ПРОЕКТ
вноситься народними депутатами України
О.М. Василевська-Смаглюк посв. № 302)
О.Б. Матусевич (посв. №292)
Е.П. Прощук (посв. № 291)
та інші
Закон України
Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо вдосконалення механізму оцінку впливу на довкілля при веденні лісового господарства
Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:
- Внести зміни до таких законодавчих актів України:
- Абзац шостий частини восьмої статті 69 Лісового кодексу України (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1994, № 17, ст.99) викласти в такій редакції:
«результати оцінки впливу на довкілля, якщо наявність такої оцінки вимагається законом.».
- У Законі України «Про оцінку впливу на довкілля» (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2017, № 29, ст.315):
- у статті 3:
а) пункт 21 частини другої викласти в такій редакції:
«21) усі суцільні рубки, що проводяться з метою зміни цільового призначення земельних лісових ділянок»;
б) у частині третій:
в абзаці першому пункту 2 слово «лісництво» виключити;
в абзаці другому пункту 2 слова «та лісогосподарське» виключити;
у пункті 2 абзац третій виключити.
I. Прикінцеві та перехідні положення
- Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
- Кабінету Міністрів України протягом місяця з дня набрання чинності цим Законом:
- привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
- забезпечити перегляд та приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
Голова Верховної Ради України Д.О.Разумков
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо вдосконалення механізму оцінку впливу на довкілля при веденні лісового господарства
- Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту
Станом на кінець третього кварталу 2020 року у лісах державних підприємств, які належать до сфери управління Держлісагентства, на землях природно-заповідного фонду обліковувалось 1070 га насаджень, пошкоджених внаслідок стихійних явищ, а саме вітровалів та буреломів, з яких розроблено 72 га, що становить 7 % від загального обсягу.
Ліквідація наслідків зазначених вище явищ потребуватиме, в тому числі і проведення суцільних санітарних рубок. За діючими нормами закону України «Про оцінку впливу на довкілля» проведення таких рубок вимагатиме проведення оцінки впливу на довкілля.
Аналіз тривалості проходження оцінки впливу на довкілля дозволяє стверджувати, що тривалість її проведення складає від 3 до 10 місяців (в середньому 6 місяців), тоді як в європейських країнах держава наполягає, що такі види робіт повинні бути проведеними негайно з метою запобігання подальшого поширення шкідників та хвороб та втрат лісових ресурсів.
Через зволікання з проведенням заходів з поліпшення санітарного стану лісів (санітарних рубок) у зв’язку з необхідністю проведення оцінки впливу на довкілля в середньому за 1 місяць відбувається зниження виходу лісоматеріалів круглих на 8 %, за 3 місяці – на 31 % і за 6 місяців – на 79%. В результаті цього відбувається зниження надходжень рентної плати за заготівлю деревини. При проведені оцінки впливу на довкілля протягом 6 місяців втрати державних бюджету складають до 76 % в порівняні із ситуацією, коли б розробка згарищ, буреломів чи вітроломів розпочалася б негайно.
Крім того, законодавство Європейського союзу у сфері оцінки впливу на довкілля (Директива Європейського Парламенту та Ради 2011/92 щодо оцінки впливу певних державних та приватних проектів на навколишнє середовище) передбачає, що оцінка впливу на довкілля проводиться виключно щодо тих проектів, які передбачають заліснення та знеліснення з метою переходу до інших видів землекористування.
- Мета і шляхи її досягнення
Законопроект розроблений з метою наближення природоохоронного законодавства України до вимог законодавства ЄС, а також підвищення ефективності поліпшення санітарного стану лісів.
- Загальна характеристика та основні положення законопроекту
Законопроектом пропонується внесення змін до Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» з метою виключення з випадків необхідності застосування оцінки впливу на довкілля при веденні лісового господарства проведення санітарних рубок та здійснення заліснення, а також з метою приведення вимог норм зазначеного закону з вимогами законодавства ЄС. Проект також передбачає внесення відповідної зміни до Лісового кодексу України з метою техніко-юридичного узгодження вимог Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» та Лісового кодексу України.
- Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання
У зазначеній сфері правового регулювання діє Закон України «Про оцінку впливу на довкілля», Лісовий кодекс України.
- Фінансово-економічне обґрунтування
Прийняття цього Закону не потребуватиме додаткових видатків із Державного бюджету України.
- Прогнозовані соціально-економічні та інші наслідки прийняття законопроекту
Прийняття цього законопроекту дозволить привести українське природоохоронне законодавство у відповідність з вимогами законодавства ЄС, усуне економічно необґрунтовану бюрократичну процедур, яку необхідно здійснити лісогосподарським підприємствам для проведення природоохоронних заходів, та підвищить рівень надходжень до Державного бюджету України за рахунок збільшення виходу лісоматеріалів круглих при проведенні заходів з поліпшення санітарного стану лісів (санітарних рубок).
Народні депутати України О.М. Василевська-Смаглюк (посв. №302)
О.Б. Матусевич (посв. №292)
Е.П. Прощук (посв. № 291)
та інші
Порівняльна таблиця
до проекту Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо вдосконалення механізму оцінку впливу на довкілля при веденні лісового господарства
Зміст положення (норми) чинного акта законодавства |
Запропонована редакція |
|
Лісовий кодекс України |
||
Стаття 69. Спеціальний дозвіл на використання лісових ресурсів … Підставами для прийняття рішення про відмову у видачі спеціального дозволу є: прийняття в установленому порядку рішення про зміну поділу лісів на категорії, в межах яких знаходяться лісові ділянки, виділені для спеціального використання лісових ресурсів, або про виділення особливо захисних лісових ділянок; прийняття рішення про припинення діяльності лісокористувача; невстановлення лімітів використання лісових ресурсів або їх перевищення; недотримання встановленого порядку видачі спеціального дозволу на використання лісових ресурсів; результати оцінки впливу на довкілля. … |
Стаття 69. Спеціальний дозвіл на використання лісових ресурсів … Підставами для прийняття рішення про відмову у видачі спеціального дозволу є: прийняття в установленому порядку рішення про зміну поділу лісів на категорії, в межах яких знаходяться лісові ділянки, виділені для спеціального використання лісових ресурсів, або про виділення особливо захисних лісових ділянок; прийняття рішення про припинення діяльності лісокористувача; невстановлення лімітів використання лісових ресурсів або їх перевищення; недотримання встановленого порядку видачі спеціального дозволу на використання лісових ресурсів; результати оцінки впливу на довкілля, якщо наявність такої оцінки вимагається законом. … |
|
Про оцінку впливу на довкілля |
||
Стаття 3. Сфера застосування оцінки впливу на довкілля … 2. Перша категорія видів планованої діяльності та об’єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля і підлягають оцінці впливу на довкілля, включає: … 20) будівництво повітряних ліній електропередачі напругою 220 кіловольт або більше і довжиною понад 15 кілометрів; 21) усі суцільні та поступові рубки головного користування та суцільні санітарні рубки на площі понад 1 гектар; усі суцільні санітарні рубки на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду; 22) розширення та зміни, включаючи перегляд або оновлення умов провадження планованої діяльності, встановлених (затверджених) рішенням про провадження планованої діяльності або подовження строків її провадження, реконструкцію, технічне переоснащення, капітальний ремонт, перепрофілювання діяльності та об’єктів, зазначених у пунктах 1-21 цієї частини, крім тих, які не справляють значного впливу на довкілля відповідно до критеріїв, затверджених Кабінетом Міністрів України. 3. Друга категорія видів планованої діяльності та об’єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля та підлягають оцінці впливу на довкілля, включає: 1) глибоке буріння, у тому числі геотермальне буріння, буріння з метою зберігання радіоактивних відходів, буріння з метою водопостачання (крім буріння з метою вивчення стійкості ґрунтів); 2) сільське господарство, лісівництво та водне господарство: сільськогосподарське та лісогосподарське освоєння, рекультивація та меліорація земель (управління водними ресурсами для ведення сільського господарства, у тому числі із зрошуванням і меліорацією) на територіях площею 20 гектарів і більше або на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду чи в їх охоронних зонах на площі 5 гектарів і більше, будівництво меліоративних систем та окремих об’єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем; насадження лісу (крім лісовідновлювальних робіт) на площі понад 20 гектарів або на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду чи в їх охоронних зонах на площі 5 гектарів і більше; зміна цільового призначення земель сільськогосподарського призначення (якщо нове призначення відноситься хоча б до одного виду діяльності, зазначеного у частинах другій та третій цієї статті) та зміна цільового призначення особливо цінних земель; потужності для вирощування: птиці (40 тисяч місць і більше); свиней (1 тисяча місць і більше, для свиноматок – 500 місць і більше); великої та дрібної рогатої худоби (1 тисяча місць і більше); кролів та інших хутрових тварин (2 тисячі голів і більше); установки для промислової утилізації, видалення туш тварин та/або відходів тваринництва; інтенсивна аквакультура з продуктивністю 10 тонн на рік і більше або на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду чи в їх охоронних зонах; намив територій на землях водного фонду; … |
Стаття 3. Сфера застосування оцінки впливу на довкілля … 2. Перша категорія видів планованої діяльності та об’єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля і підлягають оцінці впливу на довкілля, включає: … 20) будівництво повітряних ліній електропередачі напругою 220 кіловольт або більше і довжиною понад 15 кілометрів; 21) усі суцільні рубки, що проводяться з метою зміни цільового призначення земельних лісових ділянок; 22) розширення та зміни, включаючи перегляд або оновлення умов провадження планованої діяльності, встановлених (затверджених) рішенням про провадження планованої діяльності або подовження строків її провадження, реконструкцію, технічне переоснащення, капітальний ремонт, перепрофілювання діяльності та об’єктів, зазначених у пунктах 1-21 цієї частини, крім тих, які не справляють значного впливу на довкілля відповідно до критеріїв, затверджених Кабінетом Міністрів України. 3. Друга категорія видів планованої діяльності та об’єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля та підлягають оцінці впливу на довкілля, включає: 1) глибоке буріння, у тому числі геотермальне буріння, буріння з метою зберігання радіоактивних відходів, буріння з метою водопостачання (крім буріння з метою вивчення стійкості ґрунтів); 2) сільське господарство та водне господарство: сільськогосподарське освоєння, рекультивація та меліорація земель (управління водними ресурсами для ведення сільського господарства, у тому числі із зрошуванням і меліорацією) на територіях площею 20 гектарів і більше або на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду чи в їх охоронних зонах на площі 5 гектарів і більше, будівництво меліоративних систем та окремих об’єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем; Виключено
зміна цільового призначення земель сільськогосподарського призначення (якщо нове призначення відноситься хоча б до одного виду діяльності, зазначеного у частинах другій та третій цієї статті) та зміна цільового призначення особливо цінних земель; потужності для вирощування: птиці (40 тисяч місць і більше); свиней (1 тисяча місць і більше, для свиноматок – 500 місць і більше); великої та дрібної рогатої худоби (1 тисяча місць і більше); кролів та інших хутрових тварин (2 тисячі голів і більше); установки для промислової утилізації, видалення туш тварин та/або відходів тваринництва; інтенсивна аквакультура з продуктивністю 10 тонн на рік і більше або на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду чи в їх охоронних зонах; намив територій на землях водного фонду; … |
|
Народні депутати України |
О.М. Василевська-Смаглюк (посв. № 302) О.Б. Матусевич (посв. №292) Е.П. Прощук (посв. № 291) та інші
|
|
О.М. Василевська-Смаглюк (посв. № 302) О.Б. Матусевич (посв. №292) Е.П. Прощук (посв. № 291) та інші
|