«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (щодо охорони фауни, флори та посилення боротьби з браконьєрством)

Законопроект подан 28.12.2014, но его текст размещен с опозданием. Документ напрямую касается лесников и , в случае принятия, потребует корректировки ряда подзаконных актов. Проект содержит  ряд "странных" положений  анализ которых я оставляю лесникам и экологам. М.П.

                                                                       Проект
вноситься народними депутатами України

                                                                              Дзюбликом П.В.
                                                                              Дирівим А.Б.
 

ЗАКОН УКРАЇНИ

 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»
(щодо охорони фауни, флори та посилення боротьби з браконьєрством)

 Верховна Рада України п о с т а н о в л я є :

 І. Внести зміни до таких Законів України:
1. У Законі України «Про тваринний світ» (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2002, № 14, ст. 97 із наступними змінами):
 1) У статті 39 Закону частину п’яту викласти у новій редакції:
«В період масового розмноження диких тварин з 1 квітня по 15 червня забороняється проведення робіт та заходів, які є джерелом підвищеного шуму та неспокою (пальба, вибухи, феєрверки, санітарні рубки лісу, використання моторних маломірних суден, проведення ралі та інших змагань на транспортних засобах)».
2) У статті 53 Закону додати частину третю наступного змісту: «Забороняється ввезення в Україну та вивіз за її межі та реекспорт дельфінів-афалін».
2. У Лісовому кодексі України (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1994, № 17, ст. 99) із наступними змінами:
1) У статті 84 Кодексу після слів «постійні лісокористувачі» додати «, окрім природних заповідників,».
2) У кінці частини третьої статті 86 Кодексу додати: «Забороняється застосування хімічних та інших засобів боротьби зі шкідниками та хворобами лісу на територіях природних заповідників».
3. Внести до Закону України «Про мисливське господарство та полювання» (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2000, № 18, ст. 132 21.01.2010, із наступними змінами):
1) У статті 19 Закону , у частині першій в абзаці десятому після слова «вовка» додати слово «шакала».
2) У статті 20 Закону:
1
а) в пункті четвертому частини першій після слова «ловчих ям» додати слова «капканоподібних знарядь лову».
б) Частину першу доповнити новим восьмим пунктом такого змісту: «8) полювання із застосуваннями свинцевого шроту на водно-болотних угіддях міжнародного значення;».
в) Пункт восьмий та дев’ятий вважати пунктами дев’ятим та десятим.
3)У статті 32 Закону в абзаці третьому після слова «добування» додати слова «крім видів мисливських тварин, ліміти на використання яких згідно статті 16 даного Закону не встановлюються».
4) У статті 33 Закону:
а) у частині першій виключити слово «вовків».
б) в частині другій слова «вовка і» виключити.
в) в частині четвертій виключити слово «вовків».
4. У Законі України “Про рослинний світ” (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1999, № 22-23, ст. 198) із наступними змінами):
1) Абзац сьомий статті 3 Закону дати в новій редакції: « об'єкти рослинного світу – дикорослі та інші несільськогосподарського призначення судинні рослини, мохоподібні, водорості, лишайники, гриби на всіх стадіях розвитку та утворені ними природні угруповання, а також їх частини (коріння, квіти, плоди тощо)».
2) У кінці статті 40 закону додати:
«Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства у галузі охорони, використання і відтворення рослинного світу. Розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження видів рослинного світу, а також за знищення чи погіршення середовища їх перебування та методик їх розрахунку встановлюється Кабінетом Міністрів України».
5. Внести до Закону України «Про природно-заповідний фонд України» (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1992, № 34, ст. 502 із наступними змінами):
У абзаці другому частини першій статті 16 Закону після слова «населення» поставити кому і додати слова: «а саме – облаштування привалів, стоянок, наметів, розведення вогнищ, проведення масових заходів, організація лижних трас, катання на лижах, санках та інших засобах катання по снігу, катання на велосипедах, мопедах, летальних апаратах, кінні прогулянки, відвідування печер, плавання на будь-яких плавзасобах, купання у водоймищах, всі інші форми відпочинку населення,».
У абзаці третьому частини першій статті 16 Закону після слова «очерету» поставити кому і додати слова: «ягід, плодів, горіхів, грибів, живиці, деревинних соків, кормових віників, листя, хвої, вітролому, лісової устілки, розорення гнізд, рубка сухостійних, дуплястих, фаутних, вітровальних дерев, регулювання чисельності диких тварин, біотехнічні
2
заходи, сінокосіння у весняно-літній період, а також сінокосіння з використанням механічних транспортних засобів, розміщення пасік, організація звалищ сміття, забруднення територій побутовими і виробничими відходами, нанесення написів, нищення іншим шляхом геологічних виходів і дерев, порча аншлагів, шлагбаумів, іншого обладнання природних заповідників,».
6. Внести до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності » (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2007, № 29, ст.389 із наступними змінами):
У статті 2 Закону після слова «безпеки» поставити кому та доповнити словами: «державного контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища,».
7. Внести до Закону України «Про пестициди і агрохімікати » (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1995, № 14, ст.92 із наступними змінами), такі зміни:
В частині шостій статті 7 Закону після слова «небезпеку» поставити кому та доповнити словами: «, або в разі недостатньої біологічної ефективності його цільового призначення чи невибірковості його дії, або в разі протиріччя використання даного препарату цьому Закону або іншим законодавчим актам, або у разі нанесення шкоди видам тварин і рослин, занесених до Червоної книги України, або у разі рішення суду».
8. У Законі України «Про захист тварин від жорстокого поводження» (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2006, № 27, ст. 230) із наступними змінами):
Статтю 23 Закону доповнити новою частиною п’ятою наступного змісту: «Забороняється відстрілювати тварин в містах та інших населених пунктах із холодної метальної та пневматичної зброї».
У статті 25 Закону доповнити частину другу наступним змістом:
«Утримання ведмедів та вовків у ресторанах, кафе, автозаправочних станціях та інших непристосованих для цього місцях забороняється.».
9. У Кодексі України про адміністративні правопорушення (Відомості Верховної Ради УРСР, 1984 р., додаток до № 51, ст. 1122 (із наступними змінами):
У статті 87 Кодексу:
а) У частині першій слова «від трьох до п’яти» замінити на «від тридцяти до п’ятидесяти», а «від п’яти до семи» замінити на «від п’ятидесяти до семидесяти».
б) У частині другій слова «від п’яти до семи» замінити на «від п’ятидесяти до семидесяти».
У статті 88 Кодексу:
а) У частині першій слова «від трьох до п’яти» замінити на «від тридцяти до п’ятидесяти», а «від п’яти до семи» замінити на «від п’ятидесяти
3
до семидесяти».
б) У частині другій слова «від п’яти до десяти» замінити на «від п’ятидесяти до ста», а «від семи до дванадцяти» замінити на «від семи десяти до ста двадцяти».
3) У пункті першому абзаці першому частини 1 статті 255 Кодексу після цифри 51-2 додати «, 73, 77-1, частина перша і третя статті 85, 85-1, 88-1, 89,».
II. Прикінцеві та перехідні положення
1. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.
2. Кабінету Міністрів України у тримісячний строк з моменту набрання чинності цим Законом:
забезпечити приведення своїх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом;
забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом та прийняття відповідних актів, що випливають із цього Закону.

Голова
Верховної Ради України

 

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

до проекту Закону України
«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»
(щодо охорони фауни, флори та посилення боротьби з браконьєрством
)

1. Необхідність прийняття даного законопроекту

 Законопроектом пропонується внести зміни в 9 Законів і Кодексів України «Про тваринний світ», «Лісовий кодекс України», «Про мисливське господарство та полювання», «Про захист тварин від жорстокого поводження», «Про рослинний світ», «Про природно-заповідний фонд України», «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», «Про пестициди і агрохімікати», Кодекс України про адміністративні правопорушення, які повинні покращити охорону української фауни і флори, посилити заходи по боротьбі з браконьєрством, а також привести національні природоохоронні закони у відповідність до європейського екологічного законодавства.

 16 червня 1995 року в місті Гаазі (Королівство Нідерланди) підписано Угоду про збереження афро-євразійських мігруючих водно-болотних птахів (надалі – «Угода»).

Законом України «Про ратифікацію Угоди» від 4 липня 2002 року №62-ІУ Україна ратифікувала вказану Угоду.

Пунктом 4.1.4 Додатку III до Угоди визначено, що сторони мають намагатися припинити до 2000 року використання свинцевого шроту при полюванні на водно-болотних птахів, який за своїми властивостями дуже шкідливий для здоров'я не тільки птахів, а і людей.

Під час четвертої сесії Наради Сторін (МОР4) Угоди про збереження афро-євразійських мігруючих водно-болотних птахів (АЕWА), яка проходила з 15 по 19 вересня 2008 року в Антананаріву, Мадагаскар, було внесено зміни в Додаток II та Додаток III Угоди, згідно яких країни поступово забороняють використання свинцевого шроту при полювання на водно-болотних птахів.

На виконання Угоди про збереження афро-єразійських мігруючих водно-болотних птахів пропонується внести доповнення в ст.20 Закону України «Про мисливське господарство та полювання», яке забороняє полювання із застосуванням свинцевого шроту на водно-болотних угіддях міжнародного значення, які мають особливе важливе значення для охорони мігруючих птахів (полювання із застосуванням металевого шроту дозволяється).

Через неконкретні формулювання ст. 16 Закону «Про природно-заповідний фонд України», порушуючи Бернську та інші підписані Україною міжнародні екологічні конвенції, у природних заповідниках відбувається вирубка дуже важливих для охорони біорізноманіття (дятлів, сов, кажанів, хижих птахів) дуплястих, фаутних, сухостійних дерев, збирання плодів, вітролому, ягід, грибів, організація різноманітних форм відпочинку населення, а також проводиться сінокосіння у весняно-літній період механічними транспортними засобами (комбайнами, тракторами), що призводить до масової і безглуздої загибелі зайців, перепелів, жайворонків, а також більш ніж 100 видів перепончастокрилих, занесених до Червоної книги України. Організація пасік у заповідниках призводить до виштовхування диких бджолиних медоносними бджолами.
В зв’язку з чим, а також згідно Рекомендацій комітетських слухань на тему «Природно-заповідний фонд: проблеми та шляхи їх вирішення» (схвалених Рішенням Комітету № 22/1 від 10. 04.2014 р.)

У ст. 16 Закону «Про природно-заповідний фонд України» планується внести доповнення, які забороняють рубку у природних заповідниках сухостійних, дуплястих і фаутних дерев, організацію пасік, сінокосіння весною та літом, а також з використанням механічних транспортних засобів, збирання плодів, ягід, грибів, вітролому, а також різноманітні види відпочинку населення, у першу чергу кінні прогулянки, відвідування печер, катання на будь-яких плавзасобах, велосипедах і мопедах, розведення вогнищ і т. і., що наносить значну шкоду заповідним екосистемам.

У ст. 2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» пропонується додати органи державного контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища, що дозволить Держекоінспекції України оперативно реагувати на звернення громадян України про факти порушень природоохоронного законодавства, своєчасно проводити перевірки і притягувати порушників до відповідальності. Наразі, через недосконалість даного Закону, органи Держекоінспекції України повинні витрачати близько двох місяців на подолання різноманітних бюрократичних узгоджень для організації рейда-перевірки, що зводить нанівець будь-яку ефективність органів державного екологічного контролю.

Закон України «Про приєднання України до Конвенції 1979 року про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі» від 29 жовтня 1996 р. дозволяє регулювати чисельність вовка на території України тільки в обмеженій кількості і під контролем. Проте, враховуючи той факт, що наразі не існує державної програми з управління географічними популяціями вовка на території України, ґрунтованої на науковому базисі, безумовно застарілим є підхід до виду, як до «шкідливого». Існує рекомендація Секретаріату Бернської конвенції про охорону карпатської популяції вовка, в тому числі і на території Україні. Варто зазначити, що українська частина загальнокарпатської популяції має неабияке значення у світлі підтримання стабільності транскордонного угруповання.

Пункт 4.8.3 Міжнародного плану заходів з охорони вовків в Європі, розробленого відповідно до вимог Бернської конвенції вимагає виключити будь-які форми заохочень за вбивство вовка. Однак в Україні це залишається практикою, обумовленою статусом «шкідливого» виду. Наразі, згідно Закону України "Про мисливське господарство та полювання", вовк є бінарним видом, що занесений одночасно в список мисливських тварин, що підлягають охороні в немисливський сезон і раціональному використанню та одночасно в список шкідливих тварин, що підлягають знищенню на протязі року.

Так, згідно статті 19 цього Закону, полювання на вовка за відстрільними картками на хутрового звіра може вестися з жовтня по лютий включно.
Згідно статті 17 даного Закону добування вовка дозволяється здійснювати також за наявності у мисливця ліцензії або відстрільної картки на добування інших мисливських тварин.

Але згідно ст. 33 цього Закону, полювання на вовка може здійснюватися під час полювання на інші види мисливських тварин в мисливський сезон, а також не в мисливський сезон – за дозволами.

Разом з тим нерідкі випадки браконьєрського відстрілу вовка, коли порушник відстрілює вовка без наявності в нього яких-небудь відстрілочних карток, ліцензій або інших дозволів. Однак на відміну від браконьєрства на інші види мисливських тварин, збитки за незаконне добування вовка браконьєром не сплачуються, що сприяє зростанню браконьєрства під виглядом "відстрілу вовків". А також є фактором, що провокує сукупність порушень – незаконне перебування в угіддях зі зброєю, без дозволів, без супроводу єгеря тощо і знижує ефективність охорони угідь в цілому.
Крім того, в даний час в Україні в неволі у приватних осіб незаконно утримується до 1000 вовків (при офіційній чисельності природної популяції вовків 2600-2700 голів), при цьому за умови відсутності такс за добування вовка, добитися сплати відшкодувань особами, що займаються відловом вовка з природи, або розведенням та продажем вовків є фактично неможливим.

У зв'язку з вищевикладеним, треба винести вовка зі списку шкідників, зазначеного в ст. 33 Закону України «Про мисливське господарство та полювання", залишивши вовка мисливським видом, що буде сприяти посиленню боротьби із браконьєрством та створить умови мисливським господарствам отримувати гроші у свій бюджет за добування цінного хутрового звіра – вовка.

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про тваринний світ» (щодо посилення заходів по боротьбі з браконьєрством) від 12.05.2011 р. в перелік заборонених знарядь лову внесені капканоподібні знаряддя лову. Тому цю заборону треба додати до статті 20 Закону України «Про мисливське господарство та полювання». Завдяки цьому браконьєри, які використовують капкани, будуть притягуватися до відповідальності за статтею 85 Кодексу України про адміністративні правопорушення, як порушники правил полювання.

Згідно з резолюцією 1.12 від 2001 р. Конференції сторін, які підписали Угоду щодо збереження китоподібних Чорного та Середземного морів і прилеглої Атлантичної акваторії і Рекомендації № 86 від 2001 р. Бернської конвенції, у ст. 53 Закону України «Про тваринний світ» вносяться доповнення, які забороняють імпорт, експорт і реекспорт в Україну дельфіна афаліни ( Tursiops truncatus).

Стаття 5 Бернської конвенції зобов’язує країни, які її підписали, вжити необхідних законодавчих і адміністративних заходів для забезпечення охорони рідкісних видів флори, занесених у Додаток 1. Це стосується посилення заходів боротьби з незаконним продажем рідкісних рослин.
На жаль, діюча редакція ст. 3 Закону України «Про рослинний світ» не відносить (на відміну від Закону України «Про тваринний світ») до об’єктів рослинного світу частини рослин, внаслідок чого не завжди можна притягти до відповідальності браконьєрів, які добувають і продають, наприклад, цибулини занесеного у Додаток 1 Бернської конвенції і Червону книгу України цикламена Кузнєцова, тому що суди відмовляють у прийнятті позовів через те, що це не ціла рослина, а її частка. Законопроект розширює поняття «об’єкти рослинного світу» за рахунок включення в нього не тільки самих цілих рослин, але й її частин.

Законопроектом також запропоновано дати право працівникам міліції складати протоколи по статтям 73, 77-1, 85, 85-1, 88-1, 89, Кодексу України про адміністративні правопорушення, які мають відношення до боротьби з браконьєрством, а також підвищити штрафи за порушення природоохоронного законодавства по статті 87 і 88 даного Кодексу.

2. Цілі та завдання законопроекту

Метою прийняття проекту Закону є посилення заходів по охороні тваринного світу, рослинного світу та боротьби з браконьєрством.
Завданнями є: охорона середовищ існування тваринного світу; боротьба з браконьєрством; приведення Законів України до норм міжнародного екологічного права.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроектуПроект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (щодо охорони фауни, флори та посилення боротьби з браконьєрством), охорону середовищ існування тварин, заборону використання для добичі тварин капканів, посилену охорону видів тварин, занесених до Бернської конвенції.

4. Місце законопроекту в системі законодавства

Суспільні відносини у сфері охорони тваринного світу регламентуються Конституцією України, Законами України «Про тваринний світ», «Про мисливське господарство та полювання», «Про природно-заповідний фонд України», Кодексом України про адміністративні правопорушення, «Про рослинний світ», «Про пестициди і агрохімікати», Лісовим кодексом України, «Про захист тварин від жорстокого поводження».
Реалізація положень даного законопроекту після його прийняття не потребуватиме внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування.

Проект Закону не потребує додаткових витрат з державного бюджету.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Прийняття законопроекту створить правове підґрунтя для ефективного функціонування системи державного та громадського контролю у сфері охорони тваринного та рослинного світу і сприятиме: збереженню рідкісної флори та фауни України; охороні середовищ існування тваринного світу; приведення Законів України до норм міжнародного екологічного права; боротьбі з браконьєрством.

 

Народні депутати України Дзюблик П. В.
Дирів А. Б.

 

 

Матеріали цього сайту доступні лише членам ГО “Відкритий ліс” або відвідувачам, які зробили благодійний внесок.

Благодійний внесок в розмірі 100 грн. відкриває доступ до всіх матеріалів сайту строком на 1 місяць. Розмір благодійної допомоги не лімітований.

Реквізити для надання благодійної допомоги:
ЄДРПОУ 42561431
р/р UA103052990000026005040109839 в АТ КБ «Приватбанк»,
МФО 321842

Призначення платежу:
Благодійна допомога.
+ ОБОВ`ЯЗКОВО ВКАЗУЙТЕ ВАШУ ЕЛЕКТРОННУ АДРЕСУ 

Після отримання коштів, на вказану вами електронну адресу прийде лист з інструкціями, як користуватись сайтом. Перевіряйте папку “Спам”, іноді туди можуть потрапляти наші листи.