкнені земельні ділянки лісогосподарського призначення загальною площею до 5
гектарів у складі угідь селянських, фермерських та інших господарств.
3. Громадяни і юридичні особи в установленому порядку можуть набувати у власність земельні ділянки деградованих і малопродуктивних угідь для залісення.
Стаття 57. Використання земель лісогосподарського
призначення
1. Земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим
державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства.
2. Порядок використання земель лісогосподарського призначення
визначається законом.
ЛІСОВИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ
Стаття 7. Ліси як об’єкт права власності
Ліси, які знаходяться в межах території України, є об’єктами права власності Українського народу.
Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України
Ліси можуть перебувати в державній, комунальній та приватній власності.
Суб’єктами права власності на ліси є держава, територіальні громади, громадяни та юридичні особи.
Стаття 8. Право державної власності на ліси
У державній власності перебувають усі ліси України, крім лісів, що перебувають у комунальній або приватній власності.
Право державної власності на ліси набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій відповідно до закону.
Стаття 10. Право приватної власності на ліси
Ліси в Україні можуть перебувати у приватній власності.
Суб’єктами права приватної власності на ліси є громадяни та юридичні особи України.
Стаття 16. Право користування лісами
Право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами.
Стаття 17. Постійне користування лісами
У постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.
Стаття 18. Тимчасове користування лісами
Об’єктом тимчасового користування можуть бути всі ліси, що перебувають у державній, комунальній або приватній власності.
Тимчасове користування лісами може бути: довгостроковим – терміном від одного до п’ятдесяти років і короткостроковим – терміном до одного року.
Довгострокове тимчасове користування лісами – засноване на договорі строкове платне використання лісових ділянок, які виділяються для потреб мисливського господарства, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей, проведення науково-дослідних робіт.
Довгострокове тимчасове користування лісами державної та комунальної власності здійснюється без вилучення земельних ділянок у постійних користувачів лісами на підставі рішення відповідних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, прийнятого в межах їх повноважень за погодженням з постійними користувачами лісами та органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань лісового господарства.
Із сайту Держкомлісгоспу України-
Загальна характеристика лісів України
Загальна площа лісів на яких здійснюються ведення лісового господарства в Україні- 10,8 млн. га, із яких вкрито лісовою рослинністю – 9,7 млн,га
Прочитали? Осмислили? То яка оренда? Яке постійне користування лісом товариств рибалок і мисливців, які це 46,8 мільонів гектарів лісів відданио в тимчасове користування? Які це власники лісів, що передані їм у тимчасове користування, аби вони самостійно знімали барь"єри??????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Да більше сказати нічого!!!!!!!!!!!!!!!!!.
Forester
Інформація для громадян України
ГРОМАДЯНИ, згідно Лісового кодексу ВИ НЕ МАЄТЕ ПРАВА ВІЛЬНОГО ДОСТУПУ В ЛІС. Нехай хтось доведе мені зворотнє, звичайно, посилаючись на законодавство, буду дуже вдячний. (Зазначте, – не "вільно перебувати", а мати "право вільного доступу").
Інформація для правників МВС, Мінюсту, Народних Депутатів
"Згідно з Лісовим кодексом ліс не може передаватися в оренду" (проте міг до 2006 року), – але може бути переданий в тимчасове користування до 50 років.
ПАНОВЕ, вживання терміну "тимчасове користування" без слова "оренда" це законодавче ноу-хау розробників Лісового кодексу 2006. До 2006 року фактично не було передбачено іншої форми "тимчасового користування" в Лісовому кодексі окрім "оренди". Але тоді НІХТО не брав ліси в оренду. Цей ХТО зовсім не збирався платити орендну плату ДЕРЖАВІ. Зараз, плата за "тимчасове" користування – скоріше поняття "формальне", а володіння, – як це вже стало очевидним і для правоохоронних органів, – "цілковите", – аж до встановлення ПАРКАНУ. При цьому , Земельний кодекс 2002 року взагалі не вживає терміну "тимчасове користування" (крім як в перехідних положеннях). Як це ВИ не помітили цього раніше. Ваші ПРАВОВІ ПОМИЛКИ спровокували сучасну "парканізацію" українських лісів. ТАК, чи інакше, нова анти-національна ідея – ВЕЛИКИЙ УКРАЇНСЬКИЙ ПАРКАН – фактично реалізована.
PS. Перешкоджання доступу на ділянки працівникам лісової охорони – це, на відміну від встанволення паркану, – пряме порушення Лісового кодексу. Цікаво, яке ж покарання передбачене за таке порушення?
Comments are closed.