30 грудня 2011 року на розгляд Харківської обласної ради Головою Харківської обласної державної адміністрації Михайлом Добкіним внесений проект рішення “Про ставки збору за заготівлю другорядних лісових матеріалів, здійснення побічних лісових користувань та використані корисних властивостей лісів”. Текст проекту рішення та посилання на сайт Харківської обласної державної адміністрації приведені нижче.
Проект
„ ” 2011 року
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити ставки збору за заготівлю другорядних лісових матеріалів, здійснення побічних лісових користувань та використання корисних властивостей лісів для культурно – оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо – виховних цілей та проведення науково – дослідних робіт (додаються).
2. Обласній державній адміністрації, Харківському обласному управлінню лісового та мисливського господарства (Мусієнко С.І.) спільно з Державною екологічною інспекцією в Харківській області (Георгіян А.П.) забезпечити контроль за дотриманням вимог лісового та природоохоронного законодавства при використанні лісових ресурсів області.
3. Харківське обласне управління лісового та мисливського господарства оприлюднити це рішення у газеті „Слобідський край”.
4. Контроль за виконання рішення покласти на постійну комісію обласної ради з питань аграрної політики, земельних відносин та природокористування (Овчаренко С.І.).
Голова обласної ради С.Чернов
Затверджено
рішенням обласної ради
від „___”____2011 року №___
________ сесія _______ скликання
Ставки збору за заготівлю другорядних лісових матеріалів, здійснення побічних лісових користувань та використання корисних властивостей лісу для культурно – оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо – виховних цілей та проведення науково – дослідних робіт
№з/п |
Вид використання лісових ресурсів |
Одиниця виміру |
Такса за одиницю (грн.) |
1 |
Заготівля другорядних лісових матеріалів |
|
|
1.1 |
Живиця |
за 1 т |
20 |
1.2 |
Пні |
за 1 шт |
5 |
1.3 |
Луб |
за |
10 |
1.4 |
Кора |
за |
2 |
1.5 |
Деревна зелень |
за 1 тонну |
10 |
2 |
Побічні лісові користування |
|
|
2.1 |
Заготівля сіна (крім заготовленого на сільгоспугіддях, що входять до складу земель лісогосподарського призначення) |
за 1 тонну |
30 |
2.2 |
Заготівля дикорослих плодів |
за |
2 |
2.3 |
Деревні соки |
за 1 тонну |
150 |
2.4 |
Заготівля дикорослих ягід |
за |
3 |
2.5 |
Заготівля лікарських рослин: лікарська сировина в сухому виді лікарська сировина в сирому вигляді |
за за 1 тонну |
0,50 200 |
2.6 |
Заготівля горіхів |
за |
5 |
2.7 |
Заготівля грибів |
за |
5 |
2.8 |
Збирання лісової підстилки |
за 1 тонну |
10 |
2.9 |
Заготівля очерету |
за 1 тонну |
5 |
2.10 |
Випасання худоби: |
|
|
|
великої рогатої худоби, коней |
за 1 голову на сезон |
20 |
|
молодняка великої рогатої худоби |
за 1 голову на сезон |
10 |
|
овець, кіз |
за 1 голову на сезон |
5 |
3 |
Використання корисних властивостей лісів для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей та проведення науково-дослідних робіт |
ставка податку за 1 га земель, де грошова оцінка проведена |
1 % від нормативно-грошової оцінки |
за 1 га земель лісогосподарського призначення, де не проведено грошову оцінку |
5% від нормативної грошової оцінки оцінки одиниці площі ріллі по області |
||
за 1 га земель природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення |
нормативну грошову оцінку яких не проведено, встановлюється у розмірі 5 % від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області |
Заступник голови обласної ради Л. Давидова
1. Обґрунтування необхідності прийняття рішення.
Відповідно до статті 77 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів, крім розміщення пасік, є платним.
Збір за спеціальне використання лісових ресурсів встановлюється Податковим кодексом України
Відповідно до частина 330.1 стаття 330 Податкового кодексу України об’єктом оподаткування збором за спеціальне використання лісових ресурсів є:
– деревина, заготовлена в порядку рубок головного користування;
– деревина, заготовлена під час проведення заходів: а) щодо поліпшення якісного складу лісів, їх оздоровлення, посилення захисних властивостей; б) з розчищення лісових ділянок, вкритих лісовою рослинністю, у зв'язку з будівництвом гідровузлів, трубопроводів, шляхів тощо;
– другорядні лісові матеріали;
– побічні лісові користування;
– використання корисних властивостей лісів для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей та проведення науково-дослідних робіт.
Податковим кодексом України повноваження щодо встановлення ставок збору за заготівлю другорядних лісових матеріалів, здійснення побічних лісових користувань та використання корисних властивостей лісів ставки збору надано Верховній Раді Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським радамам (частина 331.11 статті 331 Податкового кодексу України).
Тому, даним проектом рішення пропонується затвердити зазначені ставки збору за спеціальне використання лісових ресурсів, що надходять до місцевих бюджетів.
2. Мета і шляхи її досягнення
Основною метою проекту рішення є встановлення ставок збору за спеціальне використання лісових ресурсів, а саме:
– другорядних лісових матеріалів (заготівля живиці, пнів, лубу та кори, деревної зелені, деревних соків та інших другорядних лісових матеріалів, передбачених нормативно-правовими актами з ведення лісового господарства);
– побічних лісових користувань (заготівля сіна, випасання худоби, заготівля дикорослих плодів, горіхів, грибів, ягід, лікарських рослин, збирання лісової підстилки, заготівля очерету та інших побічних лісових користувань, передбачених нормативно-правовими актами з ведення лісового господарства);
– використання корисних властивостей лісів для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей та проведення науково-дослідних робіт.
Крім цього, рішення створює умови для раціонального використання лісів суб’єктами господарювання та створення додаткових джерел поповнення місцевих бюджетів.
3. Правові аспекти
Проект рішення розроблено на підставі частини 330.1 статті 330, частини 331.11 статті 331 Податкового кодексу України, статей 6, 30, 67, 72, 73, 74, 77 Лісового кодексу України, з урахуванням видів заготівлі другорядних лісових матеріалів і здійснення побічних лісових користувань, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 1996 р. № 449 «Про затвердження Порядку заготівлі другорядних лісових матеріалів і здійснення побічних лісових користувань в лісах України» та розподілу лісів на категорії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 травня 2007 р. №733 «Про затвердження Порядку поділу лісів на категорії та виділення особливо захисних лісових ділянок».
4. Фінансово-економічне обґрунтування
Виконання поданого проекту рішення не потребує бюджетних витрат.
Прогнозні обсяги надходження збору за спеціальне використання лісових ресурсів – 1200 тис. грн. щорічно (за використання корисних властивостей лісів 450 га х 2400,00 = 1080 тис. грн., заготівлі другорядних лісових матеріалів до 120 тис. грн.)).
Сплата збору за спеціальне використання лісових ресурсів здійснюється до місцевих бюджетів.
5. Позиція заінтересованих органів
Проект рішення обласної ради погоджений заінтересованими особами:
– Головним фінансовим управлінням Харківської обласної державної адміністрації
– Державною податковою адміністрацією у Харківській області.
6. Регіональний аспект
Даний проект рішення має вплив на регіональний розвиток, оскільки кошти від сплати ставки зборів є додатковим надходженням до місцевих бюджетів.
Проект рішення також стосується питань розвитку адміністративно-територіальних одиниць, оскільки його реалізація направлена на охорону і раціональне використання лісових ресурсів, покращення екологічної ситуації в регіоні.
7. Громадське обговорення
Проект рішення потребує відповідно до Закону України «Про засади державної регуляторної політики сфері господарської діяльності» громадського обговорення. Тому, даний проект рішення та аналіз регуляторного впливу оприлюднені в газеті «Слобідський край».
8. Прогноз результатів
Впровадження проекту рішення надасть можливість забезпечити додаткове надходження до місцевих бюджетів майже 1200 тис. грн.
Суб’єкти господарювання лісогосподарські підприємства та тимчасові лісокористувачі в межах затверджених лімітів отримають змогу з дотримання чинного законодавства проводити промислову заготівлю другорядних лісових матеріалів, здійснювати побічні лісові користування, а також використовувати корисні властивості лісів для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей та проведення науково-дослідних робіт. В результаті цього, покращиться охорона лісу, культурна та естетична привабливість на виділених лісових ділянках, а дозвілля та відпочинок в лісових масивах області набудуть організованого характеру.
Перший заступник начальника
обласного управління лісового
та мисливського господарства О.Ф. Попов
Проект рішення «Про ставки збору за заготівлю другорядних лісових матеріалів, здійснення побічних лісових користувань та використані корисних властивостей лісів» складено на виконання вимог статті 331.11 Податкового кодексу України з метою реалізації статті 77 Лісового кодексу України .
1. Визначення та аналіз проблеми, яку пропонується розв’язати.
Відповідно до статті 77 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів, крім розміщення пасік, є платним.
Збір за спеціальне використання лісових ресурсів встановлюється Податковим кодексом України
Відповідно до частина 330.1 стаття 330 Податкового кодексу України об’єктом оподаткування збором за спеціальне використання лісових ресурсів є:
– деревина, заготовлена в порядку рубок головного користування;
– деревина, заготовлена під час проведення заходів: а) щодо поліпшення якісного складу лісів, їх оздоровлення, посилення захисних властивостей; б) з розчищення лісових ділянок, вкритих лісовою рослинністю, у зв'язку з будівництвом гідровузлів, трубопроводів, шляхів тощо;
– другорядні лісові матеріали;
– побічні лісові користування;
– використання корисних властивостей лісів для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей та проведення науково-дослідних робіт.
Існуюче розпорядження голови Харківської обласної державної адміністрації «Про нормативи збору за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення» від 25.05.2000 № 484 не може надалі виконувати регуляторну функцію, остільки Податковим кодексом України повноваження щодо встановлення ставок збору за заготівлю другорядних лісових матеріалів, здійснення побічних лісових користувань та використання корисних властивостей лісів ставки збору надано Верховній Раді Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським радамам (частина 331.11 статті 331 Податкового кодексу України).
Тому, даним проектом рішення пропонується затвердити зазначені ставки збору за спеціальне використання лісових ресурсів, що надходять до місцевих бюджетів.
2. Визначення цілей щодо встановлення державного регулювання.
Ціллю державного регулювання даного регуляторного акта є забезпечення вирішення питання щодо встановлення ставок збору за спеціальне використання лісових ресурсів, а саме:
– другорядних лісових матеріалів (заготівля живиці, пнів, лубу та кори, деревної зелені, деревних соків та інших другорядних лісових матеріалів, передбачених нормативно-правовими актами з ведення лісового господарства);
– побічних лісових користувань (заготівля сіна, випасання худоби, заготівля дикорослих плодів, горіхів, грибів, ягід, лікарських рослин, збирання лісової підстилки, заготівля очерету та інших побічних лісових користувань, передбачених нормативно-правовими актами з ведення лісового господарства);
– використання корисних властивостей лісів для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей та проведення науково-дослідних робіт.
Крім цього, створення умов для раціонального використання лісів суб’єктами господарювання та створення додаткових джерел поповнення місцевих бюджетів.
3. Альтернативні способи досягнення визначених цілей.
Альтернативних способів досягнення встановлених цілей не передбачено. Відповідно до частини 331.11 статті 331 Податкового кодексу України за заготівлю другорядних лісових матеріалів, здійснення побічних лісових користувань та використання корисних властивостей лісів ставки збору встановлюються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами.
Здійснення спеціального використання лісових ресурсів місцевого значення на безоплатній основі буде суперечити статті 77 Лісового кодексу України, згідно з якими спеціальне використання лісових ресурсів, крім розміщення пасік є платним. Як наслідок – контроль за спеціальним використанням лісових ресурсів буде відсутній, місцеві бюджети недоотримають кошти за використання цих ресурсів.
Отже лише шляхом прийняття рішення обласної ради «Про ставки збору за заготівлю другорядних лісових матеріалів, здійснення побічних лісових користувань та використані корисних властивостей лісів області» можна вирішити зазначене питання.
4. Опис механізму, що забезпечить розв’язання визначеної проблеми.
Механізмом розв’язання проблеми є затвердження обласною радою у встановленому порядку ставок збору за заготівлю другорядних лісових матеріалів, здійснення побічних лісових користувань та використані корисних властивостей лісів області.
Прийняття даного рішення забезпечить платне використання лісових ресурсів на підставі спеціального дозволу (лісового квитка) або відповідно до умов договору довгострокового тимчасового користування лісами, у відповідності до вимог Лісового та Податкового кодексів України.
Після затвердження цього проекту будуть створені умови, при яких суб’єкти господарської діяльності будуть мати можливість застосувати частину 331.11 статті 331 Податкового кодексу України для визначення ставок збору за спеціальне використання лісових ресурсів (заготівлю другорядних лісових матеріалів; здійснення побічних лісових користувань; використання корисних властивостей лісів для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей та проведення науково-дослідних робіт)
Впровадження підготовленого проекту рішення буде сприяти посиленню державного контролю в галузі охорони, збереження, раціонального, невиснажливого використання лісових ресурсів, забезпечення відтворення відновлювальних властивостей лісу та наповнення місцевих бюджетів.
Державний контроль за додержанням вимог акта буде полягати в тому, що:
1) обласна державна адміністрація буде: здійснювати заходи з відстеження результативності цього регуляторного акта; готувати та оприлюднювати звіти про відстеження результативності цього регуляторного акта; надавати звіти про відстеження результативності цього регуляторного акта до обласної ради у термін, визначений законом.
2) Державна податкова адміністрація у Харківській області, Харківське обласне управління лісового та мисливського господарства, Державна екологічна інспекція в Харківській області, у межах визначених повноважень, здійснюватиме контроль за дотриманням вимог податкового, лісового, та природоохоронного законодавства при спеціальному використанні лісових ресурсів області.
Крім того, контроль за виконанням рішення обласної ради буде покладено на постійні комісії обласної ради з питань аграрної політики, земельних відносин та природокористування, а також з правових питань, регуляторної політики, законності, громадського порядку, боротьби з корупцією та злочинністю.
5. Обґрунтування можливості досягнення встановлених цілей у разі прийняття регуляторного акта.
Досягнення поставлених цілей є можливим у разі:
– належного обліку суб’єктами лісових відносин, які видають спеціальні дозволи, лісокористувачів яким видано лісові квітки;
– своєчасного та в повному обсязі сплати суб’єктами господарювання, зазначеними у статті 329 Податкового кодексу України, збору за спеціальне використання лісових ресурсів (заготівлю другорядних лісових матеріалів, здійснення побічних лісових користувань та використані корисних властивостей лісів області);
– постійного контролю за дотриманням вимог податкового, лісового, та природоохоронного законодавства при спеціальному використанні лісових ресурсів області у межах визначених повноважень Державною податковою адміністрацією у Харківській області, Харківським обласним управлінням лісового та мисливського господарства, Державною екологічною інспекцією в Харківській області.
6. Очікувані результати прийняття регуляторного акта.
Документ безпосередньо має вплив на лісогосподарські підприємства, які є постійними лісокористувачами з однієї сторони, а з другої сторони – на юридичних та фізичних осіб – суб’єктів господарювання, зацікавлених в отриманні лімітів на спеціальне використання лісових ресурсів при здійсненні побічних лісових користувань, заготівлі другорядних лісових матеріалів та використанні корисних властивостей лісів.
Розмір плати, яку пропонується сплачувати суб’єктам господарювання використання означених лісових ресурсів становить не більше 3 – 4% від закупівельних цін на сировину, що є посильним для них.
Розмір плати за заготівлю другорядних лісових матеріалів і здійснення побічних лісових користувань визначено за їх видами передбаченими постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 1996 р. № 449 «Про затвердження Порядку заготівлі другорядних лісових матеріалів і здійснення побічних лісових користувань в лісах України».
Розмір плати за використання корисних властивостей лісів для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей та проведення науково-дослідних робіт залежить від категорії лісів визначених постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2007 №733 «Про затвердження Порядку поділу лісів на категорії та виділення особливо захисних лісових ділянок».
Проект рішення не обмежує прав громадян щодо вільного перебування в лісах державної власності, а також безоплатного збору для власного споживання дикорослих трав’яних рослин, квітів, грибів, ягід, горіхів та інших продуктів лісу в обсягах, визначених розпорядженням облдержадміністрації від 17.08.07 року № 526 «Про встановлення для громадян максимальних норм безоплатного збору дикорослих трав’яних рослин, квітів, грибів, ягід, горіхів тощо».
Виконання поданого на розгляд рішення не потребує додаткових матеріальних та інших витрат.
Приблизний перелік вигод та втрат, які можуть виникнути при запровадженні цього регуляторного акта:
Сфера впливу
(інтереси громадян, суб’єктів господарювання та держави)
Вигоди
Витрати
Органи державної
влади та місцевого
самоврядування Забезпечить платне, раціональне та невиснажливе використання лісових ресурсів. До місцевих бюджету надійдуть додаткові кошти від сплати збору. Додаткові витрати не прогнозуються
Суб’єкти господарювання, що використовують лісові ресурси Отримання прибутку в результаті здійснення підприємницької діяльністю на підставі спеціального використання лісових ресурсів Витрати відповідно до встановлених ставок за заготівлю другорядних лісових матеріалів, здійснення побічних лісових користувань та використані корисних властивостей лісів
Населення Збільшиться зайнятість населення та його доходи. Витрати відсутні
7. Обґрунтування строку дії регуляторного акта.
Термін дії даного рішення законодавством не визначений. Нове рішення чи внесення змін до даного можливе за умови внесення відповідних змін до чинного законодавства. Приймається на невизначений термін.
8. Показники результативності регуляторного акта.
Показниками результативності прийняття регуляторного акта буде забезпечення надходжень коштів до відповідних бюджетів від плати за спеціальне використання лісових ресурсів .
Прогнозні значення показників результативності регуляторного акта в грошовій формі (1200 тис.грн. (за використання корисних властивостей лісів 450 га х 2400,00 = 1080 тис. грн., заготівлі другорядних лісових матеріалів до 120 тис. грн.)) є орієнтовними, оскільки результати залежать від багатьох чинників, кількісне значення яких стане відомим лише після реалізації права підприємств, установ, організацій і громадян на спеціальне використання лісових ресурсів. Сплата зборів за спеціальне використання лісових ресурсів до місцевих бюджетів в розмірі 100 %.
Суб’єкти господарювання лісогосподарські підприємства та тимчасові лісокористувачі в межах затверджених лімітів отримають змогу з дотримання чинного законодавства проводити промислову заготівлю другорядних лісових матеріалів, здійснювати побічні лісові користування, а також використовувати корисні властивості лісів для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей та проведення науково-дослідних робіт. В результаті цього, покращиться охорона лісу, культурна та естетична привабливість на виділених лісових ділянках, а дозвілля та відпочинок в лісових масивах області набудуть організованого характеру.
9. Заходи, за допомогою яких буде здійснюватися відстеження регуляторного акта.
З метою відстеження результативності регуляторного акта будуть проводитися базове, повторне та періодичні відстеження. Базове відстеження проводиться в термін 1 рік або до набрання чинності більшості його положень. Повторне відстеження буде проведене через рік після набуття чинності даного регуляторного акта, а періодичне – кожні три роки, починаючи з дня закінчення заходів з повторного відстеження результативності цього акту.
Начальник Харківського обласного
управління лісового та мисливського
господарства С. Мусієнко