Раз уж возник вопрос размещаю проект постановления ВР, который 8 июля внес Г.Калетник. Кроме того привожу текст закона и пояснительную записку. М.П.
Вноситься народними депутатами – членами Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин Г.КАЛЕТНІКОМ та інш.
П О С Т А Н О В А
ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ
Про прийняття за основу проект Закону України «про внесення змін до Земельного і Лісового кодексів України щодо утримання охоронних зон об’єктів передачі електричної енергії»
Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:
Проект Закону України «про внесення змін до Земельного і Лісового кодексів України щодо утримання охоронних зон об’єктів передачі електричної енергії» (реєстр. №2512 від 12.03.2013 року) внесений Кабінетом Міністрів України, прийняти за основу.
Голова Верховної Ради України В. РИБАК
ПРОЕКТ
Вноситься
Кабінетом Міністрів України
М. АЗАРОВ
“ ” 2013 р.
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змін до Земельного і Лісового
кодексів України щодо утримання охоронних зон
об’єктів передачі електричної енергії
______________________________________________
Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:
I. Внести зміни до таких законодавчих актів України:
1. Частину третю статті 76 Земельного кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2002 р., № 3—4, ст. 27) викласти в такій редакції:
“3. Уздовж повітряних і кабельних ліній електропередачі та навколо трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв установлюються охоронні зони відповідно до законодавства.”.
2. У Лісовому кодексі України (Відомості Верховної Ради України, 2006 р., № 21, ст. 170):
1) статтю 70 доповнити частиною такого змісту:
“Видалення самосійних чагарників та дерев (насаджень) у межах просік, які прокладені згідно з проектами будівництва повітряних ліній електропередачі, з метою підтримання їх у належному стані здійснюється без дозволу та погодження з власниками або користувачами лісів.”;
2) доповнити Кодекс статтею 1021 такого змісту:
“Стаття 1021. Особливості охорони, захисту, використання
та відтворення лісів на земельних ділянках в охоронних зонах об’єктів енергетики
Охорона, захист, використання та відтворення лісів на земельних ділянках в охоронних зонах об’єктів енергетики здійснюються в порядку, встановленому Законом України “Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об’єктів”, цим Кодексом та іншими актами законодавства.”.
ІI. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Голова
Верховної Ради України
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України «Про внесення змін до Земельного і Лісового
кодексів України щодо утримання охоронних зон об’єктів передачі електричної енергії»
1. Обґрунтування необхідності прийняття акта
Проект Закону України «Про внесення змін до Лісового і Земельного кодексів України щодо утримання охоронних зон об’єктів передачі електричної енергії» (далі – проект Закону) розроблено Міністерством енергетики та вугільної промисловості України на виконання вимог частини 6 статті 19 Закону України «Про електроенергетику», статей 25 та 27 Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об’єктів».
Проект Закону приводить окремі норми Лісового і Земельного кодексів України у відповідність до вимог Закону України «Про електроенергетику», Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об’єктів». Крім того проектом Закону вносяться доповнення щодо вимог з утримання лісокористувачами та власниками (орендарями) земельних ділянок охоронних зон об'єктів передачі електричної енергії. Проектом Закону передбачено приведення лісокористувачами та власниками (орендарями) земельних ділянок охоронних зон мереж у відповідність до законодавства..
2. Мета і шляхи її досягнення
Основне завдання проекту Закону – чітке розмежування відповідальності електропередавальних організацій, суб’єктів господарювання, місцевих органів виконавчої влади та громадян, які мають у власності ліси, багаторічні насадження, земельні ділянки щодо утримання охоронних об'єктів передачі електричної енергії (у тому числі повітряних ліній електропередачі, підземних кабельних ліній електропередачі, трансформаторних підстанцій, розподільчих пунктів і пристроїв) у відповідності до вимог законодавства з метою зменшення (попередження) шкоди від їх аварійних відключень.
Практичне значення і цільова спрямованість проекту Закону полягає в зменшенні судової тяганини при визначенні винуватців у заподіянні шкоди, закріпленні відповідальності власників лісів, багаторічних насаджень, земельних ділянок за своєчасне усунення порушень в охоронних зонах об'єктів передачі електричної енергії та створенні можливості попередження виникнення аварійних ситуацій, упорядкуванні отримання спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів при здійсненні робіт в охоронних зонах мереж.
3. Правові аспекти
Основними законодавчими та нормативними актами у даній сфері правового регулювання є:
Закон України «Про електроенергетику»;
Закон України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об’єктів»;
Закон України «Про телекомунікації»;
Кодекс України «Про адміністративні правопорушення»;
Правила охорони електричних мереж затвердженні Постановою Кабінету Міністрів України від 4.03.1997 р. N 209;
Порядок спеціального використання земельних ресурсів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України 23.05.2007 № 761;
ГКД 34.20.507-2003 «Технічна експлуатація електричних станцій і мереж. Правила», затверджені наказом Міністерства палива та енергетики України від 13.06.2003 № 296;
Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджені наказом Міністерства палива та енергетики України від 25.06.2006 № 258, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1143/13017.
4. Фінансово-економічне обґрунтування
Реалізація проекту Закону не потребує бюджетного фінансування.
5. Позиція зацікавлених органів
Проект Закону погоджено без зауважень: Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово–комунального господарства України, Міністерством екології та природних ресурсів України, Державним агентством водних ресурсів України, Державним агентством лісових ресурсів України, Державне агентство земельних ресурсів України, Міністерством фінансів України, Міністерством економічного розвитку та торгівлі України, Державною службою України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва, Міністерством аграрної політики та продовольства України, Міністерством інфраструктури України, отримано висновок Міністерства юстиції України: без зауважень.
6. Регіональний аспект
Проект Закону не стосується питань розвитку адміністративно – територіальних одиниць.
61. Запобігання дискримінації
Проект Закону України не містить ознак дискримінації.
7. Запобігання корупції
У проекті Закону відсутні правила і процедури, що містять ризики вчинення корупційних правопорушень.
8. Громадське обговорення
Проект Закону не потребує проведення консультацій з громадськістю.
9. Позиція соціальних партнерів
Проект Закону не стосується соціально – трудової сфери.
10. Оцінка регуляторного впливу
Відповідно до Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарчої діяльності» проект Закону є регуляторним актом.
Основними показниками результативності є:
зменшення кількості порушень чинного законодавства на об’єктах передачі електричної енергії;
попередження виникнення аварійних ситуацій та упорядкування отримання спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів при здійсненні робіт в охоронних зонах мереж.
11. Прогноз результатів
Прийняття Закону України «Про внесення змін до Лісового та Земельного кодексів України» дозволить привести вимоги чинних законодавчих актів до вимог Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об’єктів» з метою упорядкування дій електропередавальних організацій та суб’єктів господарювання щодо охоронних зон об'єктів передачі електричної енергії.
Заступник Міністра С.Чех
До реєстр. № 2512 від 12.03.2013 р.
ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ
Комітет Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин на своєму засіданні 4 червня 2013 року розглянув проект Закону України «про внесення змін до Земельного і Лісового кодексів України щодо утримання охоронних зон об’єктів передачі електричної енергії», (реєстр. №2512 від 12.03.2013 року) внесений Кабінетом Міністрів України.
Законопроектом передбачається розмежування відповідальності електропередавальних організацій, суб’єктів господарювання, місцевих органів виконавчої влади та громадян, які мають у власності ліси, багаторічні насадження, земельні ділянки щодо утримання охоронних об’єктів передачі електричної енергії (у тому числі повітряних ліній електропередачі, підземних кабельних ліній електропередачі, трансформаторних підстанцій, розподільчих пунктів і пристроїв) у відповідності до вимог законодавства з метою зменшення (попередження) шкоди від їх аварійних відключень, Комітет відмічає наступне.
Змінами до статті 76 Земельного кодексу України пропонується розширити перелік об’єктів енергетики навколо яких установлюються охоронні зони та відповідно до положень статей 1 та 21 Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об’єктів» доповнити такий перелік трансформаторними підстанціями, розподільчими пунктами і пристроями.
Змінами до Лісового кодексу України пропонується статтю 70 цього кодексу привести у відповідність до приписів статті 27 Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об’єктів», а також доповнити новою статтею 1021 визначивши особливості охорони, захисту, використання та відтворення лісів на земельних ділянках в охоронних зонах об’єктів енергетики.
Тим самим, у проекті пропонується узгодити положення Земельного та Лісового кодексів України із положеннями Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об’єктів».
Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України вважає, що за результатами розгляду у першому читанні законопроект може бути прийнятий за основу.
З огляду на вищевикладене, Комітет вирішив:
1. Рекомендувати Верховній Раді України проект Закону про внесення змін до Земельного і Лісового кодексів України щодо утримання охоронних зон об’єктів передачі електричної енергії (реєстр. №2512), прийняти за основу.
2. Співдоповідачем з цього питання на сесії Верховної Ради України визначити народного депутата України, першого заступника Голови Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин Кутового Т.В.
Додаток: на 3 арк.
Голова Комітету Г. КАЛЕТНІК