ЗАКОН УКРАЇНИ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо земель водного фонду

Советую обратить внимание на этот законопроект Кабмина. После его принятия, нормы установления прибрежных полос на землях л.-х. значения и ПЗФ придется пересматривать. М.П.

ПРОЕКТ

Вноситься
Кабінетом Міністрів України
ЮА. ЯЦЕНЮК
“ ” 2015 р.
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змін до деяких законодавчих актів
України щодо земель водного фонду

_______________________________________
Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:
І. Внести зміни до таких законодавчих актів України:
1. У Водному кодексі України (Відомості Верховної Ради України, 1995 p., № 24, ст. 189):
1) у статті 1:
в абзаці сорок третьому слова “моря, навколо водойм” замінити словами “струмка (потічка), моря, морської затоки і лиману, навколо озера, ставка та водосховища”;
доповнити статтю з урахуванням алфавітного порядку терміном такого змісту:
“струмок (потічок) — природний водотік площею водозбору до 50 квадратних кілометрів та/або завдовжки менш як 10 кілометрів, що характеризується постійним або тимчасовим рухом води у сформованому ним руслі;”;
2) в абзаці третьому пункту 1 частини другої статті 3 слова “(річки, струмки)” замінити словами “(річки, струмки (потічки)”;
3) в абзаці третьому статті 4 слова “морів, річок та навколо водойм” замінити словами “річок, струмків (потічків), морів, морських заток і лиманів, навколо озер, ставків та водосховищ, крім випадків їх встановлення на земельних ділянках інших категорій земель”;
4) у статті 9:
у пункті 1 слова “(міст районного підпорядкування)” виключити;
у пункті 4 слова “морів та навколо водойм” замінити словами “струмків (потічків), морів, морських заток і лиманів, навколо озер, ставків та водосховищ”;
5) у пункті 2 частини першої статті 80 слова “та водотоки” замінити словом “(потічки)”;
6) у частині першій статті 87 слова “морів та навколо озер, водосховищ і інших водойм” замінити словами “струмків (потічків), морів, морських заток і лиманів, навколо озер, ставків та водосховищ”;
7) текст статті 88 викласти у такій редакції:
“З метою охорони поверхневих водних об’єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності вздовж річок, струмків (потічків), морів, морських заток і лиманів, навколо озер, ставків та водосховищ встановлюються прибережні захисні смуги.
Прибережні захисні смуги встановлюються по обидва береги річок, струмків (потічків) і навколо озер від урізу води (у меженний період), а навколо водосховищ та ставків — від нормального підпірного рівня завширшки:
для малих річок та струмків (потічків), а також ставків площею менш як 3 гектари — 25 метрів;
для середніх річок, а також ставків площею понад 3 гектари — 50 метрів;
для великих річок, водосховищ та озер — 100 метрів.
Якщо крутизна схилів перевищує три градуси, ширина прибережної захисної смуги подвоюється.
Прибережні захисні смуги встановлюються на земельних ділянках всіх категорій земель, крім земель морського транспорту.
Землі прибережних захисних смуг перебувають у державній та комунальній власності та можуть надаватися в користування лише для цілей, визначених цим Кодексом.
За межами населених пунктів уздовж морів, морських заток і лиманів прибережні захисні смуги встановлюються завширшки 2 кілометри від урізу води.
У межах населених пунктів прибережні захисні смуги встановлюються згідно з містобудівною документацією та розробленою відповідно до неї документацією із землеустрою.
У разі невизначеності меж прибережних захисних смуг у населених пунктах у затверджених до набрання чинності цим Законом містобудівній документації та документації із землеустрою або відсутності такої документації зазначені смуги встановлюються завширшки 100 метрів від урізу води морів, морських заток і лиманів, а для інших водних об’єктів — згідно з частинами другою і третьою цієї статті.
Межі прибережних захисних смуг і пляжних зон встановлюються та вносяться до Державного земельного кадастру як відомості про обмеження у використанні земель на підставі схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об’єктів, проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь, проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), іншої документації із землеустрою, відображаються у містобудівній документації та позначаються органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування на місцевості інформаційними знаками.
У межах прибережної захисної смуги морів, морських заток і лиманів встановлюється пляжна зона, ширина якої визначається залежно від ландшафтно-формуючої діяльності моря, але не менше 100 метрів від урізу води, що включає:
території, розташовані між лінією максимального відпливу та лінією максимального напливу хвиль, зареєстрованих під час найсильніших штормів, а також територію берега, яка періодично затоплюється хвилями;
прибережні території — складені піском, гравієм, камінням, ракушняком, осадовими породами, що сформувалися в результаті діяльності моря, інших природних чи антропогенних факторів;
скелі, інші гірські утворення.
Пляжна зона не встановлюється у межах прибережної захисної смуги морів, морських заток і лиманів на земельних ділянках, віднесених до земель морського транспорту, а також на земельних ділянках, на яких розташовані військові та інші оборонні об'єкти, рибогосподарські підприємства.
Користування пляжною зоною у межах прибережної захисної смуги морів, морських заток і лиманів здійснюється з дотриманням вимог щодо охорони морського середовища, прибережної захисної смуги від забруднення та засмічення і вимог санітарного законодавства.
До узбережжя морів, морських заток і лиманів у межах пляжної зони забезпечується безперешкодний і безоплатний доступ громадян для загального водокористування, крім земельних ділянок, на яких розташовані гідротехнічні, гідрометричні та лінійні споруди, санаторії та інші лікувально-оздоровчі заклади, дитячі оздоровчі табори.
У разі надання права користування пляжною зоною користувачі зобов'язані забезпечити безперешкодний та безоплатний прохід вздовж берега моря, морської затоки чи лиману.
У межах населених пунктів місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування виділяються та облаштовуються пляжні зони для безперешкодного та безоплатного користування.
На островах встановлюється режим обмеженої господарської діяльності, передбачений для прибережних захисних смуг.
Режим використання об’єктів і територій природно-заповідного фонду, розташованих у межах прибережної смуги морів, морських заток і лиманів, регулюється Законом України “Про природно-заповідний фонд України”.”;
8) у назві та абзаці першому частини другої статті 89 слова “навколо водойм” замінити словами “струмків (потічків), навколо озер, ставків, водосховищ”;
9) у пункті 4 частини третьої статті 110 слова “та водотоків” замінити словом “(потічків)”.
2. У Земельному кодексі України (Відомості Верховної Ради України, 2002 p., № 3—4, ст. 27):
1) у статті 58:
у пункті “б” частини першої слова “морів, річок та навколо водойм” замінити словами “річок, струмків (потічків), морів, морських заток і лиманів, навколо озер, ставків та водосховищ, крім випадків їх встановлення на земельних ділянках інших категорій земель”;
у частині другій слова “морів, навколо озер, водосховищ та інших водойм” замінити словами “річок, струмків (потічків), морів, морських заток і лиманів, навколо озер, ставків та водосховищ”;
2) текст статті 60 викласти у такій редакції:
“1. Уздовж річок, струмків (потічків), морів, морських заток і лиманів, навколо озер, ставків та водосховищ з метою охорони поверхневих водних об’єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності встановлюються прибережні захисні смуги.
2. Прибережні захисні смуги встановлюються по обидва береги річок та струмків (потічків) і навколо озер від урізу води (у меженний період), а навколо водосховищ та ставків — від нормального підпірного рівня завширшки:
а) для малих річок та струмків (потічків), а також ставків площею менш як 3 гектари — 25 метрів;
б) для середніх річок, а також ставків площею понад 3 гектари — 50 метрів;
в) для великих річок, водосховищ та озер — 100 метрів.
Якщо крутизна схилів перевищує три градуси, ширина прибережної захисної смуги подвоюється.
3. За межами населених пунктів уздовж морів, морських заток і лиманів прибережні захисні смуги встановлюються завширшки 2 кілометри від урізу води.
У межах населених пунктів прибережні захисні смуги визначаються згідно з містобудівною документацією та розробленою відповідно до неї документацією із землеустрою.
У разі невизначеності меж прибережних захисних смуг у населених пунктах у затверджених до набрання чинності цим Законом містобудівній документації та документації із землеустрою або відсутності такої документації зазначені смуги встановлюються завширшки 100 метрів від урізу води морів, морських заток і лиманів, а для інших водних об’єктів — згідно з частиною другою цієї статті.
4. Межі прибережних захисних смуг і пляжних зон встановлюються та вносяться до Державного земельного кадастру як відомості про обмеження у використанні земель на підставі схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об’єктів, проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь, проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), іншої документації із землеустрою, відображаються у містобудівній документації та позначаються органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування на місцевості інформаційними знаками.
5. Прибережні захисні смуги встановлюються на земельних ділянках усіх категорій земель, крім земель морського транспорту.”;
3) у назві, абзаці першому частини другої та частині четвертій статті 61 слова “навколо водойм” замінити словами “струмків (потічків), навколо озер, ставків, водосховищ”.

3. У Законі України “Про землеустрій” (Відомості Верховної Ради України, 2003 p., № 36, ст. 282; 2012 р., № 8, ст. 61; 2013 р., № 40, ст. 535; 2015 р., № 31, ст. 293):
1) частину третю статті 50 після абзацу п’ятнадцятого доповнити новим абзацом такого змісту:
“матеріали щодо визначення меж прибережних захисних смуг (за наявності таких смуг);”.
У зв’язку з цим абзаци шістнадцятий — дев’ятнадцятий вважати відповідно абзацами сімнадцятим — двадцятим;
2) пункт “ґ” частини десятої статті 55 викласти у такій редакції:
“ґ) матеріали щодо визначення меж прибережних захисних смуг (за наявності таких смуг);”.
II. Прикінцеві положення
1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
2. Кабінету Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом привести власні нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.

Голова
Верховної Ради України

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо земель водного фонду»

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта
Проект акта розроблений відповідно до пункту 24 доручення Президента України від 12.08.2010 № 1-1/1790, листів Секретаріату Кабінету Міністрів України від 27.06.2014 № 49443/505/1-10 та Адміністрації Президента України від 18.06.2014 № 41-01/1685, підпункту 3 пункту 185 плану заходів з виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів України та Стратегії сталого розвитку «Україна-2020» у 2015 році, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 4 березня 2015 р. № 213-р, з метою врегулювання питань встановлення меж прибережних захисних смуг водних об’єктів та забезпечення збереження відповідних територій.
Законом України від 02.12.2010 № 2740-VI «Про внесення змін до Водного і Земельного кодексів України щодо прибережних захисних смуг» наведені вище питання не тільки не було врегульовано, але й створено передумови для загострення ситуації. Зокрема, цим Законом внесено зміни до статті 88 Водного кодексу України та статті 60 Земельного кодексу України, згідно з якими межі прибережних захисних смуг всіх без винятку водних об’єктів мають встановлюватися за окремими проектами землеустрою, що розробляються в порядку, передбаченому законом.
При цьому закон, який визначає порядок розроблення таких окремих проектів землеустрою, відсутній.
Законом України від 02.06.2015 № 497-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення складу, змісту та порядку погодження документації із землеустрою», серед іншого, було внесено зміни до статті 25 Закону України «Про землеустрій», передбачивши, що види документації із землеустрою та їх склад мають встановлюватися виключно цим Законом. Однак, такого виду документації із землеустрою, як проекти землеустрою щодо встановлення меж прибережних захисних смуг не передбачено.
При цьому, стаття 88 Водного кодексу України, що регламентує розроблення вказаних проектів залишилася без змін.
Отже, питання встановлення меж прибережних захисних смуг потребує подальшого врегулювання з метою усунення правових колізій, уникнення зловживань та погіршення стану прибережних територій.
Проектом акта передбачається внести зміни до статті 60 Земельного кодексу України та статті 88 Водного кодексу України для запровадження можливості встановлення меж прибережних захисних смуг водних об’єктів без розроблення окремих проектів землеустрою, оскільки розроблення таких проектів потребує додаткових коштів, часу та ускладнює процедуру, що створює проблеми із забезпеченням дотримання обмеженого режиму господарської діяльності на відповідних територіях.
 Передбачається, що в межах населених пунктів прибережні захисні смуги водних об’єктів встановлюватимуться за містобудівною документацією та розробленою відповідно до неї документацією із землеустрою.
 Межі прибережних захисних смуг водних об’єктів відповідно до статті 60 Земельного кодексу України та статті 88 Водного кодексу України встановлюватимуться та вноситимуться до Державного земельного кадастру, як відомості про обмеження у використанні земель, на підставі схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об’єктів, проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь, проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), іншої документації із землеустрою, відображатимуться у містобудівній документації та позначатимуться органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування на місцевості інформаційними знаками.
Наведене вище дасть змогу забезпечити дотримання обмеженого режиму господарської діяльності на відповідних територіях без розроблення окремих проектів землеустрою щодо встановлення меж прибережних захисних смуг. Це дозволить заощадити значні ресурси, з огляду на велику кількість відповідних водних об’єктів (річок – більше 63 тис., водосховищ – понад 1120, ставків – близько 40 тис. та ін.), а також беручи до уваги те, що внаслідок природних процесів переробки берегів та зміни русел, було б необхідно постійно вносити корективи у такі окремі проекти землеустрою.
Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, у разі прийняття згаданого законопроекту як Закону, його дія не поширюватиметься на земельні ділянки, у тому числі у населених пунктах, що не відносилися до прибережних захисних смуг і були згідно з вимогами чинного законодавства раніше передані у власність чи користування без встановлення відповідних обмежень.
 Те ж саме стосується і рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, прийнятих у межах чинного законодавства.
Проектом акта також пропонується взаємоузгодити норми Земельного та Водного кодексів, Закону України «Про землеустрій», а також внести відповідні термінологічні уточнення.

2. Мета і шляхи її досягнення
Проект акта розроблений з метою врегулювання проблем щодо встановлення меж прибережних захисних смуг водних об’єктів, а також уточнення та взаємоузгодження відповідних норм Земельного кодексу України, Водного кодексу України та Закону України «Про землеустрій».

3. Правові аспекти
До нормативно-правових актів, які діють у цій сфері суспільних відносин, належать:
Земельний кодекс України,
Водний кодекс України,
Закон України «Про землеустрій» та ін.

4. Фінансово-економічне обґрунтування
Реалізація проекту акта не потребуватиме додаткових витрат з державного або місцевих бюджетів.

5. Позиція заінтересованих органів
Проект акта погоджений: без зауважень – Мінфіном, Мінекономрозвитку, Мінрегіоном, Держгеокадастром, Держводагентством та Держпідприємництвом; отримано висновок Мін’юсту за результатами правової експертизи від 16.04.2015 із зауваженнями щодо вимог нормопроектувальної техніки, які враховано.
Листом Мінприроди від 03.08.2015 № 5/3-8/9436-15 проект акта подано до Кабінету Міністрів України.
За результатами розгляду проекту акта на засіданні Урядового комітету з питань економічного розвитку та європейської інтеграції від 07.09.2015 визначено необхідність його додаткового узгодження з Держгеокадастром та Мінрегіоном.
Проект акта, включаючи його назву, доопрацьовано за результатами узгоджувальної наради від 10.09.2015 на рівні першого заступника Голови Держгеокадастру Л. Шемелинець та заступника Міністра екології та природних ресурсів – керівника апарату С. Коломієць і погоджено без зауважень Мінрегіоном та Держгеокадастром.

6. Регіональний аспект
Проект акта стосується розвитку адміністративно-територіальних одиниць та передбачатиме, у разі його прийняття:
позитивний ефект для довкілля за рахунок збереження та забезпечення невиснажливого використання територій прибережних захисних смуг водних об’єктів;
позитивний ефект для економіки від скорочення витрат на розроблення проектів землеустрою, створення передумов для підвищення рекреаційного потенціалу територій.
6.1. Запобігання дискримінації
Проект акта не має положень, які містять ознаки дискримінації.

7. Запобігання корупції
У проекті акта відсутні положення, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

8. Громадське обговорення
Громадське обговорення забезпечувалося шляхом розміщення проекту акта на веб-сайті Мінприроди.
Зауважень та пропозицій не надійшло.

9. Позиція соціальних партнерів
Проект акта не стосується соціально-трудової сфери.

10. Оцінка регуляторного впливу
Прийняття регуляторного акта дасть змогу розблокувати процес встановлення меж прибережних захисних смуг, що не потребуватиме розроблення додаткових проектів землеустрою.
Для громадян – впорядкування процедури встановлення меж прибережних захисних смуг сприятиме усуненню перешкод для реалізації дозволеної на відповідній території діяльності та матиме позитивний ефект за рахунок створення передумов для покращення стану довкілля.
Проект акта відповідає принципам державної регуляторної політики.

10.1. Вплив реалізації акта на ринок праці
Проект акта не впливає на ринок праці.

11. Прогноз результатів
Прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо земель водного фонду» дасть змогу врегулювати питання встановлення меж прибережних захисних смуг водних об’єктів, що сприятиме покращенню стану довкілля та вирішенню економічних проблем.

В.о. Міністра екології та
природних ресурсів України С.І. Курикін

_____________________ 2015 р.
 

 

Матеріали цього сайту доступні лише членам ГО “Відкритий ліс” або відвідувачам, які зробили благодійний внесок.

Благодійний внесок в розмірі 100 грн. відкриває доступ до всіх матеріалів сайту строком на 1 місяць. Розмір благодійної допомоги не лімітований.

Реквізити для надання благодійної допомоги:
ЄДРПОУ 42561431
р/р UA103052990000026005040109839 в АТ КБ «Приватбанк»,
МФО 321842

Призначення платежу:
Благодійна допомога.
+ ОБОВ`ЯЗКОВО ВКАЗУЙТЕ ВАШУ ЕЛЕКТРОННУ АДРЕСУ 

Після отримання коштів, на вказану вами електронну адресу прийде лист з інструкціями, як користуватись сайтом. Перевіряйте папку “Спам”, іноді туди можуть потрапляти наші листи.