«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (щодо охорони пралісів міжнародної спадщини ЮНЕСКО,інших заповідних об’єктів та таких, що зростають за межами охоронюваних територій)

Готовится законопроект. Приглашаем к обсуждению. М.П.

ПРОЕКТ
Вноситься
народними депутатами України

ЗАКОН УКРАЇНИ
«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»
(щодо охорони пралісів міжнародної спадщини ЮНЕСКО,інших заповідних об’єктів та таких, що зростають за межами охоронюваних територій)

Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:

I. Внести зміни до законодавчих актів України:
          1. У Законі України «Про рослинний світ» (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1999, № 22-23, ст.198 із наступними змінами):

1) Статтю 3 доповнити новим пунктом сьомим:
«праліс – незайманий лісовий масив площею 20 гектарів і більше, який ніколи не зазнавав людського втручання і у своїй структурі та динаміці демонструє природний розвиток;».
Пункт сьомий вважати пунктом восьмим.
2) Додати нову статтю 31-1 «Охорона пралісів» наступного змісту:
«З метою охорони пралісів в них забороняються всі види рубок, у тому числі санітарно-оздоровчі заходи, будівництво споруд, шляхів, лінійних та інших об’єктів транспорту і зв’язку, випасання худоби, рекреація, вело та мотогонки, заготівля недеревних лісових ресурсів (гриби, ягоди, лікарські рослини тощо).
Наявність пралісів є підставою для оголошення його об’єктом природно-заповідного фонду України.
Перелік пралісів та Положення з їх охорони розробляється і затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.".
3) У частину другу статті 40 додати пункт дванадцятий наступного змісту: «знищенні або пошкодженні пралісів».
          2. У Законі України «Про охорону навколишнього природного середовища» (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1991, № 41, ст.546 із наступними змінами):

1) Додати нову статтю 63-1 «Праліси» наступного змісту:
"Пралісами є незаймані лісові масиви площею 20 гектарів і більше, які ніколи не зазнавали людського втручання і у своїй структурі та динаміці демонструють природний розвиток».
В пралісах забороняється:
а) всі види рубок, у тому числі і санітарно-оздоровчі заходи;
б) будівництво споруд, шляхів, лінійних та інших об’єктів транспорту і зв’язку;
в) випасання худоби;
г) рекреація;
д) вело та мотогонки;
є) заготівля недеревних ресурсів (гриби, ягоди, лікарські рослини, тощо).
Наявність праліса є підставою для оголошення його об’єктом природно-заповідного фонду України.
Перелік пралісів та Положення з їх охорони розробляється і затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.".
          3. У Законі України «Про природно-заповідний фонд України» (Відомості Верховної Ради України) (ВВР) 1992

            , № 34, ст.502

           із наступними змінами):

1) Частину першу статті 16 після слів «усі види лісокористування» доповнити словами «у тому числі санітарні рубки та збирання мертвої деревини».
2) У статтю 18 додати нову частину сьому наступного змісту: «В пралісах, які знаходяться в буферній зоні; зоні антропогенних ландшафтів та зоні регульованого заповідного режиму біосферного заповідника забороняються всі види рубок, у тому числі санітарні рубки та збір мертвої деревини.».
 3) У статтю 21 додати нову частину п’яту наступного змісту: «В пралісах, які знаходяться в зоні регульованої рекреації та господарської зони національного природного парку забороняються всі види рубок, у тому числі санітарні рубки та збір мертвої деревини.».
4) Частину першу статті 26 викласти в наступній редакції: «На території заказника забороняється мисливство, суцільні та поступові рубки, та діяльність, що суперечить цілям і завданням, передбаченим положенням про заказник. В заказниках, де знаходяться праліси, забороняються всі види рубок, у тому числі санітарні рубки та збір мертвої деревини.».
5) В частині першій статті 28 після слова «забороняється» додати слова «суцільні та прохідні рубки, а також».
4. У Лісовому кодексі України (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1994, № 17, ст.99 із наступними змінами):
1) Додати нову частину десяту у статтю 70 наступного змісту: «У пралісах забороняються заготівля деревини, всі види рубок, у тому числі проведення санітарно-оздоровчих заходів».
          5. У Кодексі України про адміністративні правопорушення (Відомості Верховної Ради УРСР, 1984, Додаток № 51,

             ст.1123

           із наступними змінами):

1) В статті 68
а) Назву викласти в такій редакції «Стаття 68 Порушення правил охорони пралісів, відновлення і поліпшення лісів, використання ресурсів стиглої деревини»;
б) Текст статті викласти в такій редакції:
"Порушення правил та Положення по охороні пралісів, правил та інструкцій по відновленню, поліпшенню стану і породного складу лісів, а також по використанню ресурсів стиглої деревини –
Тягне за собою накладання штрафу на громадян від десяти до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від п’ятнадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.".
   II . Прикінцеві та перехідні положення
1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
2. Кабінету Міністрів України у тримісячний термін з дня набрання чинності цим Законом:
привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
забезпечити приведення центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.

Голова Верховної Ради В. ГРОЙСМАН

України

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України
«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»
(щодо охорони пралісів міжнародної спадщини ЮНЕСКО, інших заповідних об’єктів та таких, що зростають за межами охоронюваних територій)

1. Необхідність прийняття даного законопроекта
Праліси – це незаймані лісові масиви, які ніколи не зазнавали людського втручання і у своїй структурі та динаміці демонструють природний розвиток. Вони мають важливу природоохоронну, наукову, етичну та господарську цінність. Праліси є місцями проживання значної кількості видів рідкісних тварин і рослин, які занесені до Червоної книги України (2009) та міжнародних червоних списків і природоохоронних конвенцій. Наразі в Українських Карпатах знаходиться близько 50-60 тис. га пралісів. Вони є всеєвропейською та світовою цінністю. Про необхідність стовідсоткової, повної охорони пралісів записано у міжнародній Рамочній конвенції по захисту і сталому розвитку Карпат, у Всеєвропейській стратегії збереження біологічного і ландшафтного різноманіття, частина українських пралісів входить до міжнародної спадщини ЮНЕСКО «Букові ліси Карпат і стародавні ліси Німеччини».
На жаль, українське природоохоронне законодавство не відповідає вимогам європейського природоохоронного законодавства у відношенні охорони пралісів. Про охорону пралісів нічого не сказано у Законах України: «Про рослинний світ», «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про природно-заповідний фонд України», Кодексі України про адміністративні правопорушення. Запис у статті 85 Лісового кодексу України про охорону пралісів є декларативною.
Повна відсутність вимог з охорони пралісів в українському законодавстві призвела до того, що вони швидко і варварськи знищуються не тільки у господарських лісах, але і в об’єктах природно-заповідного фонду України – заповідниках, національних природних парках, регіональних ландшафтних парках, заказниках, заповідних урочищах і навіть у буферній зоні міжнародної спадщини ЮНЕСКО. Так, в Ужанському національному природному парку за останні 10 років було вирубано 121,6 га пралісів, на 2016 р. заплановано вирубати ще 160,6 га. У національному парку «Сколівські Бескиди» за останні 10 років було вирубано біля 10 га пралісів, в заказниках Грофа і Брадульський вирубано за 10 років 10-12 % пралісів, у заповідному урочищі «Тусули» – 20 % пралісів.
В 10 карпатських заказниках і заповідних урочищах за останні 10 років вирубано біля 1800 га пралісів. Наразі у об’єктах природно-заповідного фонду, де є праліси, дозволені 11-12 різноманітних видів рубок. Ще гірше складається ситуація з пралісами у господарських лісах, де вони масово знищуються рубками.
Якщо не прийняти швидкі і дієві заходи, додавши в українське природоохоронне законодавство вимоги з охорони пралісів, то вони як всеєвропейська і світова спадщина будуть знищені повністю у найкоротший час.
У зв’язку з цим в Законах України «Про рослинний світ», «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про природно-заповідний фонд України», Лісовий кодекс України, Кодекс України про адміністративні правопорушення цим законопроектом вносяться поправки, які забороняють рубки лісу і інші види господарської діяльності в пралісах, а також вводиться адміністративна відповідальність за знищення і пошкодження пралісів.

2. Цілі та завдання прийняття акту
Метою прийняття Закону є посилення охорони пралісів.
Завданнями є припинення рубок лісу і інших видів господарської діяльності в пралісах, введення адміністративної відповідальності за знищення та пошкодження пралісів.

3.Загальна характеристика та основні положення акту
Законопроект вносить зміни до наступних законів України: «Про рослинний світ», «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про природно-заповідний фонд України», Лісовий кодекс України, Кодекс України про адміністративні правопорушення.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання
Нормативно-правові відносини у сфері охорони пралісів регламентуються Законами України «Про рослинний світ», «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про природно-заповідний фонд України», Лісовий кодекс України, Кодекс України про адміністративні правопорушення.
Даний законопроект змін до інших законів не потребує.

5. Фінансово-економічне обгрунтування.
Прийняття даного Закону не потребує додаткових матеріальних чи інших витрат з державного та місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття нормативно-правового акту.
Прийняття даного Закону покращить охорону української частини об’єкта Міжнародної спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси Карпат та стародавні ліси Німеччини», буде сприяти приведенню українського законодавства міжнароднійРамочній конвенції по захисту і сталому розвитку Карпат, у Всеєвропейській стратегії збереження біологічного і ландшафтного різноманіття.

Народні депутати України
 

Матеріали цього сайту доступні лише членам ГО “Відкритий ліс” або відвідувачам, які зробили благодійний внесок.

Благодійний внесок в розмірі 100 грн. відкриває доступ до всіх матеріалів сайту строком на 1 місяць. Розмір благодійної допомоги не лімітований.

Реквізити для надання благодійної допомоги:
ЄДРПОУ 42561431
р/р UA103052990000026005040109839 в АТ КБ «Приватбанк»,
МФО 321842

Призначення платежу:
Благодійна допомога.
+ ОБОВ`ЯЗКОВО ВКАЗУЙТЕ ВАШУ ЕЛЕКТРОННУ АДРЕСУ 

Після отримання коштів, на вказану вами електронну адресу прийде лист з інструкціями, як користуватись сайтом. Перевіряйте папку “Спам”, іноді туди можуть потрапляти наші листи.