ПРОЕКТ
Вноситься Кабінетом Міністрів України
Д. ШМИГАЛЬ
“ ” 2021 р.
Закон УкраЇни
Про внесення змін до Закону України “Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів
Верховна Рада України постановляє:
Внести зміни до Закону України “Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів” (Відомості Верховної Ради, 2006 р., № 2-3, ст. 34 із наступними змінами) та викласти в такій редакції:
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів господарювання, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів
Цей Закон визначає особливий правовий режим експорту та реалізації лісоматеріалів та окремих виробів з деревини.
Стаття 1. Визначення термінів
У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
єдина державна система електронного обліку деревини – автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, що забезпечує збирання, зберігання, обробку і захист інформації про походження, заготівлю та реалізацію деревини;
лісоматеріали ‒ деревні матеріали, які добуваються шляхом розподілу на частини звалених дерев та деревних колод (уздовж або поперек) для подальшого використання або переробки;
лісоматеріали необроблені ‒ лісоматеріали згідно з кодом 4403 групи 44 розділу IX Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності;
окремі вироби з деревини – вироби з деревини згідно з кодами 4402, 4406, 4407, 4408, 4409, 4415, 4416 групи 44 розділу IX Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності;
рідкісні породи дерев – породи дерев, які занесені до Червоної книги України.
Стаття 2. Заборона експорту лісоматеріалів та окремих виробів з деревини рідкісних порід дерев
Вивезення за межі митної території України лісоматеріалів та окремих виробів з деревини рідкісних порід дерев забороняється.
Стаття 3. Підтвердження походження лісоматеріалів та окремих виробів з деревини
Реалізація за межі митної території України в митному режимі експорту суб’єктами господарювання лісоматеріалів та окремих виробів з деревини, крім передбачених статтею 2 цього Закону, допускається за наявності сертифіката про походження лісоматеріалів та окремих виробів з деревини.
Порядок видачі сертифіката про походження лісоматеріалів та окремих виробів з деревини затверджується Кабінетом Міністрів України.
Сертифікати про походження лісоматеріалів та окремих виробів з деревини видаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства суб’єктам господарювання.
Особи, винні в порушенні порядку видачі та обігу сертифікатів про походження лісоматеріалів та окремих виробів з деревини, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства, забезпечує ведення та розміщення на своєму офіційному веб-сайті електронного переліку виданих сертифікатів про походження лісоматеріалів та окремих виробів з деревини, а також внесення виданих сертифікатів до єдиного державного інформаційного веб-порталу “Єдине вікно для міжнародної торгівлі” у формі електронних документів, засвідчених електронним цифровим підписом, в день видачі таких сертифікатів.
Право на експорт певної партії лісоматеріалів та окремих виробів з деревини, крім передбачених статтею 2 цього Закону, має суб’єкт господарювання, що отримав сертифікат про походження на відповідну партію лісоматеріалів або окремих виробів з деревини.
Випуск у митний режим експорту лісоматеріалів та окремих виробів з деревини, крім передбачених статтею 2 цього Закону, здійснюється митними органами на підставі сертифікатів про походження лісоматеріалів та окремих виробів з деревини, отриманих від центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства, з використанням механізму “єдиного вікна” відповідно до Митного кодексу України.
Сертифікат про походження лісоматеріалів та окремих виробів з деревини не може передаватися іншим суб’єктам господарювання для подальшої реалізації лісоматеріалів та окремих виробів з деревини.
Стаття 4. Моніторинг внутрішнього споживання лісоматеріалів необроблених
Моніторинг внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України на основі систематизації та узагальнення інформації про походження, заготівлю та реалізацію деревини з єдиної державної системи електронного обліку деревини.
Стаття 5. Електронний облік деревини
Власники лісів і постійні лісокористувачі вносять інформацію про походження, заготівлю та реалізацію деревини до єдиної державної системи електронного обліку деревини, у разі здійснення ними заготівлі та реалізації деревини.
Держателем єдиної державної системи електронного обліку деревини є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства.
Стаття 6. Прикінцеві положення
- Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
- Установити, що до приведення законодавства у відповідність з цим Законом інші законодавчі та підзаконні акти застосовуються у частині, що не суперечить цьому Закону.
- Кабінету Міністрів України:
привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації положень цього Закону;
забезпечити приведення міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.”.
Голова Верховної Ради України
Аналіз регуляторного впливу
до проекту Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів”
(далі – проект Закону)
- Визначення проблеми, яку передбачається розв’язати шляхом державного регулювання
Відповідно до статті 305 Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони (далі – Угода про асоціацію), Європейська сторона 15.01.2019 ініціювала процедуру вирішення спору у зв’язку із веденням Україною тимчасової заборони експорту лісоматеріалів у необробленому вигляді (далі – спір).
Довідково: Європейський Союз ініціював спір, оскаржуючи такі заходи України:
1) обмеження експорту 2005 року (стаття 2 Закону України від 08.09.2005 № 2860-IV “Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів” (далі – Закон № 2860-IV), яке забороняє вивезення за межі митної території України лісоматеріалів та пиломатеріалів цінних та рідкісних порід дерев (акація, берека, вишня, груша, горіх, каштан, тис ягідний, черешня, явір, ялівець); та
2) тимчасове обмеження експорту 2015 року (стаття 2-1 Закону № 2860-IV), яким “тимчасово, строком на 10 років, забороняється вивезення за межі митної території України в митному режимі експорту лісоматеріалів необроблених (код 4403 УКТЗЕД): деревних порід, крім сосни, – з 1 листопада 2015 року; деревних порід сосни – з 1 січня 2017 року”.
11.12.2020 Арбітражна група направила сторонам спору свою Постанову, тобто остаточне рішення у спорі. Відповідно до наведених у Постанові висновків, обмеження експорту лісоматеріалів у необробленому вигляді 2005 року вжито Україною добросовісно та відповідно до зобов’язань, взятих в рамках Світової організації торгівлі та Угоди про асоціацію. Водночас, Арбітражною групою висловлено застереження, що цілі збереження “цінних і рідкісних” порід дерев, на які Україна посилалася як виправдання встановленого обмеження експорту 2005 року, були б більш ефективним, якби всі десять порід дерев, охоплених забороною, були занесені до Червоної книги України.
Натомість тимчасове обмеження експорту лісоматеріалів у необробленому вигляді 2015 року визнано таким, що порушує статтю 35 Угоди про асоціацію.
Враховуючи викладене, Арбітражна група рекомендувала Україні вжити заходів, необхідних для добросовісного виконання Постанови в частині тимчасового обмеження експорту лісоматеріалів у необробленому вигляді 2015 року. Відповідно до статті 311 Угоди про асоціацію Україна повинна вжити будь-яких заходів, необхідних для добросовісного виконання постанови арбітражної групи.
20.01.2021 відбулося засідання міжвідомчої робочої групи із забезпечення захисту прав та інтересів України в торговельно-економічній сфері в рамках Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, у зв’язку з тимчасовою забороною експорту лісоматеріалів у необробленому вигляді (далі – міжвідомча робоча група) за участю профільних центральних органів виконавчої влади, зокрема, відповідальних за формування та реалізацію державної політики у сфері лісового господарства.
За результатами обговорення на вказаному засіданні міжвідомча робоча група ухвалила рекомендації, згідно з якими в рамках імплементації Постанови Арбітражної групи у спорі необхідно, зокрема:
внести відповідні зміни в Закон № 2860-IV;
залишити в Законі № 2860-IV лише поняття рідкісних порід дерев (поняття цінних виключити) та вказати, що заборона експорту має стосуватися лише тих порід дерев, які внесені до Червоної книги;
за умови обґрунтування, розширити список порід дерев.
Враховуючи викладене проектом Закону пропонується внести відповідні зміни в Закон № 2860-IV, крім того проектом Закону пропонується вдосконалити регулювання порядку підтвердження походження лісоматеріалів та окремих видів дерев під час їх реалізації за межі митної території України в митному режимі експорту; доповнити перелік виробів з деревини, що потребують підтвердження їх походження; врегулювати питання щодо здійснення моніторингу внутрішнього споживання лісоматеріалів необроблених.
Слід зазначити, що наразі норма частини третьої статті 3 Закону № 2860-IV не виконується, оскільки споживач під час придбання лісоматеріалів необроблених не знає, яку саме продукцію (пиломатеріали) та в якій кількості він буде експортувати, скільки сировини буде використано на її випуск та від якого лісокористувача, виконати зазначену норму Закону № 2860-IV технічно неможливо.
Починаючи з 2017 року вивезення за межі митної території України в митному режимі експорту лісоматеріалів необроблених за кодом 4403 згідно УКТ ЗЕД було припинено повністю.
Відповідно до Переліку товарів (з кодами УКТ ЗЕД), на переміщення яких через митний кордон України у відповідному напрямку встановлено обмеження (http://sfs.gov.ua/baneryi/mitne-oformlennya/subektam-zed/zaboroni-ta-obmejennya-pri-peremischenni/), сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів видається на лісоматеріали та виготовлені з них пиломатеріали (крім цінних і рідкісних порід дерев), які відповідають наступним кодам УКТ ЗЕД: 4401100000, 4401210000, 4401220000, 4403, 4404, 4406, 4407.
За інформацією Держмитслужби з метою уникнення встановлених заборон та обмежень, окремі суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності використовують різноманітні шляхи, здійснюючи експорт виробленої з лісоматеріалів продукції, яка піддається мінімальній обробці і за своїми характеристиками максимально наближена до лісоматеріалів, або вироби з деревини, які за фактом є пиломатеріалами (товарна позиція за кодом 4407 за УКТЗЕД), на які повинен видаватися сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів. Відсутність перевірки походження деревини під час експорту окремих товарних позицій дає можливість легалізації деревини незаконного походження.
Враховуючи зазначене, з метою унеможливлення експорту окремих виробів з деревини, отриманих від незаконно заготовленої деревини, проектом Закону пропонується доповнити товарними позиціями 4402, 4406, 4408, 4409, 4415, 4416 за УКТЗЕД перелік лісоматеріалів та виробів з деревини, експорт яких здійснюється з обов’язковим наданням митним органам сертифікату про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій.
Для впровадження цього проекту Закону забезпечено інформування громадськості шляхом його розміщення на офіційному веб-сайті Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.
Основні групи (підгрупи), на які проблема справляє вплив:
Групи |
Так |
Ні |
Громадяни |
– |
+ |
Держава |
+ |
– |
Суб’єкти господарювання |
+ |
– |
у тому числі суб’єкти малого підприємництва |
+ |
– |
Існуюча проблема не може бути розв’язана за допомогою ринкових механізмів та діючих регуляторних актів, оскілки з метою виконання Українською Стороною зобов’язань за Угодою про асоціацію необхідно внести зміни в законодавчі акти та усунути визначені Арбітражною групою в рамках спору порушення.
- Цілі державного регулювання
Проект Закону розроблено з метою забезпечення виконання Українською Стороною зобов’язань за Угодою про асоціацію та добросовісного виконання Постанови Арбітражної групи у спорі.
Проектом Закону пропонується, зокрема:
– передбачити, що заборона експорту лісоматеріалів має стосуватися лише тих рідкісних порід дерев, які внесені до Червоної книги України;
– виключити положення щодо тимчасової заборони експорту лісоматеріалів необроблених та обмеження внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених відповідно;
– вдосконалити положення у частині врегулювання порядку підтвердження походження лісоматеріалів та окремих виробів з деревини під час їх реалізації за межі митної території України в митному режимі експорту;
– доповнити перелік виробів з деревини, що потребують підтвердження їх походження;
– врегулювати питання щодо здійснення моніторингу внутрішнього споживання лісоматеріалів необроблених.
III. Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення цілей
- Визначення альтернативних способів
Нижче наведено прийнятні альтернативні способи досягнення цілей державного регулювання. Для проведення оцінки обрано два альтернативні способи досягнення цілей регулювання.
Вид альтернативи |
Опис альтернативи |
Альтернатива 1
Збереження ситуації, яка існує на цей час |
Не забезпечується досягнення цілей. У чинному регулюванні залишаться положення, які відповідно до Постанови Арбітражної групи були введені Україною з порушенням положень Угоди про асоціацію і таким чином Україна не дотримається взятих на себе зобов’язань відповідно до статті 311 Угоди про асоціацію та не забезпечить вжиття будь-яких заходів, необхідних для добросовісного виконання постанови арбітражної групи. |
Альтернатива 2
Прийняття проекту Закону |
Прийняття проекту Закону дозволить забезпечити виконання Українською Стороною зобов’язань за Угодою про асоціацію та добросовісно виконати Постанову Арбітражної групи у спорі, а також врегулювати супутні проблемні питання пов’язані із експортом окремих виробів з деревини, отриманих від незаконно заготовленої деревини. |
- Оцінка вибраних альтернативних способів досягнення цілей:
Оцінка впливу на сферу інтересів держави
Вид альтернативи |
Вигоди |
Витрати |
Альтернатива 1
Збереження ситуації, яка існує на цей час |
Відсутні. |
Не передбачаються. |
Альтернатива 2
Прийняття проекту Закону |
Прийняття проекту Закону дозволить забезпечити виконання Українською Стороною зобов’язань за Угодою про асоціацію та добросовісно виконати Постанову Арбітражної групи у спорі, а також врегулювати супутні проблемні питання пов’язані із експортом окремих виробів з деревини, отриманих від незаконно заготовленої деревини. |
Не передбачаються. |
Оцінка впливу на сферу інтересів громадян
Вид альтернативи |
Вигоди |
Витрати |
Альтернатива 1
Збереження ситуації, яка існує на цей час |
Відсутні. |
Не передбачаються. |
Альтернатива 2
Прийняття проекту Закону |
Унеможливлення експорту окремих виробів з деревини, отриманих від незаконно заготовленої деревини, відкриті дані. |
Не передбачаються. |
Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання
Показник |
Великі |
Середні |
Малі |
Разом |
Кількість суб’єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання, одиниць |
4
|
175
|
15513 (з них мікропідпри-ємництва – 14808)
|
15692
|
Питома вага групи у загальній кількості, відсотків |
0,03
|
1,11
|
98,86
|
100 |
Вид альтернативи |
Вигоди |
Витрати |
Альтернатива 1
Збереження ситуації, яка існує на цей час |
Відсутні. |
Не передбачаються. |
Альтернатива 2
Прийняття проекту Закону |
Унеможливлення експорту окремих виробів з деревини, отриманих від незаконно заготовленої деревини; наявність повної інформації про походження, заготівлю та реалізацію деревини в єдиній системі електронного обліку; забезпечить прозорість у сфері торгівлі лісовою продукцією. |
Не передбачаються. |
- Вибір найбільш оптимального альтернативного способу досягнення цілей
Рейтинг результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми) |
Бал результативності (за чотирибальною системою оцінки) |
Коментарі щодо присвоєння відповідного бала |
Альтернатива 1
Збереження ситуації, яка існує на цей час |
1 |
Залишення існуючої на даний момент ситуації без змін є неприйнятним, оскільки не забезпечує досягнення поставленої мети, визначені проблеми продовжуватимуть своє існування. |
Альтернатива 2
Прийняття проекту Закону |
3 |
У разі прийняття регуляторного акта цілі прийняття регуляторного акта будуть досягнуті (проблема більше існувати не буде). |
Рейтинг результативності |
Вигоди (підсумок) |
Витрати (підсумок) |
Обґрунтування відповідного місця альтернативи у рейтингу |
Альтернатива 1
Збереження ситуації, яка існує на цей час |
Відсутні. |
Відсутні. |
|
Альтернатива 2
Прийняття проекту Закону |
Прийняття регуляторного акта забезпечить усунення положення, які відповідно до Постанови Арбітражної групи у спорі були введені Україною з порушенням положень Угоди про асоціацію; сприятиме дотриманню Україною своїх зобов’язання за Угодою про асоціацію; унеможливить експорт окремих виробів з деревини, отриманих від незаконно заготовленої деревини; наявність повної інформації про походження, заготівлю та реалізацію деревини в єдиній системі електронного обліку; забезпечить прозорість у сфері торгівлі лісовою продукцією. |
Відсутні. |
Цілі прийняття регуляторного акта можуть бути реалізовані повною мірою. |
Рейтинг |
Аргументи щодо переваги обраної альтернативи/причини відмови від альтернативи |
Оцінка ризику зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта |
Альтернатива 1 Збереження ситуації, яка існує на цей час |
Не вирішує належним чином проблемні питання. |
Х |
Альтернатива 2 Прийняття проекту Закону |
Прийняття регуляторного акта забезпечить усунення положення, які відповідно до Постанови Арбітражної групи у спорі були введені Україною з порушенням положень Угоди про асоціацію; сприятиме дотриманню Україною своїх зобов’язання за Угодою про асоціацію; унеможливить експорт окремих виробів з деревини, отриманих від незаконно заготовленої деревини; наявність повної інформації про походження, заготівлю та реалізацію деревини в єдиній системі. |
Відсутні ризики зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта. |
- Механізми та заходи, які забезпечать розв’язання визначеної проблеми
Проектом Закону пропонується, зокрема:
– передбачити, що заборона експорту лісоматеріалів має стосуватися лише тих рідкісних порід дерев, які внесені до Червоної книги України;
– виключити положення щодо тимчасової заборони експорту лісоматеріалів необроблених та обмеження внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених відповідно;
– вдосконалити положення у частині врегулювання порядку підтвердження походження лісоматеріалів та окремих виробів з деревини під час їх реалізації за межі митної території України в митному режимі експорту;
– доповнити перелік виробів з деревини, що потребують підтвердження їх походження;
– врегулювати питання щодо здійснення моніторингу внутрішнього споживання лісоматеріалів необроблених.
VІ. Оцінка виконання вимог регуляторного акта залежно від ресурсів, якими розпоряджаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні проваджувати або виконувати ці вимоги
Здійснення витрат на виконання вимог регуляторного акта для органів виконавчої влади чи місцевого самоврядування не передбачається.
Запровадження регуляторного акта не призведе до додаткового фінансового навантаження на суб’єктів господарювання.
ТЕСТ малого підприємництва (М-Тест)
- Консультації з представниками мікро- та малого підприємництва щодо оцінки впливу регулювання
Проект Закону оприлюднено на офіційному вебсайті Міністерства розвитку економіки торгівлі та сільського господарства України.
У разі наявності зауважень чи пропозицій до проекту Закону представники мікро-та малого підприємництва матимуть можливість висловити їх на адресу міністерства.
- Вимірювання впливу регулювання на суб’єктів малого підприємництва (мікро- та малі):
Відповідно до статистичної інформації Державної служби статистики України, у 2019 році в Україні налічувалося 15 692 суб’єктів господарювання, що здійснюють економічну діяльність відповідно до категорії 16 КВЕД, а саме – оброблення деревини та виготовлення виробів з деревини та корка, крім меблів; виготовлення виробів із соломки та рослинних матеріалів для плетіння, з них суб’єктів малого підприємництва (мікро- та малі) – 15 513. Вплив проекту Закону може поширюватися на близько 10% від зазначеної кількості суб’єктів малого підприємництва.
- Розрахунок витрат суб’єкта малого підприємництва на виконання вимог регулювання
Суб’єкта малого підприємництва не нестимуть ніяких нових чи додаткових витрат при виконанні вимог регулювання.
Додаткові бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва не передбачаються.
Також не передбачається розроблення коригуючих чи пом’якшувальних заходів.
Утворення нового державного органу не передбачається.
Можлива шкода у разі очікуваних результатів дії акта не передбачається.
VІІ. Обґрунтування запропонованого строку дії регуляторного акта
Строк дії нормативно-правового акта не обмежений у часі.
Зміна строку дії акта можлива у випадку зміни у законодавстві України, яке регулює визначене питання.
Термін набрання чинності регуляторним актом – відповідно до законодавства – з дня, наступного за днем його опублікування.
VIII. Визначення показників результативності дії регуляторного акта
Показниками результативності запровадження регуляторного акта служитиме:
відсутність експорту лісоматеріалів рідкісних порід дерев, які внесені до Червоної книги України;
кількість виданих сертифікатів про походження лісоматеріалів та окремих виробів з деревини згідно з кодами 4402, 4406, 4407, 4408, 4409, 4415, 4416 (розділ IX, група 44 Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності).
Очікується високий рівень поінформованості суб’єктів господарювання, оскільки проект Закону оприлюднено на офіційному сайті Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України для громадського обговорення.
- Визначення заходів, з допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності дії регуляторного акта
Відстеження результативності дії регуляторного акту буде проводитись статистичним методом шляхом аналізу інформації, наданої уповноваженими органами управління.
Базове відстеження результативності регуляторного акта буде здійснюватися протягом року з дня його оприлюднення.
Відстеження результативності регуляторного акта буде здійснюватися центральним органом виконавчої влади, що формує та реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства.
Виконувач обов’язків Міністра
розвитку економіки, торгівлі
та сільського господарства України Ігор ДЯДЮРА
____ _____________2021 р.
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів” (далі – проект Закону)
- Мета
Проект Закону розроблено з метою забезпечення виконання Українською Стороною зобов’язань за Угодою про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони (далі – Угода про асоціацію) та добросовісного виконання Постанови Арбітражної групи у спорі за Угодою про асоціацію у зв’язку із тимчасовою забороною експорту лісоматеріалів у необробленому вигляді (далі – спір).
- Обґрунтування необхідності прийняття акта
Проект Закону розроблено на виконання доручення Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України О. Стефанішиної від 23.04.2021 № 3361/17/1-19 з метою виконання Постанови Арбітражної групи в рамках спору.
Відповідно до статті 305 Угоди про асоціацію, Європейська сторона 15.01.2019 ініціювала процедуру вирішення спору у зв’язку із веденням Україною тимчасової заборони експорту лісоматеріалів у необробленому вигляді.
Довідково: Європейський Союз ініціював спір, оскаржуючи такі заходи України:
1) обмеження експорту 2005 року (стаття 2 Закону України від 08.09.2005 № 2860-IV “Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів” (далі – Закон № 2860-IV), яке забороняє вивезення за межі митної території України лісоматеріалів та пиломатеріалів цінних та рідкісних порід дерев (акація, берека, вишня, груша, горіх, каштан, тис ягідний, черешня, явір, ялівець); та
2) тимчасове обмеження експорту 2015 року (стаття 2-1 Закону № 2860-IV), яким “тимчасово, строком на 10 років, забороняється вивезення за межі митної території України в митному режимі експорту лісоматеріалів необроблених (код 4403 УКТЗЕД): деревних порід, крім сосни, – з 1 листопада 2015 року; деревних порід сосни – з 1 січня 2017 року”.
11.12.2020 Арбітражна група направила сторонам спору свою Постанову, тобто остаточне рішення у спорі. Відповідно до наведених у Постанові висновків, обмеження експорту лісоматеріалів у необробленому вигляді 2005 року вжито Україною добросовісно та відповідно до зобов’язань, взятих в рамках Світової організації торгівлі та Угоди про асоціацію. Водночас, Арбітражною групою висловлено застереження, що цілі збереження “цінних і рідкісних” порід дерев, на які Україна посилалася як виправдання встановленого обмеження експорту 2005 року, були б більш ефективним, якби всі десять порід дерев, охоплених забороною, були занесені до Червоної книги України.
Натомість тимчасове обмеження експорту лісоматеріалів у необробленому вигляді 2015 року визнано таким, що порушує статтю 35 Угоди про асоціацію.
Враховуючи викладене, Арбітражна група рекомендувала Україні вжити заходів, необхідних для добросовісного виконання Постанови в частині тимчасового обмеження експорту лісоматеріалів у необробленому вигляді 2015 року. Відповідно до статті 311 Угоди про асоціацію Україна повинна вжити будь-яких заходів, необхідних для добросовісного виконання постанови арбітражної групи.
20.01.2021 відбулося засідання міжвідомчої робочої групи із забезпечення захисту прав та інтересів України в торговельно-економічній сфері в рамках Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, у зв’язку з тимчасовою забороною експорту лісоматеріалів у необробленому вигляді (далі – міжвідомча робоча група) за участю профільних центральних органів виконавчої влади, зокрема, відповідальних за формування та реалізацію державної політики у сфері лісового господарства.
За результатами обговорення на вказаному засіданні міжвідомча робоча група ухвалила рекомендації, згідно з якими в рамках імплементації Постанови Арбітражної групи у спорі необхідно, зокрема:
внести відповідні зміни в Закон № 2860-IV;
залишити в Законі № 2860-IV лише поняття рідкісних порід дерев (поняття цінних виключити) та вказати, що заборона експорту має стосуватися лише тих порід дерев, які внесені до Червоної книги;
за умови обґрунтування, розширити список порід дерев.
Відповідно до статті першої Закону № 2860-IV до цінних та рідкісних порід дерев належать: акація, берека, вишня, груша, горіх, каштан, тис ягідний, черешня, явір, ялівець.
Із зазначених порід до Червоної книги України зараховані і відповідно підлягають охороні берека, вишня Клокова (як одна із видів вишень) та тис ягідний.
Акація, груша, горіх каштан, черешня, явір та ялівець не перебувають під загрозою зникнення, не потребують їх охорони та відтворення відповідно до міжнародних зобов’язань України та (або) відповідно до положень Червоної книги України.
За інформацією Держлісагенства, державний облік лісів 2011 року містить повну інформацію по лісах Держлісагентства, при цьому частина міністерств і відомств не надали інформацію про зміни, які відбулись в лісовому фонді підпорядкованих їм підприємств. Також не всі постійні лісокористувачі і власники лісів склали документацію державного лісового кадастру за встановленими формами у рік проведення чергового державного обліку лісів згідно вимог інструкції. Як наслідок, державний лісовий кадастр не містить вичерпного переліку дрібних приватних власників та користувачів лісів.
Розподіл насаджень за панівними породами, які належать до цінних та рідкісних порід дерев, згідно з даними державних обліків лісів, наведений у таблиці.
Панівна порода у насадженні |
На 01.01.1996 |
На 01.01.2002 |
На 01.01.2011 |
||||
вкриті лісовою рослинністю лісові ділянки, тис. га |
загальний запас деревостанів, млн. куб. метрів |
вкриті лісовою рослинністю лісові ділянки, тис. га |
загальний запас деревостанів, млн. куб. метрів |
вкриті лісовою рослинністю лісові ділянки, тис. га |
загальний запас деревостанів, млн. куб. метрів |
||
Клен (у тому числі явір) |
102,5 |
7,64 |
23,8 |
2,77 |
36,5 |
5,15 |
|
Явір |
– |
– |
– |
– |
– |
– |
|
Акація |
476 |
29,88 |
125,0 |
12,91 |
169,8 |
18,30 |
|
Вишня |
0,8 |
0,03 |
0,4 |
0,01 |
0,6 |
0,04 |
|
Черешня |
– |
– |
– |
– |
– |
– |
|
Горіх |
11,1 |
0,39 |
5,6 |
0,25 |
6,0 |
0,35 |
|
Горобина (у тому числі берека) |
0,1 |
0 |
0,04 |
0,00 |
0,04 |
0,00 |
|
Берека |
– |
– |
– |
– |
– |
– |
|
Груша |
1,3 |
0,04 |
0,7 |
0,02 |
1,0 |
0,05 |
|
Каштан |
0,7 |
0,05 |
0,7 |
0,08 |
0,6 |
0,11 |
|
Тис |
0,1 |
0,01 |
0,1 |
0,01 |
0,1 |
0,01 |
|
Ялівці деревовидні |
3,1 |
0,07 |
3,2 |
0,1 |
3,3 |
0,12 |
Результати порівняння даних проведених державних обліків 1996, 2002 та 2011 років загалом свідчать про збільшення площі лісів та накопичення загальних запасів деревостанів.
Відповідно до статті 2 Закону № 2860-IV вивезення за межі митної території України лісоматеріалів та пиломатеріалів цінних та рідкісних порід дерев забороняється. Проте, Закон не забороняє заготівлю цінних та рідкісних порід дерев та їх використання в межах України.
Необхідно зазначити, що згідно з частиною другою статті 19 Закону України “Про червону книгу України” спеціальне використання (добування, збирання) об’єктів Червоної книги України забороняється.
Інформацію щодо реалізації лісогосподарськими підприємствами, які належать до сфери управління Держлісагентства, лісоматеріалів зазначених порід впродовж 2016-2020 років, наведено у таблиці.
Порода |
2016 |
2017 |
2018 |
2019 |
2020 |
Акація |
82393 |
61596 |
81195 |
114116 |
123165 |
Вишня |
13 |
25 |
37 |
88 |
27 |
Горіх грецький |
69 |
190 |
101 |
220 |
33 |
Горіх чорний |
35 |
65 |
|||
Горобина |
8 |
3 |
6 |
||
Груша |
476 |
390 |
518 |
666 |
587 |
Каштан їстівний |
950 |
218 |
402 |
355 |
242 |
Каштан кінський |
86 |
113 |
189 |
122 |
85 |
Черешня |
9139 |
9506 |
11202 |
18268 |
19964 |
Явір |
7210 |
7774 |
8332 |
10089 |
9644 |
Ялівець звичайний |
39 |
||||
Разом |
100336 |
79814 |
101982 |
143961 |
153856 |
Проектом Закону пропонується вдосконалити регулювання порядку підтвердження походження лісоматеріалів та окремих видів дерев під час їх реалізації за межі митної території України в митному режимі експорту; доповнення переліку виробів з деревини, що потребують підтвердження їх походження; врегулювання питання щодо здійснення моніторингу внутрішнього споживання лісоматеріалів необроблених.
Наразі норма частини третьої статті 3 Закону № 2860-IV не виконується, оскільки споживач під час придбання лісоматеріалів необроблених не знає, яку саме продукцію (пиломатеріали) та в якій кількості він буде експортувати, скільки сировини буде використано на її випуск та від якого лісокористувача, виконати зазначену норму Закону № 2860-IV технічно неможливо.
Починаючи з 2017 року вивезення за межі митної території України в митному режимі експорту лісоматеріалів необроблених за кодом 4403 згідно УКТЗЕД було припинено повністю.
Відповідно до Переліку товарів (з кодами УКТ ЗЕД), на переміщення яких через митний кордон України у відповідному напрямку встановлено обмеження (http://sfs.gov.ua/baneryi/mitne-oformlennya/subektam-zed/zaboroni-ta-obmejennya-pri-peremischenni/), сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів видається на лісоматеріали та виготовлені з них пиломатеріали (крім цінних і рідкісних порід дерев), які відповідають наступним кодам УКТ ЗЕД: 4401100000, 4401210000, 4401220000, 4403, 4404, 4406, 4407.
За інформацією Держмитслужби з метою уникнення встановлених заборон та обмежень, окремі суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності використовують різноманітні шляхи, здійснюючи експорт виробленої з лісоматеріалів продукції, яка піддається мінімальній обробці і за своїми характеристиками максимально наближена до лісоматеріалів, або вироби з деревини, які за фактом є пиломатеріалами (товарна позиція за кодом 4407 за УКТЗЕД), на які повинен видаватися сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів. Відсутність перевірки походження деревини під час експорту окремих товарних позицій дає можливість легалізації деревини незаконного походження.
Враховуючи зазначене, з метою унеможливлення експорту окремих виробів з деревини, отриманих від незаконно заготовленої деревини, необхідно доповнити товарними позиціями 4402, 4406, 4408, 4409, 4415, 4416 за УКТЗЕД перелік лісоматеріалів та виробів з деревини, експорт яких здійснюється з обов’язковим наданням митним органам сертифікату про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій.
Довідково: Коди 4402 (Вугiлля деревне (включаючи вугiлля із шкаралупи або з горiхiв), агломероване або неагломероване), 4406 (Шпали дерев’яні для залізничних або трамвайних колій), 4407 (Лiсоматерiали розпилянi або розколоті уздовж, розділені на шари або лущенi, стругані або нестругані, шлiфованi або нешліфовані, які мають або не мають торцеві з’єднання, завтовшки більш як 6 мм), 4408 Листи для облицювання (включаючи листи, отримані розділенням шаруватої деревини), листи для клеєної фанери або для подібної шаруватої деревини та iншi лісоматеріали, розпиляні уздовж, розділені на шари або лущені, стругані або нестругані, шлiфовані або нешлiфовані, що мають або не мають торцеві з’єднання завтовшки не бiльш як 6 мм»), 4415 (Ящики, коробки, пакувальнi корзини, барабани та аналогiчна тара з деревини; дерев’янi барабани (котушки) для кабелiв; пiддони, пiддони з бортами та iншi дерев’янi завантажувальнi щити; обичайки дерев’яні), 4416 (Бочки, барила, чани, діжки та інші бондарні вироби та їх частини з деревини, включаючи клепку).
При розробці проекту Закону враховувалися зазначені у Постанові Арбітражної групи рекомендації, зобов’язання за Угодою про асоціацію, зокрема передбачені Главою 13 “Торгівля та сталий розвиток”, а саме статтею 294 “Торгівля лісовою продукцією”, згідно з якою Сторони зобов’язуються для покращення правозастосування та управління в лісовій галузі сприяти торгівлі легальною і сталою лісовою продукцією, а також позиції Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України та Державного агентства лісових ресурсів України.
- Основні положення проекту акта
Проектом Закону пропонується, зокрема:
- передбачити, що заборона експорту лісоматеріалів має стосуватися лише тих рідкісних порід дерев, які внесені до Червоної книги України;
- виключити положення щодо тимчасової заборони експорту лісоматеріалів необроблених та обмеження внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених відповідно;
- вдосконалити положення у частині врегулювання порядку підтвердження походження лісоматеріалів та окремих виробів з деревини під час їх реалізації за межі митної території України в митному режимі експорту;
- доповнити перелік виробів з деревини, що потребують підтвердження їх походження;
- врегулювати питання щодо здійснення моніторингу внутрішнього споживання лісоматеріалів необроблених.
- Правові аспекти
Проект Закону розроблено з урахуванням правових підстав, які містять нормативно-правові акти, що діють у відповідній сфері правового регулювання, а саме:
- Закон України “Про ратифікацію Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони” від 16.09.2014 № 1678-VII;
- Закон України від 08.09.2005 № 2860-IV “Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів”.
- Фінансово-економічне обґрунтування
Реалізація проекту Закону не потребуватиме додаткових витрат із Державного чи місцевих бюджетів.
- Оцінка відповідності
У проекті Закону відсутні положення, що стосуються зобов’язань України у сфері європейської інтеграції.
Проект Закону не містить норм, що порушують права та свободи, гарантовані Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.
У проекті Закону відсутні положення, які впливають на забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків. Гендерно-правова експертиза проекту Закону не проводилася.
Проект Закону не містить правил і процедур, які можуть становити ризики вчинення корупційних правопорушень та правопорушень, пов’язаних з корупцією. Громадська антикорупційна експертиза не проводилася.
У проекті Закону відсутні положення, які створюють підстави для дискримінації. Громадська антидискримінаційна експертиза не проводилася.
Для визначення необхідності проведення антикорупційної експертизи проект Закону буде надіслано до Національного агентства з питань запобігання корупції.
- Прогноз результатів
Прийняття проекту Закону дозволить забезпечити виконання Українською Стороною зобов’язань за Угодою про асоціацію, добросовісно виконати Постанову Арбітражної групи та належним чином реалізувати положення в частині торгівлі та сталого розвитку, зокрема щодо торгівлі лісовою продукцією, забезпечить сталий розвиток ринку деревини, дозволить належно захистити права та інтереси усіх добросовісних учасників ринку, при цьому забезпечити збереження порід дерев, які внесені до Червоної книги України.
Прийняття проекту Закону забезпечить вдосконалення правового регулювання та управління у лісовій галузі та є необхідним кроком України до забезпечення торгівлі легальною та сталою лісовою продукцією.
Реалізація проекту Закону матиме позитивний вплив на інтереси заінтересованих сторін.
Заінтересована сторона |
Вплив реалізації акта на заінтересовану сторону |
Пояснення очікуваного впливу |
Суб’єкти господарювання |
Нормативне врегулювання видачі сертифікатів про походження лісоматеріалів та окремих виробів з деревини |
На законодавчому рівні визначення компетентного органу видачі сертифікатів про походження лісоматеріалів та окремих виробів з деревини |
Учасники ринку деревини |
Випуск у митний режим експорту лісоматеріалів та окремих виробів з деревини, крім передбачених статтею 2 проекту Закону, на підставі сертифікатів про походження лісоматеріалів та окремих виробів з деревини |
Унеможливлення експорту окремих виробів з деревини, отриманих від незаконно заготовленої деревини, шляхом встановлення зобов’язання надання митним органам сертифікату про походження лісоматеріалів та окремих виробів з деревини для здійснення експортних операцій |
Власники лісів і постійні лісокористувачі |
Наявність єдиної державної системи електронного обліку деревини |
Наявність повної інформації про походження, заготівлю та реалізацію деревини в єдиній системі електронного обліку забезпечить прозорість у сфері торгівлі лісовою продукцією |
Виконувач обов’язків Міністра
розвитку економіки, торгівлі
та сільського господарства України Ігор ДЯДЮРА
“___”_______________2021 р.
ПОРІВНЯЛЬНА ТАБЛИЦЯ
до проекту Закону України “Про внесення змін до Закону України
“Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності,
пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів”
Зміст положення акта законодавства |
Зміст відповідного положення проекту акта |
Цей Закон визначає особливий правовий режим експорту та реалізації лісо- та пиломатеріалів. |
Цей Закон визначає особливий правовий режим експорту та реалізації лісоматеріалів та окремих виробів з деревини. |
Стаття 1. Визначення термінів У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: |
Стаття 1. Визначення термінів У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: |
відсутній; |
єдина державна система електронного обліку деревини – автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, що забезпечує збирання, зберігання, обробку і захист інформації про походження, заготівлю та реалізацію деревини; |
лісоматеріали – деревні матеріали, які добуваються шляхом розподілу на частини звалених дерев та деревних колод (уздовж або поперек) для подальшого використання або переробки; |
лісоматеріали ‒ деревні матеріали, які добуваються шляхом розподілу на частини звалених дерев та деревних колод (уздовж або поперек) для подальшого використання або переробки; |
лісоматеріали необроблені – лісоматеріали згідно з кодом 4403 групи 44 розділу IX Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності; пиломатеріали – пилопродукція певних розмірів та якості, яка має щонайменше дві плоскопаралельні пласті (розділ IX, група 44, код 4407 Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності); |
лісоматеріали необроблені ‒ лісоматеріали згідно з кодом 4403 групи 44 розділу IX Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності; окремі вироби з деревини – вироби з деревини згідно з кодами 4402, 4406, 4407, 4408, 4409, 4415, 4416 групи 44 розділу IX Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності; |
цінні та рідкісні породи дерев – акація, берека, вишня, груша, горіх, каштан, тис ягідний, черешня, явір, ялівець. |
рідкісні породи дерев – породи дерев, які занесені до Червоної книги України. |
Стаття 2. Заборона експорту лісо- та пиломатеріалів цінних та рідкісних порід дерев |
Стаття 2. Заборона експорту лісоматеріалів та окремих виробів з деревини рідкісних порід дерев |
Вивезення за межі митної території України лісоматеріалів та пиломатеріалів цінних та рідкісних порід дерев забороняється |
Вивезення за межі митної території України лісоматеріалів та окремих виробів з деревини рідкісних порід дерев забороняється. |
Стаття 2-1. Тимчасова заборона експорту лісоматеріалів у необробленому вигляді Тимчасово, строком на 10 років, забороняється вивезення за межі митної території України в митному режимі експорту лісоматеріалів необроблених (код 4403 УКТЗЕД): деревних порід, крім сосни, – з 1 листопада 2015 року; деревних порід сосни – з 1 січня 2017 року. |
Відсутня. |
Стаття 3. Підтвердження походження лісо- та пиломатеріалів |
Стаття 3. Підтвердження походження лісоматеріалів та окремих виробів з деревини |
Реалізація за межі митної території України в митному режимі експорту суб’єктами підприємницької діяльності лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, крім передбачених статтями 2 та 2-1 цього Закону, допускається за наявності сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів. |
Реалізація за межі митної території України в митному режимі експорту суб’єктами господарювання лісоматеріалів та окремих виробів з деревини, крім передбачених статтею 2 цього Закону, допускається за наявності сертифіката про походження лісоматеріалів та окремих виробів з деревини. |
Порядок видачі сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів затверджується Кабінетом Міністрів України. |
Порядок видачі сертифіката про походження лісоматеріалів та окремих виробів з деревини затверджується Кабінетом Міністрів України. |
Сертифікати про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів видаються підприємствами – постійними лісокористувачами разом з товарно-транспортною накладною. |
Сертифікати про походження лісоматеріалів та окремих виробів з деревини видаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства суб’єктам господарювання. |
Особи, винні в порушенні порядку видачі та обігу сертифікатів про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, несуть відповідальність згідно із законом. |
Особи, винні в порушенні порядку видачі та обігу сертифікатів про походження лісоматеріалів та окремих виробів з деревини, несуть відповідальність згідно із законодавством. |
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, забезпечує ведення та розміщення на своєму офіційному веб-сайті електронного переліку виданих сертифікатів про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, а також внесення виданих сертифікатів до єдиного державного інформаційного веб-порталу “Єдине вікно для міжнародної торгівлі” у формі електронних документів, засвідчених електронним цифровим підписом, в день видачі таких сертифікатів. |
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства, забезпечує ведення та розміщення на своєму офіційному веб-сайті електронного переліку виданих сертифікатів про походження лісоматеріалів та окремих виробів з деревини, а також внесення виданих сертифікатів до єдиного державного інформаційного веб-порталу “Єдине вікно для міжнародної торгівлі” у формі електронних документів, засвідчених електронним цифровим підписом, в день видачі таких сертифікатів. |
Право на експорт певної партії лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, крім передбачених статтями 2 та 2-1 цього Закону, має суб’єкт підприємницької діяльності, що отримав сертифікат про походження на відповідну партію лісо- або пиломатеріалів. |
Право на експорт певної партії лісоматеріалів та окремих виробів з деревини, крім передбачених статтею 2 цього Закону, має суб’єкт господарювання, що отримав сертифікат про походження на відповідну партію лісоматеріалів або окремих виробів з деревини. |
Випуск у митний режим експорту лісо- та пиломатеріалів, крім передбачених статтями 2 та 2-1 цього Закону, здійснюється митним органом на підставі сертифікатів про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, отриманих від центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, з використанням механізму “єдиного вікна” відповідно до Митного кодексу України. |
Випуск у митний режим експорту лісоматеріалів та окремих виробів з деревини, крім передбачених статтею 2 цього Закону, здійснюється митними органами на підставі сертифікатів про походження лісоматеріалів та окремих виробів з деревини, отриманих від центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства, з використанням механізму “єдиного вікна” відповідно до Митного кодексу України. |
Сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів не може передаватися іншим суб’єктам підприємницької діяльності для подальшої реалізації лісоматеріалів на внутрішньому ринку України. |
Сертифікат про походження лісоматеріалів та окремих виробів з деревини не може передаватися іншим суб’єктам господарювання для подальшої реалізації лісоматеріалів та окремих виробів з деревини. |
Стаття 4. Обмеження внутрішнього споживання лісоматеріалів необроблених |
Стаття 4. Моніторинг внутрішнього споживання лісоматеріалів необроблених |
Відповідно до пункту “g” статті XX “Загальні винятки” Генеральної угоди з тарифів і торгівлі (ГАТТ 1947) на строк дії заборони вивезення за межі митної території України в митному режимі експорту лісоматеріалів необроблених (товарна позиція 4403 згідно з УКТЗЕД), визначений статтею 21 цього Закону, встановлюється обмеження внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених у розмірі 25 мільйонів кубічних метрів на рік. Обсяг внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених не повинен перевищувати 25 мільйонів кубічних метрів на рік незалежно від обсягу внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених у попередньому році. |
Відсутні. |
Моніторинг внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених, а також контроль за неперевищенням обсягу внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених, встановленого цією статтею, здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. |
Моніторинг внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України на основі систематизації та узагальнення інформації про походження, заготівлю та реалізацію деревини з єдиної державної системи електронного обліку деревини. |
Відсутня. |
Стаття 5. Електронний облік деревини Власники лісів і постійні лісокористувачі вносять інформацію про походження, заготівлю та реалізацію деревини до єдиної державної системи електронного обліку деревини, у разі здійснення ними заготівлі та реалізації деревини. Держателем єдиної державної системи електронного обліку деревини є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства. |
Прикінцеві положення 1. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування. 2. Кабінету Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом: прийняти нормативно-правові акти, передбачені цим Законом; привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; забезпечити перегляд і скасування міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади нормативно-правових актів, що суперечать цьому Закону.
|
Стаття 6. Прикінцеві положення 1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. 2. Установити, що до приведення законодавства у відповідність з цим Законом інші законодавчі та підзаконні акти застосовуються у частині, що не суперечить цьому Закону. 3. Кабінету Міністрів України: привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації положень цього Закону; забезпечити приведення міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом. |
Виконувач обов’язків Міністра розвитку
економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігор ДЯДЮРА
“___”_______________2021 р.